Porsuk Fırça Tavsiyesi
(10/05/2018, Saat: 01:49)connect Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Frank Shaving FI30-EB33 tıraş fırçasının özellikleri:
- Toplam uzunluğu : 106 mm
- Kıl uzunluğu : 57 mm
- Sap uzunluğu : 49 mm
- Düğüm çapı : 30 mm
- Kıl tipi : Finest badger

Frank Shaving SI30-FH33 tıraş fırçasının özellikleri:
- Toplam uzunluğu : 108 mm
- Kıl uzunluğu : 59 mm
- Kıl tipi : Silvertip badger

Bu fırçalar hakkında ne düşünüyorsunuz ? bendeki fırça 19 mm silvertip biraz kaslı bir şey iyi olur diye düşündüm, iyi kıvamda köpük yapamıyorum.

İkisini de kullandım , sanırım konuşabilirim Smile
Açık ara finest badger daha iyi komşum. Gerek omurgalı yapısı gerekse jel gibi yumuşak uçları bendeki diğer finest badger olan Thatet 4125/4 aratmıyor.
Komşum ben de buradaki üstadların tavsiyesi ile fs 24mm silvertip fırça aldım ve oldukça memnunum. Bazen bu 24'lük bile yüze fazla geliyor boyuna kulağa köpük bulaşıyor. Hergün tıraş oluyorum günlük kullanım için bence 24 ideal 30 ile çok zorlanırsınız. Ayrıca köpük yapma konusunda da hiç sorun yaşamadığımı belirteyim.
haftada 1 veya 2 kez tıraş oluyorum.Doğrusu köpürtme işini tam yapamadığımı düşünüyorum 19mm silvertip fırça sanki yetersiz kalıyor gibi
@connect

Komsum fırcanı 3-5 dakka ılık suda bırak. Sonra al fırcanı bir eline suları aka aka dolu dolu hic silkeleme, al diger elinede sabun kabını ama yan veya ters tut, basla kopurtmeye, bastırarak fırcayı acıma hızlı hızlı cevirerek, fazla sular yan tuttugun kaptan sapur supur akacak lavaboya, devam et durma, 20 saniyeye dogru o fırcanı cevirirken cıkan ses, degisecek dinle. Ses degistimi kopugun olmak uzere, bir 5 saniye daha devam et cevirmeye. Simdi kopugunu fırcana guzelce yukledin. Simdi al yuzune fırcanı guzelce yuzunde calıstır kopugunu bir sure.

Bu teknigi kullanıp donus yaparmısın, degisen birseyin oldumu.
ilk tıraşımda deneyeceğim, şimdiye kadar kapta köpürtmeye çalıştım.
(10/05/2018, Saat: 01:49)connect Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Frank Shaving FI30-EB33 tıraş fırçasının özellikleri:
- Toplam uzunluğu : 106 mm
- Kıl uzunluğu : 57 mm
- Kıl tipi : Finest badger

Frank Shaving SI30-FH33 tıraş fırçasının özellikleri:
- Toplam uzunluğu : 108 mm
- Kıl uzunluğu : 59 mm
- Kıl tipi : Silvertip badger

Bu fırçalar hakkında ne düşünüyorsunuz ? bendeki fırça 19 mm silvertip biraz kaslı bir şey iyi olur diye düşündüm, iyi kıvamda köpük yapamıyorum.

26 mm finest tadı veriyor diye 30 mm yaqi sentetik almıştım. 30 mm. kullanış için epey zor. Yüzünüzle uğraşmayı belli yerleri daha fazla köpükle yoğurmayı istiyorsanız -bence gelenekselin en güzel yanı böyle özel işler yapabilmektir- hiç gerek yok 30 mm.ye. 24 veya 26 mm. finest idealdir. Büyük knot’lar suratla uğraşmak istemeyen berber işi gibi geliyor bana.

@dikdik_s e ek olarak, fırçadaki suyu büyük ölçüde atarak nispeten kuru ve sıkı omurga ile sabun yükleme yapıp, kabın içerisine uçları batırarak azar azar su eklemeyi de deneyebilirsiniz. Fakat bu dediğimi yumuşak sabunlarda deneyin, kıllara binen çekme kuvveti fırça ömründe problem çıkarabilir. (Özellikle Semogue’larda)
@dikdik_s üstad önerinizi aynen uyguladım ve 19 mm silvertip fırçamın yeterli olduğuna kanaat getirdim. Teşekkürler
(10/05/2018, Saat: 13:01)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @connect

Komsum fırcanı 3-5 dakka ılık suda bırak. Sonra al fırcanı bir eline suları aka aka dolu dolu hic silkeleme, al diger elinede sabun kabını ama yan veya ters tut, basla kopurtmeye, bastırarak fırcayı acıma hızlı hızlı cevirerek, fazla sular yan tuttugun kaptan sapur supur akacak lavaboya, devam et durma, 20 saniyeye dogru o fırcanı cevirirken cıkan ses, degisecek dinle. Ses degistimi kopugun olmak uzere, bir 5 saniye daha devam et cevirmeye. Simdi kopugunu fırcana guzelce yukledin. Simdi al yuzune fırcanı guzelce yuzunde calıstır kopugunu bir sure.

Bu teknigi kullanıp donus yaparmısın, degisen birseyin oldumu.
Bu kadar mı güzel anlatılır hocam
1 saat önce traş oldum gidip tekrar olasım geldi.
Islak fırcadan kopuk yapma (berber usulu de diyebilirsiniz) benim bu daha kolayıma geliyor, arada farklı konularda oneriyorum ama cok kullanılmıyor forumda anladıgım. Daha cok kuru fırcaya yukleyip, daha sonra su ekleme taktigi kullanılıyor komsular arasında. Tercih meselesi, her yigidin yogurt yigisi farklı, deneyin hangisi hosunuza gider, daha kolayınıza gelirse oyle devam edin dostlar.
Mühle pure badger fırça ve simpson best badger fırçadan sonra üçüncü porsuk fırça olarak fs silvertip bir porsuk fırça aldım ve rahatlıkla diyebilirim ki porsuk fırçanın kalitesini, yumuşaklığını ve konforunu silvertip ile hissettim. Ilk porsuk fırçasını almayı düşünenler pure ya da best badger ile zaman ve para kaybetmeyip super badger, finest badger veya silvertip almalılar. Bilhassa pure badger model fırçalar rahatsız edici ölçüde batıyorlar. İlla masaj etkisi olsun, omurgalı olsun isteniyorsa best badger fırçalar düşünülebilir fakat best badgerlar dahi porsuk konforundan uzaklar bence. Yüzü okşayan, yumuşacık bir porsuk fırça isteyenler best badgerdan yukarı seviyedeki fırçaları düşünmeliler.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,469 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Silvertip Fırça tavsiyesi Andreichu 0 885 20/06/2023, Saat: 20:38
Son Yorum: Andreichu
  Yaqi TwoBand Badger FIrça kerem_tokd 14 2,822 14/05/2023, Saat: 04:23
Son Yorum: kerem_tokd
  FRANK SHAVING 24mm finest fırça ilk izlenimler papazerigi 274 379,720 22/10/2021, Saat: 14:15
Son Yorum: Lord Sparhawk
  HJM Porsuk Fırçalar Tıraşolog 2 2,148 23/03/2021, Saat: 15:56
Son Yorum: Tıraşolog
Wink Saponificio Varesino HMW Fırca dikdik_s 23 16,445 28/12/2020, Saat: 22:26
Son Yorum: Mstyldz
  Porsuk Fırçayı sıcak tutma Perseus 13 7,960 14/09/2020, Saat: 20:11
Son Yorum: marv
  IREM Porsuk Traş Fırçası papazerigi 107 158,248 01/09/2020, Saat: 18:56
  Simpson Duke 3 Best Badger Fırça btoprak 70 80,595 30/08/2020, Saat: 17:26
  Yaqi Porsuk Kılı Tıraş Fırçası shaving61 114 75,072 13/08/2020, Saat: 16:05