Usturaya Merhaba
Hoşbulduk teşekkürler. Fırçanın stoğu bittiği için fırçayı iptal ettim. Omega sentetik yerine Wilkinson Sword saf porsuk kılı sipariş geçtim herhalde yarın kargoya verilir. Şimdi usturanın gelmesini bekliyoruz.
hosgeldiniz
cesaretinizden dolayi tebrikler
kesiksik gunler dilegiyle

(17/02/2015, Saat: 22:44)ronin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hosgeldiniz Rodion.
Ne buyutecek nede korkucak bir sey yok.
Nerdeyse 20 yil olucak jiletli ustura kullanmaya basliyali.
En kolay ogrenme yolu siz tras olurken ustura kullanan tecrubeli birinin izleyerek gereken uyarilari yapmasi. Yada o tras olurken onu izlemeniz.
Hangimiz kesmiyoruz ki yuzumuzu arasira kucuk kazalar yasicaz. Madem kesikten konusuyoruz yeni baslarken dikkat etmeniz gereken en onemli husus kesik olustugu zaman ayni yerden ayni aciyla kesinlikle gecmeyin. Cunku kesige ustura tekrar takilacak ve kesigi derinlestirecektir.Ben kesik attigimda uzerinden gecmem gerekiyorsa 90 derecelik aciyla gecerim.
Sakin acele etmeyin, sakince, zevkine vararak, uzun uzun, ne yapicanizi dusunerek tras olun. Zaten kas hafizaniz olusunca cok kisa surede tras oldugunuzu goruceksiniz.
Uzun oldu ama trasta usturanin verdigi hazzi baska hic bir makineden alamazsiniz. En guzelide usturayla dost olunca her turlu cambazliginizi tolere etmesi. Hayirli aksamlar.

Kiymetli ronin

sorum su 90 derece ile rahat kesim oluyormu
(19/02/2015, Saat: 21:46)ayha-al Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kiymetli ronin

sorum su 90 derece ile rahat kesim oluyormu

Tam tersi normalde 90 derecede kesim daha zordur hatta cilde dik olduğu için kesmek yerine cildi kaziyabilir. Komşumuz sanırım o bölgeyi tekrar kesmemek ve ya kanatmamak için böyle yapıyordur.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
bu tarzi gormek amaciyla youtube da tras videolarina baktim ancak pek rastlayamadim.
Normalde 90 derece acı ile tıraş olmaz kimse komşum. Ustura icin en ideali sırt kalinliginin iki katı kadar uzakta olmalı yanaktan. Daha genel olarak aşağı yukarı 30 derece denir. Usturaya göre bu acı 45 de olabilir ama daha yukarısı kazima ve tahriş yapar.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Anladığım kadarı ile komşumuzun bahsettiği 90 derece soldan sağa yerine yukarıdan aşağı traş olmak manasında. Jilet 90 derece açı ile kullanılırsa herhalde pulları kazınmış balığa döner yüz...
Usturanın ağzının yüze yaptığı açıdan değil de kesik çizgisine yaptığı açıdan bahsediyor sanırım.
Hepinize hayirli aksamlar. Sanirim kendimi yanlis ifade ettim, cok ozur dilerim. Musadenizle duzeltmek isterim.
ayha-al Bey 90° 'den kastettigim sizin anladiginiz gibi usturanin yuzumuzle yaptigi aci kesinlikle degildir !!! Bu sekilde tras olursak Chinaski Beyin dedigi gibi ''90 derecede kesim daha zordur hatta cilde dik olduğu için kesmek yerine cildi kaziyabilir '' yada alikox Beyin dedigi gibi ''Jilet 90 derece açı ile kullanılırsa herhalde pulları kazınmış balığa döner yüz...'' Yani bu sekilde adeta yuzumuze kasagi uygulamis oluruz.
Duzeltmeye gelicek olursak ornekle aciklamam daha dogru ve kolay olucak sanirim. Yukaridan asagi dogru tras olurken yanagimizi kestigimizde tekrar ayni yerden yukardan asagi gecersek kesige jilet takilarak kesigin buyumesine sebep olucaktir. Ama kulaktan ceneye dogru yada ceneden kulaga dogru gecersek (zorunluluk durumundan bahsediyorum) ne jilet takilacak nede kesik buyuyecektir.
Tekrar hepinizden ozur dilerim. Durumu duzeltene kadar gerekli aciklamalari yapan Chinaski, alikox ve zanshin Beylere cok tesekkur ederim.
Arkadaşlar tekrar merhaba,
Bugün ürünler elime ulaştı. Parker yada üstünde yazdığına göre doctor plus marka arapça yazılı ustura. Sapı plastik üstünde 2 katmanlı demir plaka ve sıkıştırma edevatı var. Feather jilet sipariş etmiştim ancak featherın çok keskin olduğu söylendiğinden gidip milyoncudan perma-sharp 5'li aldım ve onu taktım.Dün tıraş olduğumdan dolayı kendi üzerimde değil sakalı uzamış olan kardeşim üzerinde denedim. Berberlik yaptım yani Smile
Açıkçası tahmin ettiğim gibi çok ta zor bir şey değil. Ancak tabi ben kardeşimi kesmemek için usturayı belki 20 yada daha küçük bir açıyla kullandım ilk perde de. Hiç bir yerini kesmedim ama yaptığım tıraşta neredeyse kirli sakal oldu Smile) Usturanın jiletin tepkilerini biraz anlayınca 2. perdeyi hafif daha dik bir açıyla yaptım. Sol altı bi kaç santim tahriş ve 1 tane toplu iğne ucu kadar kanla(2 saniye sonra kan geçti) tıraşı bitirdim. İlk deneyim için fena değil. Ama tabi bir başkasını tıraş etmek daha kolay sanırım. Bir sonrakini kendi üzerimde uygulayacağım. Umarım aynı başarıyı yakalarım. Ancak şunu gördüm çene kısmı kıvrımdan dolayı biraz sıkıntılı. O konuda biraz video izlemek lazım gibi görünüyor.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 916 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,692 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 739 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 4,079 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 779 01/05/2023, Saat: 15:49
Son Yorum: Ömer t. Katı