Merhaba arkadaşlar...
Değerli arkadaşlar forumu uzun süredir takip ediyorum ancak üyeliğim bu güne kısmet oldu.

Biraz uzun olacak belki ama Geleneksel traşa başlama hikayemi anlatayım.

Yaklaşık 2 aydır geleneksel traş yöntemlerini kullanıyorum. Bu forumla tanışmam sayesinde tabi. Daha doğrusu kuzenimle bir alışveriş sonrasında başladı her şey. Kendisi kartuşlu aletlerle traş oluyor fakat hazır köpük-jel yerine Body Shop mağazalarında satılan Maca Root doğal traş kremini kullanıyor. Birlikte almaya gittiğimizde,onun tavsiyesiyle bende aldım.

Yine ben de kartuşlu aletlerle traş olmama rağmen arkonun klasik sabunu ve basit traş fırçalarıyla köpürtme işlemini yapıyordum. Aldığımız kremin görünüşü kokusu falan hoşuma gidince internette araştırma yapmak istedim ve tesadüfen bu forumla karşılaştım. İyiki de karşılaşmışım Smile

Traş olmayı pek sevmesemde memur olduğumdan haftada 2 kez traş olmak zorundayım.Ama son 2 aydır traş olmak benim için zevk haline geldi ve haftalık traş sayısını 3'e çıkarttım.

Başlangıç olarak Wilkinson marka De aleti aldım. Tabi o zamanlar İmpa Ticaretten haberim olmadığı için internet üzerinden kargosu dahil olmak üzere 18 TL'ye almıştım. Öncesinde forumda okuduklarım doğrultusunda Ankara'da bu tarz aletleri satan yer bulmaya çalıştım. İzmir caddesinde Amerikan pasajında alt katta ismini hatırlayamadığım bir yerin adını aldım ve gittiğimde benim internette 18 liraya bulduğum wilkinson marka alete 35 TL gibi uçuk bir fiyat verdi (İmpa ticarette şu an 10 TL). Aynı aletin internet üzerinde kargo ücreti de dahil olmak üzere 18-20 lira civarlarında satıldığını söylediğimde son derece ukala bir tavırla o zaman ordan almamı söyledi.

İmpa ticareti bulmam sonrasında ise astra,perma-sharp,sarı paket gillette, rapira, persona,polsilver mavi paket, wilkinson marka jiletler, omega 10051 marka fırça ve cella traş kremi edindim. Bu zamana kadar tabiki değişik jiletler deneyerek kendime en uygun ekipmanları seçmeye çalışıyorum. Hatta sakalların gür, sert ve bazı bölgelerde yatık olması sebebiyle yakın zamanda r41'e geçmeyi dahi düşünüyorum.

Bir de arkadaşlar özellikle forumun yeni bir üyesi olarak sizlerden küçük bir isteğim olacak.Konularda bazı terimlerin Türkçe karşılığı yerine daha çok İngilizce karşılıklarının kullanıldığını farkettim ve bu konuda sonradan anlamlarının ne olduklarını öğrensemde ilk başlarda baya zorlandım. Benim gibi yeni üyeler, geleneksel traş ve ekipmanlarıyla ilk defa tanışanlar ve forumu bundan sonra takip edecekler için biraz daha özen göstermenizi istiyorum.

Herkese iyi günler diliyorum.
Hoşgeldiniz. Sıhhatler olsun Smile
Dünyayı görüşüne göredir, insanın dünya görüşü. Maddeci için, gözyaşı tuzlu su, kalp ise kan pompasıdır...
Hosgeldiniz oncelikle.

Dediginizde haklisiniz, kisaltmalar yabanci terimler vs. kullaniliyor aralarda. Biraz madalyonun oteki tarafindan bakarsak, ben forumda yeni iken, o kisaltmalari terimleri cözmek icin forum icinde daha fazla vakit gecirip daha fazla basligi okuyup arastirdim.
Hani onlarin zorlugu dezavantaji oldugu kadar bazi faydalarida oldugunu dusunuyorum merak uyandirmasi acisindan.
Gerci gunumuzde kolay bilgiye alismis olan genc nesiller biraz daha hazir piş agzima düş taraftari oldugu icin dediginiz gibi bizlerde az biraz dikkat etmeliyiz.

Tekrar hosgeldiniz
Öncelikle hoşgeldiniz. Ben de @dikdik_s komşuma katılıyorum. Kullanılan bazı terimlerin direk Türkçe karşılıkları yok. Bu karşılıkları yaratıp yaratmama konusunda da forumda daha önce tartışmalarımız oldu. Sonunda da isteyen istediği gibi kullansın demenin herkes için daha hayırlı olcağına karar kıldık. Kısa sürede hepsini öğrenirsiniz. Merak etmeyin. Keyifli tıraşlar. Smile
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Öncelikle hoş geldiniz. Ben de Türkçe kelime konusunda hassasım ancak biraz da araştırmacı olmak lazım. Öyle arkadaşlar var ki okumadan, incelemeden çok çok basit ulaşabilecekleri/öğrenebilecekleri hususları soruyorlar. Her zaman hazıra konmak olmaz, katkıda da bulunmak gerekir diye düşünüyorum. Evet Türkçe kelime kullanılmasına özen göstermemiz gerekir ama çeşitli nedenlerle bu her zaman mümkün olmuyor. Bu arada, memur olup ta haftada 2-3 tıraşla nasıl kurtarıyorsunuz Smile
Arkadaslarin dedigi gibi; anlamlarini ogrenmek icin daha fazla okuyacaklar, bu sekilde daha cok konuya hakim olacaklar. Hos geldiniz, keyifli tiraslar.
Hoşbulduk teşekkürler arkadaşlar. Yabancı terimlerin kullanılması konusunda demek istediğim foruma yabancı birinin anlayıp anlamaması değildi aslında. Konuları birkaç gün takip eden zaten Türkçe anlamlarını anlar ama ben dilimize sahip çıksak, hazır Türkçe karşılıkları varken bunları kullansak demek istemiştim. Ama sıkıntı yok, bende alışıyorum zamanla. Şimdi dün bir bugün iki foruma geldi düzene başkaldırıyor gibi anlaşılmasın Smile Yeni katılanlar da okuyup araştırsınlar tabi. Umarım anlamışsınızdır beni.
Atın bunu abiler bu adam ters gidiyor daha ilk gunlerinde deermişimm Big Grin
Yok be arkadasım, yanlıs anlasılma yok, guzel soru ve öneri yaptın. Bizde dilimiz dondugunce cevaplamaya calıstık. Sıkıntı yok.
(01/04/2016, Saat: 17:22)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle hoş geldiniz. Ben de Türkçe kelime konusunda hassasım ancak biraz da araştırmacı olmak lazım. Öyle arkadaşlar var ki okumadan, incelemeden çok çok basit ulaşabilecekleri/öğrenebilecekleri hususları soruyorlar. Her zaman hazıra konmak olmaz, katkıda da bulunmak gerekir diye düşünüyorum. Evet Türkçe kelime kullanılmasına özen göstermemiz gerekir ama çeşitli nedenlerle bu her zaman mümkün olmuyor. Bu arada, memur olup ta haftada 2-3 tıraşla nasıl kurtarıyorsunuz  Smile

Teşekkürler. Çok resmi ortamlara girilmedikçe sinekkaydı traşın pek önemi kalmadı artık. Hatta taşrada arazide çalışan arkadaşlarım haftada bir kez ancak traş oluyorlar. Geleneksel traştan önce pazar ve salı akşamları traş olurdum. Tabi Cuma günleri hafiften kirli sakala yakın olurdu ama idare ederdim bir şekilde. Şimdi cilt elverse tahriş olmayacağını bilsem günlük traş olurum Smile
Hoşgeldiniz, tahrişsiz ve keyifli tıraşlar.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 845 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,576 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 680 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,828 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 741 01/05/2023, Saat: 15:49
Son Yorum: Ömer t. Katı