TTO/Kelebek Tıraş Aletindeki Mekanizma Sorunu
Merhaba arkadaşlar,

Birkaç sene önce aldığım ve markasını bilmediğim bir TTO tıraş aletim var. Geleneksel tıraşa başladığım ilk zamanlarda sürekli kullandığım bu alet, elimdeki aletlerin çeşitlenmesiyle birlikte uzunca bir süredir rotasyona tabiydi. Bir süre önce döner mekanizması sorun çıkarmaya başlamıştı. Tutukluk yapıyordu. Sağ olsun @recklesstr üstadın tavsiyesi üzerine WD-40 sıktım ve normal çalışmaya başladı. Ancak şimdilerde mekanizma yine tutukluk yaptığı ve hatta hiç çalışmadığı gibi ayrıca dikine (yukarı-aşağı) hareket eder hale geldi. (Foto-5 ve Foto-6) Alt kısmı yukarı ittiğimde başlık açılıyor (dikkat ederseniz sapın iç kısmı görünüyor), aşağı çektiğimde ise kapanıyor ve jileti tutuyor. Bu şekilde jileti sıkıştırdığımda sağlıklı bir tutuş olmadığını fark ettim. Çünkü her tıraşta yüzüme ufak tefek zararlar vermeye başladım. Bunun üzerine bugün tekrar WD-40 sıktım, mekanizma normale döndü ve sağa-sola doğru hareket eder hale geldi. Sizce bu durum normal mi? Böyle sık sık WD-40 mı kullanacağım? Aletin mekanizması bozulmuş olabilir mi ya da kireçten/sabundan dolayı mı tutukluk yapıyor? Daha önce bu tarz alet kullanıp ta benzer tecrübesi olanlar var mı? Yoksa ben de Baili BD-177 gibi bir alet mi almalıyım artık? Ne dersiniz @recklesstr üstadım? Siz anlıyorsunuz bu işlerden. Diyeceksiniz ki ne uğraşıyorsun, at gitsin, haklısınız ama bizimkisi muhabbet olsun  Smile

Foto-1
dcanbn.jpg

Foto-2
2kog3q.jpg

Foto-3
1042ixs.jpg

Foto-4
2z811sx.jpg

Foto-5
2z7hnuw.jpg

Foto-6
13z9uo8.jpg
Bu tıraş aleti Weishi 'ye benziyor. Bir Timor TTO klonu. Konusu burada: http://www.geltir.com/showthread.php?tid=4699

Ben bir süre kullandım bir sorun yaşamadım. Daha sonra abime verdim o hala kullanıyor. Huh
Domo arigato -
Benim de genel olarak beğendiğim ve severek kullandığım bir alet. Mekanizma sorun çıkardıkça WD-40 sıkıp kullanmaya devam edeceğim.
@msakalli üstadım, 6. resme bakınca mekanizmada problem olduğu gözüküyor. Weishi ve türevlerinde açma/kapama topuzu ile sap arasında normalde aralık bulunmuyor varsa da sap-topuz bağlantısı yerinden oynamıştır büyük ihtimal. Bir nevi Gillette Toggle gibi çalışmaya başlamış tıraş aletiniz. Tam söküp takmak çare olabilir ancak aleti gözden çıkartırsanız bu işlemi deneyin derim ben. Baili'yi de düşünün derim, 6.50 dolara/20TL en azından yedek bir tto olmuş olur elinizde. Saygılar üstadım.
Arkolik Fırça Ekipman: http://tinyurl.com/recklesstr
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim @recklesstr üstadım. Sorunu tespit etmeniz benim için önemliydi. Saygılar.
(30/06/2016, Saat: 15:28)msakalli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim @recklesstr üstadım. Sorunu tespit etmeniz benim için önemliydi. Saygılar.

Rica ederim üstadım, her zaman Smile
Arkolik Fırça Ekipman: http://tinyurl.com/recklesstr
Yok olmuyor. Bu alet aldığımda böylesine saldırgan ve agresif değildi. Orta ya da ortaya yakın bir agresifliği vardı. Karakteri bu kadar nasıl değişti bilmiyorum. Sanırım jilet tutuşu, dengesi vs. değişti, bozuldu. Çünkü son zamanlarda yüzüm yoruluyor, yıpranıyor, ufak kanamalar ve tahrişler oluyor. Daha önce bu alet ile kullandığım ve memnun kaldığım birkaç jiletle tekrar denemeler yapacağım, baktım yine olmuyor, aleti emekliye ayıracağım Smile Böylelikle kendime yeni bir alet almak için bahane yaratmış olacağım Big Grin
Ben de almistim boyle bir alet, guvenlik barlarinin yamuk oldugunu farkettim. Kaldirdim kullanmiyorum suan

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  tto/kelebek aletlerdeki jilet eğimi ve tahriş hattusha 6 1,039 17/09/2016, Saat: 21:39
Son Yorum: hattusha
  Tıraş sonrasında tıraş aletlerinin bakımı Gillette 11 9,877 06/04/2015, Saat: 13:57
Son Yorum: ferhat1905
  parker 99r tıraş izlenimleri... uataman 30 22,640 30/03/2015, Saat: 10:24
Son Yorum: merg
  Etna Tıraş Makinası tamer26 11 10,724 24/09/2014, Saat: 19:38
Son Yorum: ludovico
  Kurmalı tıraş aleti :) linguist 11 10,208 22/03/2014, Saat: 07:30
Son Yorum: best
  Arkadaşlar bu tıraş makineleri hangi döneme ait. dehset77 9 6,665 30/03/2013, Saat: 08:21
Son Yorum: dehset77
Star Bu Tıraş Aleti Nedir?... Prometheus 23 18,336 17/09/2012, Saat: 09:54
Son Yorum: Fallschirmjäger

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi