En Son Ne Bilediniz?
@taskind Merhaba Taşkın bey,

Ben tıraş olamayacağım bunlarla artık ancak yeni sahiplerine aynı temennilerde bulunuyorum Smile

Çok teşekkür ederim.
Cevapla
52073855072_0295e3e608_b.jpg


Ustura Feather tarafından üretilmiş koleksiyon değeri olan ve çok fazla bulunmayan modellerden. 6/8 bir Frameback. Ürünü ikinci el olarak temin ettim. Geldiğinde kondisyon olarak çok da iç açıcı bir durumda değildi. Korozyon ve paslı bölgelerin temizlenmeye ihtiyacı vardı. Elimden geldiğince ince çalışarak, imkanlarım ölçüsünde bir temizlik yaptım.

Bileme faslı tıpkı ustura gibi yeni taşlarımla oldu. Keith'in övgüyle söz ettiği iki taş olan Naniwa Hayabusa ve Naniwa Fuji taşlarımı DHL den yeni teslim almıştım. Bu taşlarla denemek istedim.

Önce Chosera 1K yla ağız açma, Chosera 3K, Naniwa Hayabusa ve Naniwa Fuji şeklinde Keith'in izlediği ve önerdiği setupa sadık kalarak devam ettim. Bir dostuma ait Junpaku Snow White 8K yı denemiş, tecrübe etmiş ve beğenmiştim. Lakin dostumun taşında da olan Naniwa seramiklerin baş belası durumundaki taş da çatlama sorunu bu taştada mevcuttu ve çok fazlaydı. Bu yüzden 8K Snow White almama kararı almıştım. ( Aynı durum Choseralar'da da mevcut. Kullanan arkadaşlar taşları ıslak bırakmamaya ve asimetrik kurutmamaya özen göstersinler)Deneme mevzu bahsi satın alma eyleminin beraberinde getirdiği aslında ihtiyaçtan dolayı olmayan kendi kabımıza sığamadığımız bir sonucun meyvesi Smile Hal böyle olunca Snow White'dan daha çok beğendiği bir taş olduğunu da belirttiği için bu taşlara bir şans vermek istedim.

Öncelikle taşların gerçek değerleri üzerinde yazan değerler değil. Yani Hayabusa 4K değil, Fuji de 8K değil. Hayabusa takriben 6K+ bir taş ve Fuji de 10k+. Taşların yüzey hissiyatlarında sentetik geri bildirim çok az, özellikle kullanırken Naniwa kullanıyormuşsunuz hissiyatı olmadı. Gouken Kagayaki de bu hissiyat biraz daha standlı Shapton Pro taşlara benzer nitelikteydi bu seri de daha doğal taş gibi hissettiriyor ancak yine de tam anlamıyla değil.

Taşın en büyük fark yarattığı nokta vermiş olduğu ağzın 12KSS'e yakın keskinlikte olup ondan daha konforlu bir ağız veriyor olabilmesi. Kaliteli bir bitirme taşı olan Ozukuu nun verdiği hissiyat gibi düşünün. Keskin ve konforlu. Pürüssüz.8K Snow White kenarı başarılı bir kenar olmasına karşın bu taşı daha çok sevdim. Yakın zamanda onunla da yanyana bir değerlendirme yapacağım.

Ayrıca sormuş olduğum üç ustura arasından bugün kullanmam için Feather'ı seçen ve dün telefonla tanışıp sohbet ettiğimiz @kalantorxl Sinan beye de teşekkür ederim. Tanışmaktan keyif aldım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Cevapla
Usturada favorim Dorko. Bit pazarı turlarımda bulduğum ikinci Dorko usturamı bilemek bu güne nasip oldu. Bu sefer sentetik seti kullandım.

Taşlar:
Makita 1200
Zwilling 3000/8000
Naniwa 12000

Ustura:
Dorko 60, Ambassador, 7/8

Usturanın çeliği çok sertti. İlk defa Makita taşın ağız açmada zorlandığını gördüm. Toplam bileme süresi biraz uzun sürdü ama sonuç harika oldu. Çok iyi bir tıraş verdi. Sanırım bu kadar sert çelik uzun süre keskinliğini kaybetmeyecektir.2b9381cea8ff8dad1998037395db3b54.jpg8b0af0b3d464813f87e4ffdf7d8f822c.jpg
https://youtube.com/channel/UCD-HX8qdZx__yv3jmHY6TFg
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: