Rocnel P20 ve SE incelemesi
(01/04/2016, Saat: 00:54)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sakallar uzamıştır artık @Lord Sparhawk üstat Smile

@mancho üstat
Rocnel SE aldın mı
Rocnel SE vs Kartuş incelemesi isteriz Smile
(01/04/2016, Saat: 22:28)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @mancho üstat
Rocnel SE aldın mı
Rocnel SE vs Kartuş incelemesi isteriz Smile

44b266f15e2314b3a7a6462baf52723a.jpg

Çalışmalara başladım Smile
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(01/04/2016, Saat: 22:37)mancho Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 44b266f15e2314b3a7a6462baf52723a.jpg

Çalışmalara başladım Smile

@mancho
Üstat harika fotoğraf
Kaytuşcu Dayt vedıy ve Shrek kırması yeşil şirin
(01/04/2016, Saat: 22:45)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  
   @mancho
Üstat harika fotoğraf
Kaytuşcu Dayt vedıy ve Shrek kırması yeşil şirin

Çok teşekkürler sevgili @ihtilaf üstadım. Master Yoda bozuldu ama biraz Big Grin
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
(01/04/2016, Saat: 11:39)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar doğru düzgün test olması için her makinyele 3-4 tıraş olmadan fikirlerimi yazmayacağım. Az sakallı, çok sakallı olarak çeşitli denemeler yapıyorum şu an.

İncelemelerinizi merakla bekliyoruz Lord üstat.
Beni bu işlerin tamamına (geleneksel tıraş, parfüm) bulaştıran Big Grin sevgili üstadın yorumlarını ben de merakla bekliyorum.
@calexico komşum beni de bu işlerin tamamına , hem parfüm hem geleneksel traş Lord üstad bulaştırdı Big Grin kendisine bu vesile ile minnettarlığımı sunarım Smile incelemelerini ben de merakla bekliyorum.
(03/04/2016, Saat: 15:52)Blade Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @calexico komşum beni de bu işlerin  tamamına , hem parfüm hem geleneksel traş Lord üstad bulaştırdı Big Grin kendisine bu vesile ile minnettarlığımı sunarım Smile incelemelerini ben de merakla bekliyorum.

Minnettarlık demişsiniz ama mach3 üç kartuşuna pahalı derken şimdi birtek sabuna bu paraların kat kat fazlasını verir, bir de bunları koyacak dolap vs. arar olduk Dodgy . Şaka şaka. Tabi ki Lordu çok seviyoruz Wink

Bu arada "Kim bulaştırdı" gibi bir başlık var mıydı acaba? Belki vardır ama azıcık baktım bulamadım. Konunun yeri burası değil ama böyle bir başlık açılsa ve herkes geleneksel tıraşa başlama hikayesini anlatsa fena olmazdı sanki Smile
Bu akşam Se makinenin incelemesini yazacağım arkadaşlar. Genel olarak izlenimlerim olumlu, birkaç çok da önemli olmayan pürüz var onları da yazacağım. Şimdilik beğendiğimi ve kendime de sipariş edeceğimi belirteyim.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
Evet arkadaşlar Rocnel SE makineyi uzunca bir süre kullandıktan sonra nihai değerlendirmemi yazıyorum. Kullandığım iki haftalık süreçte 2günlük, 3 günlük, 4 günlük sakal ile denemeler yaptığım gibi günübirlik de tıraş oldum, çeşitli jiletler denedim. Artık net şekilde kafamda artılar ve eksiler oluştu.

Öncelikle makinenin genel özelliklerinden bahsedelim:

-makine oldukça ağır, sap kalınlığı ve boyu bana ideal geldi. Tırtıklar daha derin olmalıydı.

-İşçilik olarak genel olarak gayet iyi.

-tıraş kalitesi iyi ama mükemmel de değil. (tıraş sonrası cilt yüzeyi kalitesi)Nedenlerine gelirsek makinenin kafası tasarım olarak jileti açık bırakan ama eğimli tutarak yumuşatmaya çalışan bir yapıda. Ne kadar eğsede jilet yüzünüzde açık olunca belirli bir agresiflik oluşmakta. Üstüne makinenin ciddi ağırlığını da eklediğinizde ortalama üstü bir agresiflik alıyorsunuz. Ağız açıkta kaldığından fazla pas geçme, sorunlu noktaya bastırma, değişik teknikler deneme imkanınız olmuyor çünkü tahrişe açık bir makine. Kesim efektifliği olarak oldukça başarılı. Bir 34c'den bir tık daha agresif diyebilirim. de89 ile alakası yok ona göre baya agresif. Progress ile futur'un 4. ayarına yakın bir yerlerde kesiyor. Ağır olduğundan kesinlikle sıfır baskıyla makinenin kendi ağırlığıyla kesim yapmasına izin vermeli. Acemi arkadaşlarımız bastırmaya kalkarlarsa suratlarını pancara çevirebilirler. Aslında tek başına jilet açıklığından gelen bir durum değil bu, ağırlıkla birlikte iki faktörü birleştirdiğinizde böyle oluyor. Bu arada benim bu konuda notumun kıt olduğunu bilin, tıraşı mükemmel diyebileceğim makine 2-3 tane zor çıkar. Yoksa bir slanttan, 34c'den hiç geri kalmıyor.

-Bu tip som çelik makinelerde kesim hissiyatı çok kötü donuk ve hissiz olur genelde. Aluminyum ve bakalit makinelerde aldığınız hassasiyetin dörtte birini bile veremezler. Fakat bu makinede kesim hissiyatı çok belirgin olmamakla beraber som çelik bir ürüne göre oldukça belirgin. Bu da deneyimli kullanıcılar için iyi bir şey.

-jilet takıp çıkarması, jileti sıkı tutması sorunsuz. Fakat jilet haznesi çok ince olduğundan haliyle sabun, sakal ve özellikle jiletler üstündeki mumlu yapışkanlar bu hazneye dolmaya pek meraklı. Böyle olunca orası bir şekilde sıkca temizlenmezse uzun vadede temizliği yorucu olabilir. Diş ipi önerilmiş henüz denemedim ama mantıklı geldi. Sonuçta çoğumuzda ultrasonik temizleme yok. Dışarıda kalan kulaklara kulak memesi bölgesinde dikkat etmek gerekiyor onun dışında bir sıkıntı görmedim.

-Başlarda haznenin ince olması ve suyu hapsetmesi bakımından acaba paslanma riski ne olur diye düşünsem de çeliğinin paslanmaya en dirençli çeliklerden biri olan 316 olmasını hatırlayınca rahatladım. Bu çelik 316l'den sonra piyasadaki en dirençli çeliklerden, sorun olacağını zannetmiyorum.

-Benim kullandığım makinede anlayamadığım biçimde jilette bir türlü paralel durmama problemi vardı. Önce kendime verdim, herald etam hizalayamadım diye ama başka denemelerde de aynı sonuçlar oldu. Bakın altta iki jilet var, soldaki rapira kırıldıktan sonra kulak arkaları paralel dursun diye hafifçe kesildi. Sağdaki permasharp ise direk kırıldı ve gördüğünüz gibi kulak arkaları eğimli.
es3rkm.jpg

İlk tıraşlar perma ile başladığımda jiletin hafif eğik slantvari durduğunu farkettim. Aşağıdaki gibi.
2qdc1te.jpg

Birkaç tıraş sonra rapira jilettede aynı şeyi görünce kulak arkası eğiminden şüphelendiğim için rapiranın o kısımlarını tıraşlayıp takmama rağmen alttaki resimde gördüğünüz üzere aynı eğimde duruyor.
30nbqls.jpg

En son kulakları dipten tamamen kırıp denememe rağmen yine fotoda görüldüğü üzere değişen bir şey olmadı.
2vb7sbb.jpg

Böyle olunca haliyle sorunun benden değil slottaki eğim hatasından olduğunu düşünüyorum. Ha, bu eğim tıraş kalitesini etkiliyor mu, rahatsızlık, slantvari bir agresiflik veriyor mu? Hayır, ben bir fark algılamadım ama insan tam paralel dursaydı diye istiyor haliyle. Bunun dışında makinede bir üretim kusuru gibi birşey görmedim.

Şimdi makinenin artı ve eksi yönlerini değerlendirelim

Artılar

+makine oldukça efektif şekilde sakalları kesmekte, 3 günlük, 5 günlük fark etmiyor
+kesim hissiyatı sınıf için gayet net
+jilet takıp çıkarması pratik, tıraş esnasında kayma oynama yok
+yarım jilet kullanması, tasarruflu kullanım açısından çok güzel, hangi jiletle kaç tıraş olduğunuzu rahatça tutabiliyorsunuz
+balans noktası iyi, sap ya da kafa ağır basan bir makine değil, iyi ayarlanmış
+işçilik, görünüm, kalite verdiği his güzel
+benzeri olmayan bir tasarım
+agresif sevenler için başarılı
+şık bir kutuda şık bir sunumla gelmekte

Eksiler

-bahsettiğim jiletin eğimli durması olayı, benim test makinesine özel bir durum
-kafa kenarı gibi yerlerde bazı birkaç makine izinin üzerinde görünmesi
-bazen ele biraz fazla ağır gelmesi ki som çelik olduğundan makinenin suçu yok
-tahrişe açık kuvvetli kesiminden dolayı yeni başlayanlara bence çok uygun değil

Aklıma başka bir eksisi gelmiyor ki bu eksiler de ciddi soğutacak şeyler değiller, ben makineyi kullanırken keyif aldım ve başarılı buldum. Rahatlıkla önerebilirim.

Son olarak kişisel bazı önerilerim var:

1. Bana göre p kafa olması gerekenden fazla agresif. Bu makinenin günlük tıraşa pek de uygun olmadığını düşünüyorum, ağırlığının da etkisiyle kuvvetli şekilde kesmesinden dolayı deneyimli kullanıcılarda bile tahriş edebilme kapasitesine sahip. Düzenli günlük kullanımda cildi yoracak bir kafa. Bence mutlaka bundan bir tık daha az agresif bir kafa üretilmeli. Sonuçta her gün düzenli şekilde tıraş olan insan sayısı da az değil. Zaten bizim forumdaki bu agresif makine sevdasını da bir türlü anlayamıyorum o ayrı konu.

2. Ben kafadaki pütürlü yüzeye çok da alışamadım. Geçenlerde gördüm titanyum nitrür kaplamalısı da yapılmış güzel olmuş. Hal böyle olunca nasıl Futurda mat, parlak krom ve altın renkler varsa, mutlaka bu modelde de tam polişlenmiş, parlatılmış bir kafa olmalı diye düşünüyorum. Özellikle Murat beyin ürünün kendi konusunda verdiği şu fotoğraftaki gibi parlatılmış bir seçenek mutlaka bulunmalı.
16c8m85.jpg

3. Daha önce de diğer p20 ile bu model arasında sap deseninde hafif bir fark olduğunu belirtmiştim. Ben p20daki daha derin tırtıklı sapı daha iyi buldum. Bana gelen SE'deki tırtıklar ortalama derinlikt,e çoğu normal makine için fazlasıyla yeterli, ama bu apır makinede elinizden kaymasada hafiften bir kayacakmış tedirginliği yaşatıyor. Dolayısıyla bu modeldeki saplar daha derin tırtıklılarla güncellenmeli diye düşünüyorum.

4. Ayarlı bir makine olmamasından ötürü, p kafa dışında daha mild ve daha agresif iki model daha yapılarak, üçü birlikte özel bir set olarak da ayrıca satışa sunulabilir diye düşünüyorum.

Aklıma gelenler bunlar. 3 temel nokta aklımda kalıyor, jiletin eğimli durması, parlatılmış makine izi olmayan model seçenei ve p kafadan biraz daha mild tasarımlı bir kafa tasarımı daha gerekliliği. Bunun dışında eksi diye yazdığım şeyler önemsiz. Bu makineyi önerir miyim? Kesinlikle öneririm, bu orjinal yapısı, el emeği Türk malı ürünümüzü sadece yerli malımız diye değil aynı zamanda da son derece güzel kesen bir makine olmasından dolayı da herkese öneririm. Geleneksel tıraşa özendirmek isteyeceğiniz kişiler için de çok güzel bir hediye olacğaını düşünüyorum.

Yarından itibaren p20 modelini test etmeye başlayacağım, bir 10-15gün sonra da onun da nihai testine vereceğim. Şimdilik hoşçakalın komşular.
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Rocnel Elite Series (İlk Mesaj Güncel) rocnel 77 51,801 08/09/2022, Saat: 21:33
Son Yorum: My72
  Parker Variant - Ayarsızlara Ayar Veren Tıraş Aleti İncelemesi marv 20 6,888 15/10/2021, Saat: 08:26
Son Yorum: ekindgn
  Muhle Rocca R94 Tıraş Aleti İncelemesi marv 13 6,120 19/05/2021, Saat: 23:37
Son Yorum: Lumberjack
  Rockwell 6s İncelemesi corpus36 55 66,930 21/11/2020, Saat: 01:25
Son Yorum: nicky
  Rocnel Sailor S Timor1322 55 22,489 04/09/2020, Saat: 17:50
Son Yorum: rocnel
  Blackland Dart İncelemesi dikdik_s 20 8,048 25/08/2020, Saat: 23:51
Son Yorum: İsmetaltan
  Barbaros & Rocnel Adjustable theunnamed 240 134,570 06/06/2020, Saat: 02:44
Son Yorum: arandur
  Rocnel GEM (İlk Mesaj Güncel) rocnel 49 36,203 25/04/2020, Saat: 01:39
Son Yorum: Muhibbi
  Rocnel Fotografları -Sadece Foto - Only Pictures dikdik_s 63 52,812 17/04/2020, Saat: 05:24
Son Yorum: CK89
  Rocnel 'Elite' Tıraş Makinesi SumNauta 111 75,293 03/02/2020, Saat: 16:37
Son Yorum: rocnel

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: