Derby Jilet Ömür Testi
Selam arkadaşlar,

Aylardan beri düşündüğüm jiletlerin ömrünü test etme projemi hayata geçirmeyi planlıyorum.Yapacağım iş sürekli aynı ekipman,tıraş saati,tıraş aralığı ile jiletin ömrünü test edeceğim.Artık jilet 8 demi 20 demi ben bittim diye bağırmaya başlar o zaman bırakacağım.Günlük olarak buraya yazıp görüşlerimi paylaşacağım.

Ekipman:

Cella sabun
Rocnel SE
Derby Jilet
Banat perfect domuz kılı fırça
Sabri tuncer no:2 kolonya
Arko sensetive tıraş sonrası kremi (Gerekirse)
Şap (Gerekirse)

Sakal 1 günlük olacak,yüzde köpürtme,yanak çene bıyık WTG-XTG+Rötüş (Gerekirse),boyun WTG-ATG.
Tıraş saati hergün 23:00
İlgiyle takip edeceğim komşum. Ama Jilet ömür testinde tıraş sonrası kaliteli, bakım ve onarım yapan balsamlara ihtiyacınız olacak diye düşünüyorum.
Yani bence kesinlikle gerekecek Smile

(24/05/2016, Saat: 22:33)Mauser Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Arko sensetive tıraş sonrası kremi (Gerekirse)
Şap (Gerekirse)
Derby ik denememde keyifli olmaktan uzak ve keskinliği de azdı.
Deneyiminizi merakla bekliyoruz Smile
1.TIRAŞ

Bildiğimiz üzere derby jiletler vasat keskinliği ve cildden cilde değişen konforu ile tanınır.Benim usturada büyük beklentilerle kullanmayıp ama sevdiğim bir jilettir.Mild-agresive bir alet olan P kafa rocnel SE de izlenimim şu şekilde.

Yanak,çene ve bıyık bölgesi WTG-XTG.
Boyun bölgesi WTG-ATG.

Keskinlik: Bildiğimiz derby keskinliği alt-orta.
Çekme: Düşük seviyede ama şunuda unutmayalım sakal 1 günlüktü.Eğer sakal 1,5-2 günlük olsa çekmeyi daha bariz hissettirebilirdi belki.
Yüzde Akma: İyi.Bu jiletin yüzümdeki akmasını seviyorum bir sıkıntı yaşamadım.
Takılma: XTG ve ATG kesimde sadece 1 yerde ufak bir takılma yaptı.WTG doğası gereği sıkıntısız.
Tahriş: Yanak-çene-bıyık tahriş yok.Boyunda daha önceden tahriş yaşadığım bir bölgede ATG yaparken yine tahriş oldu haliyle,boynumun diğer tarafında tahriş az.Tıraş sonrası kolonya sürdüğümde yanaklardaki yanma hissi normal seviyelerde,kabul edilebilirdi.Boyun bölgesi iyi yandı.
Kanama: 1-2 sivilcenin ve pütürlü yüzeyin üstünden XTG geçtiğimde noktasal birkaç minik kanama.Kaydadeğer bir sıkıntı yok.Şapa gerek duymadım,yüzümü su ile yıkayınca kendiliğinden düzeldi.
Tıraş Yakınlığı: Yanak-çene-bıyık yakın ama sinekkaydı değil (7/10).Boyun bölgesi normal günlük tıraşa uygun bir yakınlıkta (7/10)

Aftershave kullanmadım.
(24/05/2016, Saat: 23:43)bayercy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlgiyle takip edeceğim komşum. Ama Jilet ömür testinde tıraş sonrası kaliteli, bakım ve onarım yapan balsamlara ihtiyacınız olacak diye düşünüyorum.  
Yani bence kesinlikle gerekecek Smile

Dördüncü tıraşa kadar kafam rahat ama ondan sonra ihtiyacım olabilir Blush
Bize bir Kara Murat lazımdı,teşekkürler @Mauser

Sent from my iPhone using Tapatalk
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
Bugün ROC se ile derby berberler için yarım jiletle oldum. Keskin olmadığı aşikar ama kesinlikle konforsuz değil. Keserken takılmalar mevcut ama çekiştirme şeklinde olmadığından can acıtmıyor. Sevdiğim bir jilet diyebilirim.

Sent from my iPhone using Tapatalk
https://www.instagram.com/u1071/
2. TIRAŞ

Yine aynı ekipmanlarla gece tıraşımı oldum.Sakal 1 günlük,tıraş yönü,hazırlık vs. herşey aynı.

Keskinlik: Değişiklik hissetmedim.
Çekme: Değişiklik hissetmedim,düşük seviyelerde.
Yüzde Akma: Önceki tıraşa göre jiletin yüzümdeki akışını biraz daha beğendim.
Takılma: Değişiklik yok.Boyun bölgesinde ATG kesimde ufak bir takılma oldu,önemsenecek birşey değil.
Tahriş: Yanak-çene--bıyık bölgesinde tahriş yok.Boyun bölgesinde orta seviyede tahriş.Şunuda belirteyim fırsat buldukça günaşırı tıraş olurdum,günlük tıraşa dönünce tahriş biraz daha fazla oluyor haliyle.Tıraş sonrası kolonya sürdüm,yanma ve ferahlama hissinin ardından boyun bölgesindeki tahrişli alana arko aftershave uyguladım.
Kanama: ATG yapılan alanda noktasal 1-2 kanama.Tıraş sonrası soğuk su ile yıkadığımda yüzümü sıkıntı kalmadı.Şap kullanmadım.
Tıraş yakınlığı: Sinekkaydı yapmaya çalışmadım.İyi bir tıraştı. (7/10)

2.tıraşta eksi olarak boyunda bir gömlek daha fazla tahriş.Artı olarak jiletin yüzümde akmasını söyleyebilirim.
3.TIRAŞ

Keskinlik: Sanki hafiften keskinlikte düşme var gibi,WTG de atladığı sakallar oldu seyrekte olsa.Ama bu bahsettiğim düşüş düşük seviyede ciddi bir durum yok.
Çekme: Değişiklik hissetmedim.
Yüzde Akma: 2.tıraş ile aynı,akmasını beğendim.
Takılma: Bu tıraşta takılma olmadı.
Tahriş: 2.tıraştan sonra aftershave sürmem tahrişli bölgeleri biraz rahatlattı galiba.Bu tıraşta tahriş beklerken şaşırtıcı şekilde tahriş yaşamadım.EST kolonya sürdükten sonraki yanma hissi 10 saniyede geçti,şuan tıraş biteli 10 dakika oldu yanma veya rahatsızlık verici birşey yok.
Kanama: Yok
Tıraş yakınlığı: Yüz-çene-bıyık WTG+XTG,boyun WTG+ATG yapıldı herzamanki gibi.Bu sefer tıraşın yakınlığını 2.tıraşa göre çeyrek gömlek daha kötü buldum. (6,5/10)

4.tıraşı cumartesi sabahı 1,5 günlük sakalla
5.tıraşı pazar gecesi 1,5 günlük sakalla olacağım.Biraz uzun sakaldaki performansınıda ölçmek iyi olacak belki çekme ve takılma durumunu daha iyi görebilirim.

Sağlıcakla
4. TIRAŞ

1,5 günlük sakal.Ekipman hazırlık vs. herşey aynı.

Keskinlik: 3.tıraş ile arasında fark göremedim,1.tıraşıma göre hafif bir azalma söz konusu.Halen iş görür seviyede.
Çekme: Minimal seviyede,1. tıraştaki çekme ile aynı gibi.
Yüzde Akma: Gayet güzel,bu jiletin akışını cidden seviyorum.
Takılma: Çene altı ATG de 1 kere hafiften takıldı.Şimdilik sıkıntı yok.
Tahriş: Tahriş yok,EST kolonyayı sürdüm yanma hissi yüzümde ve boyunda düşüktü 5 saniyede bitti.Tıraş biteli 8-10 dakika olmuştur bir sıkıntı yok.
Kanama:Boyun ATG kesimde 2-3 noktasal kanama.Tıraş sonrası yüzümü soğuk su ile yıkayınca bitti.Şap kullanmadım.
Tıraş Yakınlığı: İyi ve yakın bir tıraştı. (7/10)

Aftershave ihtiyacı hissetmedim.

Özet olarak sıkıntı yaşamadığım güzel bir tıraştı.SE makine kullandığım için jiletin aynı yüzü ile 4.tıraşımı başarılı bir şekilde bitirdim.İllaki bir yerde jilet bozacaktır kendini benim tahminim 8-9 da problem olmaya başlayacaktır.

Ek olarak belirteyim şuan için sakalım çıkarken beni rahatsız etmiyor.Kaşıntı,batma veya rahatsızlık veren bir durum yok şimdilik.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Permasharp Jilet Ömrü İncelemesi Mauser 40 15,302 28/06/2021, Saat: 10:45
Son Yorum: necatiatceken
  Derby Usta Kullanım Ömrü Ömer t. Katı 16 7,280 03/05/2021, Saat: 16:59
Son Yorum: TA1OZH
  Kai Jilet Ömür Testi rock83 21 19,987 11/09/2020, Saat: 16:10
Son Yorum: Mustafa40
  Jilet değişimi timdr 10 7,116 14/08/2020, Saat: 12:33
Son Yorum: Lord Sparhawk
  7 O'clock Yellow Ömür Testi Mauser 36 25,672 20/07/2020, Saat: 23:07
Son Yorum: Efrasyab