Merkur Progress / Merkur Futur / Gillette Slim - Adjustable Değerlendirmesi
Geleneksel tıraş dünyasına girildiğinde ilk sorulan şey genellikle " Hangi aleti almalıyım? "dır.
İster ekonomik tercihler (RiMei, Wilkinson Classic, Orak, Yuma) ile ister forumu keşfettikten sonra, ilk önerilen DE/R89 veya 34C ile başlanılsa da eninde sonunda herkes mutlaka bir ayarlı DE alet edinir. Kısaca " Her Geleneksel tıraşçı, bir Adjustable tadacaktır." diyebiliriz.
076dc391276e058e259e4683f10e1f59.jpg
edfb8db13ec8f0974b2c437705feae63.jpg
Ayarlı DE aletlerde 2 ve 3 parçalı DE aletlerdeki çeşitliliği göremiyoruz.
Eski kıtadaki büyük üreticilerden  (Merkur, Muhle, Edwin Jagger, Fatip )  sadece Merkur'un sunduğu 3 ayarlı aleti  (Progress, Futur ve Vision), yeni kıtada da Gillette'in efsane vintage aletlerini ( Slim, Fatboy, Super Adjustable ) görebiliyoruz.

Peki adjustable yani ayarlanabilir tıraş aletlerinin avantajı nedir ?
Kısaca yumuşaktan agresife tıraş deneyimlerini tek alette yasayabiliyoruz.
Jilet denemelerinde oldukça kullanışlı. Keskin ya da konforlu diye tabir edilen az keskin jiletleri ayar mekanizmasıyla kendi beğenimize göre uygun ayarla, tıraşı daha yakın ya da konforlu hale getirmek mümkün.
Ayarlanabilir tıraş aletleri bunu jiletin açısını değiştirerek değil,  jileti yükseltip alçaltarak  başarıyor.
Peki mükemmel diyebilir miyiz adjustable aletlere?
Tabiki eksileri var. Kullandığım hiçbir ayarlı aletin jilet tutuşu 2 ya da 3 parçalı aletler kadar iyi gelmedi bana.
Sık sık kalibrasyon problemleri ile karşılaşmak da olası. Özellikle Merkur Futur ve Progress ' te sık sık bu şikayetleri görüyoruz.
Merkur ayarlı aletlerin ayar skalaları farklılıklar gösterebiliyor. Ancak bunlar çok büyük sıkıntılar değil.

Halihazırda elimde bulunan 3 ayarlı aleti değerlendirmeye alacağım. Futur,Progress ve Slim. Mahşerin 3 atlısı

Klon/replika diye tanımlandırabilecegimiz ve hiç kullanmadığım NT Vigour  (Futur klonu), Ideal Adjustable  (Slim klonu) aletleri değerlendirme dışı bırakacağım.
Merkur Vision'u da Impa dışında hiç görmemem ve doğal olarak kullanmadığım için , ayrıca daha çok bir koleksiyon objesi olarak gördüğümden bu yazıda sözü geçmeyecek.

Değerlendirme Kriterleri ;
1.Malzeme kalitesi
2.Görünüm
3.Kullanım kolaylığı
4.Ayar mekanizması ve ayar etkinliği
5.Jilet yükleme
6.Tıraş konforu,
olarak belirledim. 10 üzerinden kendi notumu vereceğim.
Nihai bir inceleme, objektif bir değerlendirme olduğunu iddia edemem. Üstadlarin katkılarıyla çok daha sağlıklı ve geniş ,ayrıca aydınlatıcı bir başlık olacağını düşünüyorum.
Başlığa ekleyecegim bazı resimleri netten alıntılayacağımı peşinen belirteyim.

MERKUR PROGRESS

1330f3879e2aa7802fcb8348ef26c488.jpg

d109f59c3a6c5b914d6cebba83445613.jpg

Progress tam bir ağır işçi. Gösterişsizdir ama görevini layıkıyla yerine getirir. Kesim hissi ve tıraş konforu çok iyidir. Tıraş sırasında kullanımı rahattır.
Uzun ve kısa iki versiyonu var. Kısa saplı açık ara daha çok tercih edilmektedir.
Bir geleneksel tıraşçının ekipmanında bulunmasından pişman olmayacağı bir alet olduğunu söyleyebilirim.
Başlangıç için de uygun bir seçimdir. 1-1.5 ayarı DE/R89'a çok yakın.
Kişisel kanaatim, Progress sahibi iseniz başka bir Merkur DE edinmenize gerek olmadığıdır. (Slant'ları bunun dışında tutuyorum. Slant deneyimim yok)
1.Malzeme kalitesi : 7.5/10
Meşhur sarı knob'undan dolayı biraz notunu kırdım Smile
Genellikle fabrika çıkışından kalma ufak tefek izler, çapaklar ile karşılaşmak da olası.
Edwin Jagger ve Muhle gibi kusursuz kaplama örnekleri olunca daha yüksek puan veremiyorum maalesef Smile Ama kötü değil tabiki. Kendine özgü bir karizmasının olduğu aşikar Smile
2.Görünüm : 7/10
Dediğim gibi gösterişsiz ama kendine özgü bir karizması var.
3.Kullanım Kolaylığı : 9/10
Manevra kabiliyeti ve kesim hissi çok iyi.
4.Ayar mekanizması ve ayar etkinliği : 9/10
Ayar skalası iyi ayarlanmış bir alet. Hem mild hem de agresif ayarları çok efektif.
5.Jilet yükleme: 7/10
Değerlendirmedeki diğer 2 alete göre jilet yükleme biraz daha sıkıntılı. 2 parçalı bir alet olması ve üçgen ile üst başlıktaki çizgiyi aynı tarafa getirme zorunluluğu jilet yükleme süresini uzatıyor.
6.Tıraş konforu: 9/10
Kesinlikle çok iyi. Şimdiye kadar Progress ile tahrişli ve çok kötü bir tıraş yaşadığımı hatırlamıyorum.

MERKUR FUTUR

117afc6d0e0687ef0f28417a11d60d97.jpg

Futur ilk almak istediğim ama en son edindiğim bir alet.
Hakkındaki olumlu-olumsuz yorumlar gerçekten kafa karıştırıcı.
En büyük eleştiri kafa yapısının gereksiz büyük ve kaba olduğu yönünde.
Diğer bir eleştiri de çok agresif olduğu.
Bunları okuduktan sonra almaktan kesinlikle vazgecmeme rağmen sonunda denemek ve kendim görmek için aldım. Ve çok net söyleyebilirim ki "İyiki almışım " Smile
Günlük tıraş olduğum ve cok agresif bir alet beklediğim için kullanışsız olacağından korkuyordum. Ancak aldığımdan beri günlük tıraşta 1-2. ayarlarda harika tıraşlar olmaktayım.  Bununla birlikte eleştirilere katılıyorum. Bıyık bölgesi biraz sıkıntılı. O bölgeyi çapraz alıyorum. Başka türlü sığma ihtimali yok zaten. Smile
1.Malzeme kalitesi : 9/10
Elimden birkaç Merkur alet geçmiş olan biri olarak diyebilirim ki Merkur of Solingen markasının en kaliteli üretimi.
İz, çapak,kusur vs. rastlanmıyor.
Desen olmaması ve malzemesinden ötürü ıslak elde kayma uyarıları sık sık yapılıyor. Ben böyle bir durum yaşamadım. Ama dikkatli olmakta fayda var.
2.Görünüm: 9.5/10
Marketteki en estetik aletlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Zaten eleştiri nedenlerine rağmen bu kadar tutulması ve sevilmesi biraz da harika görüntüsü nedeniyle değil mi?
3.Kullanım kolaylığı : 7.5/10
Açıkçası yanak ve boyun bölgesinde mükemmel iş çıkarmasına rağmen özellikle bıyık bölgesindeki kesim sıkıntısı nedeniyle notunu üzülerek kırdım Smile
Ağırlığı ve yapısı nedeniyle tabiki bir Progress manevra kabiliyeti yok.
Buna rağmen etkili kesimi ile bu açığını kapatıyor.
4.Ayar mekanizması ve ayar etkinliği : 8/10
Evet belki bu yazıyı yazmak için daha çok bekleyebilirdim. Ama hiç 2 günlükten daha uzun sakalım olmadığı /olmayacağı için 3. ayarın üstüne çıkmadım Futur ile.
Evet agresif ama iyi ayarlanmış dengesi ile Futur'la tahrissiz,  konforlu tıraşlar yaşıyorum.
1. ve 2. ayarları günlük tıraş için oldukça iyi buldum.  
Tıraş sırasında ayar değişikliği için izlediğim bir videodaki tutuş şeklinin resmini ekliyorum. Diğer elle ayar yapılıyor. Bu tutuş güvenli ve eli kesme riski yok.
87dd37a4931cb2d0e14dd7c8ba007ba0.jpg
5.Jilet yükleme : 9/10
Üst kapağı  çıkar, jileti koy,  kapağı kapa. Bu kadar basit. Smile
6.Tıraş konforu : 8.5/10
Çok temiz ve etkili bir kesimi var.
Az keskin jiletler ile bile takılmadan akıcı bir tıraş yaşatıyor.
Puanını bıyık bölgesinde yaşanabilecek sorunlar nedeniyle kırıyorum.

GILLETTE SLIM ADJUSTABLE

123e94f766a14f0e8dc4a29f33481003.jpg

Yarım asır önce üretilmiş bu aletin yapısındaki dehayı takdir etmemek mümkün değil. Kelebek kafa yapısı, üst başlığın altındaki ayar bölümü, sap deseni... Herşeyi ile çok güzel bir tıraş aleti Slim.
Zamanında çok ucuz bir alet olduğunu okuduğum Slim'ler ebay gibi sitelerde açık artırmalarda kapış kapış gidiyor. Fatboy gibi kısa süreli üretilen ve koleksiyon objelerine dönen versiyonlarını saymıyorum.
Kafa yapıları aynı olduğu için çok farklı tıraş karakteristikleri olmadığını göz önüne alırsak kullanıcı olarak Slim edinmek yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Ama karşıma bir FatBoy çıkarsa da almak isterim doğrusu.  

1.Malzeme kalitesi : 7 / 10
Elimdeki 1961 üretimi Slim , kötü kullanma ve saklama koşullarına rağmen iyi durumda.
Ancak zamanının seri üretilen ve oldukça ekonomik olan bu aletin malzeme kalitesine üst düzey diyemiyorum.
2.Görünüm : 9/10
Antika olan ama hala ilk günkü gibi çalışır durumda olan bir alete daha az puan veremezdim.
Kesinlikle güzel.
3.Kullanım Kolaylığı : 9 /10
Harika ayarlanmış, dengeli bir alet Slim.
4.Ayar mekanizması ve ayar etkinliği : 7.5 / 10
Slim'in ayar mekanizması olağanüstü. Ancak ayar etkinliği yani ayar skalası için aynı şeyi söyleyemiyeceğim. Oldukça mild olan 1 ila 5 ayarları şahsen oldukça kullanışsız buluyorum ve en üst ayarı 9. ayar bile Futur'un 1.ayarinin agresifligine  ancak ulaşabiliyor.
Bunu Slim'i kullanışsız buluyorum anlamında söylemiyorum. Beğenerek kullanıyorum ancak özellikle belirtmek istediğim Slim'in, mild alet tercih edenlere daha çok hitap ettigidir.
5.Jilet yükleme : 10/10
Twist to Open Smile
Çevir aç. Mükemmel dizayn.
6.Tıraş konforu : 8.5 / 10
Tıraş konforu kişiden kişiye çok değişen bir şey.  Ben Slim ile konforlu ve tahrissiz tıraşlar yasasam da özellikle agresife yakın aletleri sevenler benim gibi düşünmeyebilir. Fazla perde tıraş olmak zorunda kalabilirler.
Murat Hocam'ı beklemekteyim, umarım Rocnel markası altında başarılı bir ayarlı tıraş aleti gelecek ve hepimiz alacağız.
(05/06/2016, Saat: 19:19)arandur Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Murat Hocam'ı beklemekteyim, umarım Rocnel markası altında başarılı bir ayarlı tıraş aleti gelecek ve hepimiz alacağız.

İnşallah
Enfes bir inceleme olmuş, okurken keyif aldım, emeğinize sağlık.
(05/06/2016, Saat: 19:32)ynspektas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Enfes bir inceleme olmuş,  okurken keyif aldım,  emeğinize sağlık.

Teşekkür ederim.
Çok güzel inceleme, daha bu sabah bununla ilgili çizim yapıyordum, bu standartlarda işlenmiş çelik modelleme üzerine, bu makinelerden var elimde, benim için güzel kaynak oldu, saygılar.

Not: Özel mesajlarıma pazartesi cevap vereceğim, lütfen kusura bakmayın arkadaşlar iyi pazarlar.
rocnelrazor@gmail.com
www.rocnel.com

(05/06/2016, Saat: 19:46)rocnel Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel inceleme, daha bu sabah bununla ilgili çizim yapıyordum, bu standartlarda işlenmiş çelik modelleme üzerine, bu makinelerden var elimde, benim için güzel kaynak oldu, saygılar.

Not: Özel mesajlarıma pazartesi cevap vereceğim, lütfen kusura bakmayın arkadaşlar iyi pazarlar.
Teşekkür ederim. Faydalı olabildiyse sevinirim. İnşallah diğer Rocnel aletlerde olduğu gibi özgün ve başarılı bir ayarlı alet üretirsiniz.
Çok güzel bir inceleme yazısı olmuş. Ellerinize sağlık.
(05/06/2016, Saat: 21:40)Monarch Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel bir inceleme yazısı olmuş. Ellerinize sağlık.
Teşekkürler @Monarch. Progress ve Futur kullandığınızı biliyorum. Sizin de fikirlerinizi duymak isterim. Smile
@bayercy üstad harika karşılaştırma
Kişiden kişiye hep aynı olmayacak puanlar var
Vintage hayranları,slim\fat isteyipte sıfır yada NOS bulamayanlar puanlamayı etkiler
Tıraş sırasında sürekli ayar yapanlar Pro ve Slimi oylar
Güvenlik ilk sıra diyenler slim
Yakışıklı olsun diyenler Fut,slim
Fotoğraftaki slim daha çok futur ve progress gömer ama tıraşı da progres kadar olamaz

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merkur 34C Heavy Duty Lord Sparhawk 335 358,777 14/10/2023, Saat: 13:41
Son Yorum: radyoloji
  SATILIK: Merkur 34C Heavy Duty Jiletli Tıraş Makinası asrnnn 1 1,320 24/04/2023, Saat: 18:50
Son Yorum: asrnnn
  Merkur Progress linguist 1,025 748,018 13/12/2022, Saat: 13:14
Son Yorum: Mecanica
  King C Gillette Double Edge Safety Razor hlkkzn 75 38,184 23/05/2022, Saat: 12:32
Son Yorum: abdussamedy
  Merkur Futur Safety Razor ilkerxxx 260 313,133 07/11/2021, Saat: 18:15
Son Yorum: serkant2
  Merkur 38C Barber Pole Eskiuyebyr 40 42,701 25/10/2021, Saat: 17:34
Son Yorum: Ciyus
  Merkur 37C Slant Bar muratti 282 299,417 29/09/2021, Saat: 11:58
Son Yorum: Zayn
  Parker Adjustable Safety Razor ckeskin 91 61,847 22/03/2021, Saat: 18:31
Son Yorum: krub
  Merkur 1904 eskiuyemnt 184 134,133 25/01/2021, Saat: 19:49
Son Yorum: mustbe
  Rex Envoy & Progress sudüşleri 8 3,695 02/10/2020, Saat: 18:41