DIY - Kolonya, Tıraş Kolonyası ve Tıraş Losyonu Yapımı
@ihtilaf

Teşekkürler üstat. Her gün bir parça bile olsa aklıma geldikçe ve vaktim varsa yazacağım. Tek seferde yaparım yaparım diyip erteledim bu zamana kadar, kaç ay oldu yazamadım şimdi kafama koydum.

L'Elixir du Straht ismini de dillere yer etmeden acil değiştirmem lazım. Gerçi bunu her duyduğumda aklıma Red Kit ve Ten Ten çizgi romanlarındaki İksir satıcıları geliyor, onları okuduğum zamanları hatırlayıp gülümsüyorum. En sevmediğim şeydir Türk markalarının yabancı dilde isim alması ve markalaşması. Tamam globalleşmek güzel fakat bunu öz dilinde de pekala yapabilirsin. Türkçeye has sessiz ve sesli harfleri kullanmamak yeterli. Örnek: Arçelik = Beko

@ozgun41

Rica ederim. İlgisi olanlar okusun, kendisi denesin yeni yöntemler bulsun, paylaşsın daha da çok şey öğrenelim.

@bayercy

Rica ederim komşum, ben teşekkür ederim güzel sözleriniz için.

@Turkuvaz1

Rica ederim komşum, bilgi paylaştıkça çoğalır Smile

-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o

-Hızlı Yöntem (Durum 2 ve 4)

Bu yöntemle ürün yapmak için her evde bulunan malzemelerin üstüne ek olarak parfüm esansları, çeşitli bitkilerin ve tohumların esansiyel yağları veya değiştirmek istediğiniz başka bir ürünün kendisi gerekiyor. Alkolsüz yapmak istiyorsanız en iyi tercih kokusuz ve alkolsüz Thayer's Cadı Fındığı özlü tonik fakat yeni yeni yaptığım denemelerde Gül Suyu'nun da çok iyi sonuç verdiğini gördüm. Tek sıkıntısı kendinden kokulu olması dolayısıyla ona uygun kokular seçmek durumunda olmanız. Ülkemizin saçma sapan düzenlenmiş halkı değil üreticiyi koruyan gümrük kanunları olmasaydı SU SİTEDEN herhangi bir alkolsüz ve kokusuz büzücü tonik alıp gönlünüzce modifiye edebilirdik. Bu arada bu site DIY kozmetikçinin cenneti Smile

Gerekenler:

*Alkol
*Cadı Fındığı özlü tonik, Saf su, Gül Suyu veya herhangi başka bir çözücü
*Dilediğiniz meyve ve baharatların esansiyel yağları
*Huni
*Ölçek kapları veya dijital mutfak terazisi
*Gliserin
*Losyon için bir şişe
*Dilediğiniz tüm diğer ekstra katkılar

1) Dilediğiniz miktarda alkolü kavanoza dökün. (Alkolsüz olacaksa burada alkol yerine kendi seçtiğiniz çözücüyü kullanıyorsunuz ve 4. adımı yok sayıyorsunuz)
2) Seçtiğiniz esansiyel yağları ve parfüm esanslarını dilediğiniz miktarda ayarlayıp çözücüye ekliyoruz.
3) Kabın ağzını sıkıca kapatıp 3-4 gün 1 hafta boyunca güneş ışığından uzak, dinlenebileceği karanlık bir yere alıyoruz ki esanslar güzelce karışsın, koku otursun, uçucu olanlar uçsun çökecek olanlar çöksün güzel bir harmoni oluştursun Smile Yok vaktim yok derseniz direk 4. adıma geçin.
4) Dilediğimiz alkol oranına ulaşmak için hesapladığımız ölçüde cadı fındığı özlü toniği veya diğer sıvıyı karışıma ekliyoruz.
5) Gliserin, mentol, e vitamini vb diğer katkıları ekliyoruz.
6)İyice bir çalkalayıp nihai ürünü etiketleyip direk gün ışığına ve sıcağa maruz kalmayacağı bir yerde saklamaya alıyoruz.

Kullandığım iki ana yöntemi anlattım fakat bana ne zaman hangisini kullandığımı sorarsanız eğer ben genelde bu iki yöntemide birebir takip etmiyorum kendimce hibrit bir yöntem geliştirdim. Şöyle ki; ben en çok narenciye kokularını seviyorum bu yüzden saf alkol içinde bence güzel karışabilecek ve uyumlu olacak narenciyeleri ve baharatları bekletip güzel bir baz ürün oluşturuyorum. Bu bazı da genelde çeşit çeşit yapıyorum, mesela sadece greyfurt, sadece mandalina, bergamot/zencefil, mandalina/tarçın/karanfil/zencefil vs sonra bu ürünleri kullancağım zamana kadar karanlık ve serin bir yerde saklıyorum. Bu noktadan sonra geri kalan her şey ''Hızlı Yöntem''le aynı. Aralarındaki tek fark çözücü olarak alkol veya tonik yerine yaptığımız bu bazları kullanmamız. Bazlar hazırlandıktan sonra dilediğim zaman burnuma hoş gelecek şekilde bazları birbirleriyle karıştırıp, kokuya biraz daha çeşitlilik ve ürüne biraz daha özellik eklemek için buna esansiyel yağlar eklemek. Sonradan eklediğiniz esansiyel yağlar ile elinizdeki bir veya iki bazı da karıştırarak 4-5 farklı son ürün ortaya çıkartabilme imkanınız var.
(Bu son paragrafı aklımda bir türlü toparlayıp düzgün ve akıcı bir şekilde yazamadım, pek bir karışık oldu kusura bakmayın. Kendime not: sonra buraya geri dön ve toparla)

-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o

Şimdilik buraya kadar, bu satırları İzmir Körfezde vapurda püfür püfür deniz havası alırken yazıyorum, iyice fularlı yazar moduna girdim Big Grin Eve döndüğüm zaman devam edeceğim.
A ship in port is safe, but that's not what ships are built for.
-Grace Hopper

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: DIY - Kolonya, Tıraş Kolonyası ve Tıraş Losyonu Yapımı - Yazar: Straht - 23/09/2015, Saat: 16:58
Cvp: Arko tiras kolonyalarinin kokulari - Yazar: seydibaba - 19/03/2020, Saat: 13:01

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kullanılmış Tıraş Aletleri Nasıl Temizlenmeli? baduruk 434 455,340 18/10/2023, Saat: 23:18
Son Yorum: Zayn
  El Yapımı Tıraş Kremleri Efrasyab 35 14,692 09/10/2023, Saat: 23:39
Son Yorum: DeaKeN
  Dove shea butter katı sabunu tıraş sabununa dönüştürme SertAdam 6 3,171 05/06/2023, Saat: 18:54
Son Yorum: mustafa03
  El Yapımı Traş Çantası Seuy 9 2,164 10/04/2023, Saat: 01:54
Son Yorum: Mecanica
  Tıraş Aleti Sapı İmalatı habaz 24 7,901 26/03/2023, Saat: 03:44
  Tıraş Aleti ve Ekipman İmalatı hk. Kasis Medya 5 2,410 26/03/2023, Saat: 03:41
  Tıraş sabunu Yapımı. SertAdam 35 10,619 11/12/2021, Saat: 16:15
Son Yorum: serboser
  Kendi Tıraş Sabunumu Yaptım klasik63 17 8,019 15/10/2021, Saat: 01:33
Son Yorum: SertAdam
  Hazır Tıraş Dolabı Önerisi dikdik_s 69 63,493 07/09/2021, Saat: 19:38
Son Yorum: fatiherol54
  Yuma ve SJ Tıraş Aleti Boyama Ömer t. Katı 7 4,066 23/11/2020, Saat: 14:03
Son Yorum: Ömer t. Katı

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: