Thater 4125/1 3-Band Silvertip Porsuk kılı fırça
Merhabalar arkadaşlar. Bir ay kadar önce başlıkta söz edilen fırçayı satın aldım ve bu bir aylık süre içinde sadece bu fırçayı kullanarak tıraş oldum. Fırça hakkındaki izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Aşağıda birkaç fotoğrafı paylaşıyorum.

2dm616o.jpg

2nbyhvs.jpg

244p0yu.jpg

Yakın bir zamanda izbe üstad 2-Band porsuk kılı fırçaları incelediği yazısında Thater 4125 serisinin 3 nolu 2-Band fırçasını incelemişti. Aslında yazacaklarım üç aşağı beş yukarı aynı doğrultuda ama ayrı bir başlık olması doğrultusunda ben yine de paylaşayım.

Thater fırçaların 4125 serisi artık klasik Thater imzası sayılabilecek bir sap ile geliyor. Sanırım aynı sap dizaynını kullanan bazı farklı üreticiler de var ama bu sap doğrudan Thater ile özdeşleşmiş. Köşeli ve nispeten kısa sayılabilecek -extra kısa değil, uzun saplı farklı fırçalar olduğu için bu terimi kullandım- bu sap dizaynı Chubby sınıfında değerlendiriliyor. Siyah ve fildişi olarak 2 farklı üretimi var. Her ne kadar fildişini siyaha tercih etsem de satın aldığım "shaving.ie" sitesinde 4125/1 serisinin fildişi versiyonu mevcut değildi o yüzden siyah saplı versiyonu aldım. Bu Chubby sap gayet ergonomik, ele oturan, kaymayan, dengeli, uygun ağırlıkta oldukça iyi dizayn edilmiş bir sap. Ben şahsen bayağı beğendim ve tüm tıraşlarımda da aldığım zevk devam etti. Genelde yüzde köpürtme yaparım ve sap dizaynı bu doğrultuda biçilmiş kaftan. Ama sadece bir kez test köpüğü yapmak için tasta köpürtme imkanım oldu, yani fırça çokça büyük bir fırça olmadığından nispeten sıkıntılı olacağını düşünüyorum tasta, gerçi ben test köpüğü yaparken sıkıntı çekmedim ama uzun saplı biraz daha cüsseli fırçalar tasta köpürtme için daha ideal oluyor bence. Ben bizzat fırça seçimini özellikle yüzde köpürtme doğrultusunda yaptığım için pek sorun oluşturmuyor bende.

Biraz dağınık oluyor inceleme, affınıza sığınıyorum, şimdi de ölçülerden bahsedelim. 4125 serisi 4125/00 ve 4125/0 ile başlıyor sırasıyla -bildiğim kadarıyla. 4125/00 serisi 20-21 mm düğüme, 4125/0 serisi 22 mm düğüme sahip. 4125/1 -yani bizim fırçamız 24 mm standart düğüme sahip görünse de benim dipten yaptığım ölçümlerde düğüm çapı 25 mm görünüyordu. 4125 serisi 4125/2, 4125/3, 4125/4 diye devam ediyor ve her üst sayı düğüm çapının genişlediğini gösteriyor. Bizim fırçanın benim gördüğüm tam ölçüleri "25 mm düğüm çapı/52 mm loft" diyebilirim.

Bildiğim kadarıyla Thater 4125 serisinde ilk önce 3-band sivertip seri üretimi yaptı daha sonrasında kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda yine silvertip yumuşaklığında uçlara sahip farklı bir düğümde yani "2-band" şeklinde kıllardan üretime geçti. Sanırım sonradan çıktığı için olabilir belki de kıl kalitesi cidden kayda değer şekilde farklıdır ama aynı serinin 3-band silvertip versiyonu 2-band versiyonundan hemen hemen 20-25 dolar/euro gibi bir miktarda daha ucuza bulunabilmekte. Şayet yurt dışından temin yoluna gidilecekse zaten çok fazla satıcıda mevcut değil bu Thater fırçalar, benim gördüğüm İrlanda sitesi "shaving.ie" üzerinde -kargo fiyatı 12 euro olmasına rağmen- en uygun fiyatlarda satılıyordu. Ayrıca birkaç Amerikan sitesinde mevcuttu onlar da hem fiyat olarak daha pahalıydı hem de kargo ücretleri 40-45 dolara fırlıyordu. Yani aslında satın alma doğrultusunda çok fazla uygun alternatif yok gibi.

Bu genel değerlendirmelerden sonra özel olarak bizim fırçamıza gelelim. Fırçayı alırken ilk tercihim 4125/0 'dan yanaydı ama hiçbir yerde uygun fiyatlısını bulamadım, stok durumundan dolayı 4125/1'de karar kıldım. Yüzde köpürtmek istiyordum bunun için yumuşak ama kesinlikle çok çok yumuşak uçlara sahip bir fırça olsun istiyordum. Nette değişik yorumları okuyarak -ayrıca birkaç kez 2-band olana elim gitmesine rağmen- 3-band silvertip olanı tercih ettim. Fırça geldi denedim ve kesinlikle tercihlerimin doğru yönde olduğunu anladım. 25 mm düğüm çapı fırçayı yüzde köpürtme için çok ideal yapmakla birlikte, bu fırça için gayet ideal olmuş olan 52 mm loft uzunluğu fırçanın fazla dağılgan olmasını engelliyor. Fırça ıslanmadan bile yeterince yumuşakken ılık suyla ıslandıktan sonra "sıfır evet kesinlikle sıfır" seviyesinde çizicilik gösteriyor. Silvertip'in manasını tasvir ederken kesinlikle örnek gösterilmesi gereken bir fırça. Ölçüler bayağı ideal ayarlanmış o yüzden fırça yüzde (floppy denilen şekilde) kendini dağıtmıyor, ama masaj etkisi de bir Finest fırçadaki gibi hissedilir değil. Hatta yok bile diyebiliriz sanki Smile. Fırça kullanım esnasında yüzünüzde ince ipek bir mendili gezdirir gibi bir his bırakıyor. Yani uzatmayayım, fırça cidden YUMUŞAK. izbe üstad yorumlarken backbone neredeyse yok demiş, ben de bir Finest fırçamda hissettiğim türden yaylanma şeklinde backbone hissetmedim bu fırçada, cidden o türden hiçbir beklentiye girmemek lazım. Ama nasıl hallettiler anlamıyorum yüzde kendini bırakıp makyaj fırçası gibi de kendini dağıtmıyor doğrusu.

Diğer fırçalarımla ufak bir karşılaştırma yaparsak, Finest kılların yaylanma şeklinde backbone özelliği bunda kesinlikle yok. Duke 3 Best ve Colonel X2L Best'teki ufak miktardaki çizicilik bunda kesinlikle yok. Tipsoft Manchurian kıllardaki backbone bunda yok, kıllar daha yumuşak dokunuşa sahip, tabi bu düğümün çap farkından da böyle bir his bırakmış olabilir, Manchurian fırçam 26-27 mm düğüm çapına sahip. Bu fırçanın hissi, fırça düğümünün çapından kaynaklı kütlüğü hesaba katmazsak en çok Manchurian düğüme yakın ama yine söylüyorum ondan YUMUŞAK...

Sonuç olarak bana tek fırçan olacak ne olursa olsun her durumda onu kullanmak zorundasın deseler all-round bir fırça olduğundan herhalde Duke 3'ü seçerdim. Hadi biraz da keyfin olsun konforun olsun seç bir fırça daha deseler herhalde "Thater 3-band silvertip 4125/1" bu doğrultuda bütün beklentilerimi karşılardı. Ama hadi seç bir tane daha çemberi tamamla deseler sanırım Tipsoft Chubby Manchurian fırçamı da alarak altın vuruşu yapardım.

Buraya kadar sabırla okuduğunuz için çok teşekkür ederim, alacak olan arkadaşlar için şunu söylemeliyim ucuz sınıftan fırçalar değiller ama bence hak ediyorlar...
Elinize sağlık btoprak üstat, çok güzel bir inceleme olmuş.
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
@btoprak,benim için çok faydalı oldu.Tekrar fırça almaya başlayınca ilk sırada olacak.
Kargo ve site bilgileriyle harika bir kaynak oldu bizim için.

Eve ekmekle tuz götürmeyi
Böyle havalarda unuttum
Böyle konularla fırça sahibi oldum Smile
Teşekkür ederim @mancho ve @ihtilaf üstadlarım.

@ihtilaf üstadım bu en ucuzlarından biriydi, güzel bir çeşni sayılır, tabi eve ekmek tuz götürmeyi unutturmaması lazım Big Grin.
Eline sağlık btoprak hocam. Silvertip i nasıl bunun diyordum, demek ki adamlar hakikaten yumuşak fırça üretiyorlar. Elinize sağlık.

Şöyle bir şey sorsam hocam: bulp shape mi fan shape mi?
güle güle kullanın yeni ürün zevki başka ama kullandıkça dahada oturacak
İnceleme için teşeklürler @btoprak üstat.
www.BarbarosRazors.com

Teşekkür ederim sayın @izbe, @karakartal, @theunnamed üstadlar.
Çok güzel bir inceleme olmuş btoprak üstad. Geleneksel tıraş konusunda en zayıf olduğum husus fırçalar. @izbe ve sizin gibi üstadların paylaşımları bana bu açıdan büyük katkı sağladı. Teşekkürler.
@btoprak üstad ellerinize sağlık. Çok güzel bir inceleme olmuş.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Porsuk kılı fırça tavsiyesi Murat06 gs 4 1,467 23/11/2023, Saat: 21:13
Son Yorum: Murat06 gs
  Silvertip Fırça tavsiyesi Andreichu 0 882 20/06/2023, Saat: 20:38
Son Yorum: Andreichu
  Yaqi TwoBand Badger FIrça kerem_tokd 14 2,812 14/05/2023, Saat: 04:23
Son Yorum: kerem_tokd
  FRANK SHAVING 24mm finest fırça ilk izlenimler papazerigi 274 379,465 22/10/2021, Saat: 14:15
Son Yorum: Lord Sparhawk
  Thater 4125 2 2band olive wood brush karakartal 1 1,963 05/08/2021, Saat: 16:58
Son Yorum: karakartal
  HJM Porsuk Fırçalar Tıraşolog 2 2,147 23/03/2021, Saat: 15:56
Son Yorum: Tıraşolog
Wink Saponificio Varesino HMW Fırca dikdik_s 23 16,438 28/12/2020, Saat: 22:26
Son Yorum: Mstyldz
  Yaqi Yıldızlı Gece 2 Band Badger onur7 17 10,469 27/10/2020, Saat: 22:23
Son Yorum: onur7
  Porsuk Fırça Tavsiyesi sellom 758 466,557 20/09/2020, Saat: 17:27
Son Yorum: Erdem009
  Porsuk Fırçayı sıcak tutma Perseus 13 7,935 14/09/2020, Saat: 20:11
Son Yorum: marv

Hızlı Menü: