Tipsoft Ebony Chubby Sap/Manchurian Badger Fırça
Selamlar arkadaşlar. Bundan bir iki ay önce aldığım ve belli bir miktarda kullanma imkanı bulduğum fırçam hakkında deneyimlerimi ufak bir yazıyla paylaşmak istiyorum. Fırçanın fotoğrafını, elimdeki diğer custom fırçalarımla yanyana alınmış pozunu ve yaptığım köpüğün fotoğrafını ekliyorum.

167jz2s.jpg

2hpt0mv.jpg

20tl4yu.jpg

2njzibo.jpg

erkjfn.jpg

Fırça sapı li_jun üstad tarafından el yapımı olarak, çok sert abanoz kopyası akrilik bir malzemeden hazırlanmış. Bizzat usta ile konuştuğumuzda çok kaliteli, çok sert yapıda, işlenmesi zor bir malzemeden yapıldığını söylemişti. Ama buna rağmen işçiliğin yüksek derecede olduğunu itiraf etmeliyim. Fırça sapı ebony olma özelliğinde ve pırıl pırıl parlıyor, işleme ve parlatma çok iyi şekilde yapılmış. Sap özel isteğimle Simpson Chubby 2 veya Chubby 3 büyüklüğünde hazırlandı. Beni tatmin ettiğini söylemeliyim, li_jun üstada tekrar teşekkür ediyorum. Ergonomik mi derseniz, bir Chubby sap kullanım esnasında ne kadar ergonomik ise o kadar ergonomik. Ama bu sap dizaynı benim kişisel isteğimdi, şahsen kullanım esnasında -ki çoğunlukla yüzde köpürtürüm- hiç sıkıntı yaşamadım.

Kıl kalitesi konusunda söyleyebileceklerime gelince; kılların ucu ipeksi yumuşaklıkta, sahip olduğum fırçalar arasında en konforlusu diyebilirim. Kıllar uçtan dibe çok yumuşak ama backbone yok demek değil bu. Yumuşak bir fırça olduğunu dikkate alırsak kayda değer bir backbone var diyebilirim. 26/52 mm düğüm ölçüsü ile yüzde kayıtsızca dağılmıyor. Aslında ustadan 50 mm loft uzunluğu istemiştim ama 52 mm loft tercih etmiş, bence iyi de yapmış, 50 mm bu fırçayı küt yapabilir ve konforundaki zevki azaltabilirdi.

Elimde Tipsoft Premium Silvertip 26/50 mm fırça var, onunla kıyaslarsam daha konforlu ve daha ipeksi olmakla beraber backbone özelliğinin daha az olduğunu söyleyebilirim. Bu loft uzunluğundan olabilir ama Manchurian kıl biraz daha farklı karakteristikte, Premium Silvertip kıllar sanki biraz daha sert gibi buna nazaran, bu kıllar yüzü okşuyor. Elimde çok konforlu diye düşündüğüm 24/50 mm TGN Finest Fan fırça vardı, bu kıllar ondan daha yumuşak diyebilirim. Finest kılların backbone özelliği biraz farklı, uç kısımlar yumuşak ipeksi olmasına rağmen yarıdan sonra kıllar sertleşiyor ve biraz daha farklı his veriyor. Bu Manchurian düğümde bu tip bir backbone hissetmedim, biraz daha kılların genel yapısından kaynaklı bir backbone var. Elimdeki Simpson Best fırçalarla karşılaştırmak pek doğru olmaz, çünkü karakteristikleri farklı.

Son dönemlerde kullandığım sabun I'Coloniali Mango idi. O sabunla best fırçalarımı kullandığımda kaliteli köpük elde edebiliyordum ama bu fırça ile kullandığımda sanki fırçanın üzerine krem sürmüşsün gibi bir köpük oluyordu. Yalnız bunun fırça kaynaklı olmadığını düşünüyorum çünkü bu sabunla diğer fırçalarımı kullandığımda benzer sonuçla karşılaştım. Daha önce paylaşmıştım ama tekrar söyleyeyim I'Coloniali fırça seçiyor. Elimdeki fırçalardan sadece Best kıla sahip olanlarla verimli sonuç alabildim. Şu an Soap Commander kullanıyorum ve sıkıntı olmuyor. Yukarıdaki fotoğrafta 30 saniye yükleme yapıp tasta köpürttüm. Gayet kremsi hoş bir köpük oluşturdu. Bu sabun kaynaklı da olabilir ama fırça bu sabunla gayet tatminkar sonuç veriyor.

Sonuç olarak birşeye deyinmek istiyorum. Chubby fırçaların çok küt olduğu söylenir, Chubby Super fırçaların nasıl olduğunu bilmiyorum ama bu küt yapıyla bu fırçada karşılaşamadım. Simpson bazen özel limitli üretim Chubby Manchurian yapıyor belki onun hissi de böyledir. Zaten benim bu fırçadan beklentim bu olmadığı için tatminsizlik oluşturmadı.

Genel olarak fırçayı tarif edersem konfor ve estetik canavarı diyebilirim. Bu yazıyı okuyan arkadaşlar takdir edeceklerdir zaten beğenilerimi yüksek notadan yaşamayı severim, yorumlarımda da onu farketmişsinizdir sanırım Blush. O yüzden söylediklerimin genel bir deneyim paylaşma ve bir de tamamen şahsi sayılabilecek görüşlerimi dile getirme olduğunu belirtmek isterim Smile.

Saygı ve sevgilerle...
İnceleme için teşekkürler komşum. Keyifle okudum. Smile
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Teşekkür ederim @cihankeskin üstadım Smile.
Inceleme icin tesekkurler hocam ama valla en mutlu oldugum konu bu incelemeyi yazarken sizin fircayi kullanirken aldiginiz keyfi yasadim diyebilirim, kelimelerinize dokulmus resmen bu keyif. Bu sebeple benim icin ayri bir keyif aldigim incelemeler arasinda. Dark Knight Chubby zaten efsane bir firca, bu fircanin da benzer bir keyif verdigine eminim. Guzel gunlerde, keyifli tiraslar. Smile
@btoprak bey,
Keyifle okudum. iyi günlerde kullanın.
Foruma özel Tipsoft fiyat listesi için "tipsoftbrushes(at)gmail.com"
adresine "kullanıcı adınızı" belirterek mail atabilirsiniz.
https://www.facebook.com/tipsoftbrushes/
Iyi günlerde kullanın
https://www.facebook.com/KariaBrushWorks
Iyi günlerde kullanın
https://www.facebook.com/KariaBrushWorks
Sayın @Aleksey, @onur98, @crionics üstadlar; teşekkür ederim.

Aleksey üstadım, dediginiz gibi cidden keyifli bir fırça Smile.
İncelemeniz güzel olmuş @btoprak bey, elinize sağlık. Bende de aynısı var, sağolsun @onur98 bey hazırlamıştı, ancak inceleme yazacak imkanım olmamıştı. Güzel bir fırça, sürekli rotasyonumda. Bazen köpüğü yutsa da iyi geçiniyoruz Smile
Teşekkür ederim sayın @mecheng. Beğendiğim bir fırça, uzun süredir deneyimlerimi paylaşmak istiyordum. Bayağı beğendiğim için inceleme pek objektif olmamış olabilir, ayrı bir başlıkta veya bu başlığa ek olarak sizin de deneyimlerinizi duymak, arkadaşların daha objektif bir görüş sahibi olması açısından iyi olabilir belki Smile.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,412 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Silvertip Fırça tavsiyesi Andreichu 0 863 20/06/2023, Saat: 20:38
Son Yorum: Andreichu
  Yaqi TwoBand Badger FIrça kerem_tokd 14 2,736 14/05/2023, Saat: 04:23
Son Yorum: kerem_tokd
  Chubby 1 Super Badger - Chubby 2 Super Badger mertcanartan 7 2,600 04/06/2022, Saat: 02:58
Son Yorum: mertcanartan
  Vulfix 374 - Tipsoft HMW - Maseto Manchurian TheMadcap 2 1,725 27/02/2022, Saat: 13:58
Son Yorum: marv
  FRANK SHAVING 24mm finest fırça ilk izlenimler papazerigi 274 378,716 22/10/2021, Saat: 14:15
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Frank Shaving Manchurian Pure Badger Tıraş Fırçası İncelemesi ArdıçKatranı 32 27,401 08/09/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: yigit
  Kent BK8 Pure Badger Mutlucan 2 2,376 24/05/2021, Saat: 23:08
Son Yorum: Mutlucan
Wink Saponificio Varesino HMW Fırca dikdik_s 23 16,365 28/12/2020, Saat: 22:26
Son Yorum: Mstyldz
  Yaqi Yıldızlı Gece 2 Band Badger onur7 17 10,409 27/10/2020, Saat: 22:23
Son Yorum: onur7

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: