Sakallarimi mi aldirsam
Komşum hoşgeldiniz.Üstadların fikirlerine katılıyorum, Straht üstadın da belirttiği gibi ön hazırlık ve teknik %80-90 etken gerisi zaten fazla fazla alınacak zamanla.

syg
Zaman ve mekan içinde herşey değişkendir.
Öncelikle hoşgeldiniz. Komşumlarım zaten genel bir bilgi vermişler. Maalesef tıraş işinde nokta atışı hiç bir zaman olmuyor. Herkesin ihtiyaçları farklı oluyor. Benim çok sert ve gür bir sakalım var. Ben de hala deniyorum. Denemenin sonu yok. Yine de bir süre sonra rahat olduğunuz alet jilet vs. buluyorsunuz. Başlangıç için Edwin Jagger DE89 gibi mild bir aletle keskin jiletleri (Sarı Gillette 7 O'Clock, Perma-Sharp v.b.) kombine etmenizi öneririm. Yine de sakalınız gerçekten sertse Muhle 34C veya Standard Razors ı tavsiye edebilirim. Bunlara ek olarak Tipsoft veya Frank Shaving ten uygun fiyatlı bir Porsuk fırça edinebilirsiniz. Domuz olarak da Omega 49 dahil basit bir domuz fırçayla başlangıç yapabilirsiniz. Başlangıçta sabun yerine krem ürünleri tercih ederseniz daha kolay köpük yapabilirsiniz. Denemeye başladıkça zaten sorularınız artacak. Forumda çoğu sorunuza yanıt var ama bulamadığınız sorular için de biz seve seve yardımcı oluruz.
Öncelikle hoş geldiniz,
Bence ustaların belirttiği gibi ön hazırlık çok önemli. Aynı sorun bendede var. Ben hazırlık aşamasına sıcak havlu ile başlayarak ve sabunu sakalda köpürerek çözdüm. Bana göre en konforlu Taşı Çelik ustura ile sağlaya bilirsiniz. Zira jilet kadar keskin değil. Bir de ters almaktansa iki perdede traş olmak ve fazla bastırmadan traş olmak gerek. Çelik usturanın bir diğer avantajıda ustura açısını ayarlaya bilmeniz. Dik açıda tahriş olma olasılığı dahada fazla.
Saygılar.
Sakalınızı köpükleyin bekletin yüzünüzü yıkayın tekrar köpükleyin mutlaka sıcak suyla yapın bunu (yazın hafif soğuk olabilir) tekrar durulayın yüzünüzü daha sonra vakit varsa sıcak havlu koyun(sıcak su ile ıslatılmış havlu kaynar su ile değil )ve muhakkak pre -shave kullanın yani herhangi bir markanın traş öncesi jelini mutlaka kullanın,yüzünüze pre shave i yedirdikten sonra DURULAMADAN yüzünüzde herzamanki gibi köpürttüğünüz traş köpüğü-kremi vs ne kullanıyorsanız onunla bastırmadan ve ilkinde çok çok yavaş yani 1 cm 1cm traş olun hiç zorlamayın bırakın kalsın yüzünüzde kalan sakallar ,2.perdeyide geçin yine çok yavaş traş sonu buz gibi suyla yüzünüzü durulayın 4.5. traştan sonra cilt düzelmeye başlar 2 trick nokta var kesinlikle bastırmayın ve pre shave kullanın ha bide soğuk sudan sonraiyi bir şap mümkünse osmo filan ki ben ali bıyıklı kullanıyorum çok memnunum şap kullanın bence cildi düzeltiyor ha zararı varmı bilemiyorum durum bu zamanla kendi kendine bastırmadan sinek kaydına gelicek o yüz merak etmeyin
(24/04/2015, Saat: 00:45)kasif Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sakalınızı köpükleyin bekletin yüzünüzü yıkayın tekrar köpükleyin mutlaka sıcak suyla yapın bunu (yazın hafif soğuk olabilir) tekrar durulayın yüzünüzü daha sonra vakit varsa sıcak havlu koyun(sıcak su ile ıslatılmış havlu kaynar su ile değil )ve muhakkak pre -shave kullanın yani herhangi bir markanın traş öncesi jelini mutlaka kullanın,yüzünüze pre shave i yedirdikten sonra DURULAMADAN yüzünüzde herzamanki gibi köpürttüğünüz traş köpüğü-kremi vs ne kullanıyorsanız onunla bastırmadan ve ilkinde çok çok yavaş yani 1 cm 1cm traş olun hiç zorlamayın bırakın kalsın yüzünüzde kalan sakallar ,2.perdeyide geçin yine çok yavaş traş sonu buz gibi suyla yüzünüzü durulayın 4.5. traştan sonra cilt düzelmeye başlar 2 trick nokta var kesinlikle bastırmayın ve pre shave kullanın ha bide soğuk sudan sonraiyi bir şap mümkünse osmo filan ki ben ali bıyıklı kullanıyorum çok memnunum şap kullanın bence cildi düzeltiyor ha zararı varmı bilemiyorum durum bu zamanla kendi kendine bastırmadan sinek kaydına gelicek o yüz merak etmeyin

Sıcak havlu uygulaması konusunda o kadar iyimser değilim, ya benim kullandığım havlular ısıyı iyi muhafaza edemiyor ya da çok bir etkisi olmayan bir uygulama. Güzel bir duş ve cilt için uygun bir jel ile yıkama en sert sakalı dahi yumuşatacaktır diye düşünüyorum.

Ben pre shave oil'i haftada üç kez, çenenin üst kısmı ile bıyık çizgisi gibi bende sorunlu olan bölgelere uyguluyorum. @Straht ve sizin dediğiniz gibi inceliği iyi bir tıraş öncesi hazırlık ve oturmuş bir teknik. Aslında kişinin sakal yönünü ve tepkisini tanıması da önem arz eden bir husus.

Sıcak su ile tıraşta cilt daha fazla yağ kaybedecektir, yağlı bir cilt yapısına sahip değilseniz balsam benzeri bir tıraş sonrası ürün daha isabetli olur diye düşünüyorum. Cilt nem dengesini koruyorsa zaten sorun yok, soğuk su en güzeli.
Acta est fabula, plaudite.
Foruma hoşgeldiniz, arkadaşlar çok güzel fikirler belirtmişler zaten ben genel olarak şunu söyleyebilirim; eğer sakallar sert ve gür ise bir de üstüne cilt hassas ise tek ve ya en fazla iki perde tıraş olunmalı. Bunun için de biraz agresif bir alet ve orta- keskin ama konforlu jilet kombinasyonu ideal olur.

Örnek olarak Merkur Progress ve Polsilver/Gillette 7/Personna kombinasyonları söyleyebilirim. Progress ayarlı olduğu için hem yumuşak karakterli hem agresif olabiliyor.

Gene arkadaşların belirttiği gibi iyi bir hazırlık çok önemli. Tıraş öncesi yüzü derinlemesine temizleyip nemelendirme ve toklastirma için tıraş öncesi bir ürün kullanıp sonra da fırça ile çok bastirmadan iki üç dakika masaj yaparak köpüğü tatbik etmek tıraş sırasında tahrişi minimuma indirecektir.

Soru sormaya çekinmeyin komşum. Keyifli tıraşlar, keyifli forumlar.
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
Hoşgeldiniz,

* Mild bir alet, Mühle ya da EJ 89
* Keskin bir jilet, Feather, ya da  Gillette 7 oclock Sarı
* Koruyuculuğu yüksek sabun ya da krem, çeşit çok
* giriş düzeyi bir fırça

İlk bir ay tekniğinizin gelişmesi için önemlidir. Bu süre zarfında hep aynı cihaz ve jileti kullanmanızı öneririm, değişken sadece sizin tekniğiniz olsun ki günden güne farkları rahat görebilin.

Keskin jiletten korkmayın, kör (hadi mild diyelim) bir jilet kullanırsanız sakala takılıyor diye daha fazla bastırmak zorunda kalıp yüzünüzü kazıma ihtimaliniz var. Jiletleri iki seferden fazla kullanmayın ki keskinlik parametresi hep aynı kalsın.

Milyoncuda bulacağınız ucuz makinalara ve rapira vb jiletlere bu aşamada pek yüz vermeyin. Kalite kontrol zayıf ve iki ürün arasında dağlar kadar fark olabildiğinden tahriş ve benzeri durumlarda sorunun sadece tekniğinizden kaynaklı olduğuna emin olamazsınız.

İlk tıraşınızı hafta sonu olursanız hem işe yetişme stresi olmaz hem de kaza olursa fazla gören...

Tıraş bir keyif işi. Strese gerek yok, keserim, çizerim diye  fazla endişe etmeyin. Sakin ve yavaş tıraş olun yeter.
Hepinizden Allah razı olsun. Fotoğraf koyamadim bellek yetersiz diyor. Aldığım cevaplar çok önemliydi ve bu işe merak salmış arkadaslara da özet şeklinde cevaplardı. Cevapları yazan ellerinize, bilgilerinize sağlık. Bende önerileriniz dogrultusunda deneyerek kendim için doğrusunu bulacağım bu süreçte de deneyimlerimi paylaşacağım. Herkese teşekkür ederim tekrardan Smile
(23/04/2015, Saat: 21:58)ts9funk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum olaya doktor gibi girmişsin Tongue  'Açılın ben doktorum'. Şaka bir yana görmekte fayda olabilir.

Big Grin Big Grin
Hiç bir şey ummuyorum,
hiç bir şeyden korkmuyorum,
özgürüm..
Zorba

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: