Sert sakal tipine uygun agresiflik derecesi
Değerli komşular, geleneksel tıraş macerama 1 ay önce deneme amaçlı Wilkinson ile başladım, 2-3 alıştırmanın ardından Merkür 34C ile devam ettim. 20 yıllık tıraş olma eziyeti 1 aydır benim için bir keyfe dönüştü. Daha önceleri haftada bir makine ile uzayan sakalımı alırken 1 aydır gün aşırı tıraş olmaktan zevk alıyorum. 34C'yi değişmeli olarak Gilette 7 o'clock ve Perma-Sharp ile kullanıyorum. Özellikle Perma-Sharp'tan çok memnunum. Yalnız sakallarımla ilgili bir sorunum var.

Sakallarımı yumuşatmak amacıyla 1-2 dakika sıcak su ile masaj yapıyorum, sonrasında sabun ile güzel bir köpük elde edip 2 perde tıraş oluyorum. Fakat ne yaparsam yapayım sinek kaydı olmuyor. Bunu geçen hafta berberime sorduğumda sakallarımın çok sert ve seyrek olduğunu, çok kötü bir sakal tipimin olduğunu, ne tam sinek kaydı olabileceğimi, ne de sakal bırakabileceğimi söyledi. Özellikle yüzümün sağ yarısının boyun altı kısmı bana çok sorun çıkartıyor. Aşağı alsam bir kısmı kalıyor, ters alsam tahriş oluyor. Cilt tipim sakallarım kadar kötü değil. Sanırım karma bir cilde sahibim. T bölgem yağlı ama sakal bölgem kuru.

Tecrübeli komşularım bana bu aşamada ne önerirler? Berberime sorduğumda, "bırak abi böyle kalsın" dedi. Sizce de benim sinek kaydı olma imkanım yok mu acaba? İşim gereği sinek kaydı olmamak dert değil. Hatta bu yaşa kadar haftada bir makine ile alan biri olarak, son bir ayda fazla bile parladım sayılır ama insan böyle bir yola girince de merak ediyor.

Sizce bundan sonra ayarlı bir makine mi alayım, yoksa daha agresif bir model ile mi devam edeyim. Yoksa Perma-Sharp'tan daha keskin bir jilet midir benim ilacım? Yoksa berberimin dediği gibi böyle bırakayım mı? Ne dersiniz?
(31/10/2016, Saat: 01:51)Dr.Fahrenheit Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Değerli komşular, geleneksel tıraş macerama 1 ay önce deneme amaçlı Wilkinson ile başladım, 2-3 alıştırmanın ardından Merkür 34C ile devam ettim. 20 yıllık tıraş olma eziyeti 1 aydır benim için bir keyfe dönüştü. Daha önceleri haftada bir makine ile uzayan sakalımı alırken 1 aydır gün aşırı tıraş olmaktan zevk alıyorum. 34C'yi değişmeli olarak Gilette 7 o'clock ve Perma-Sharp ile kullanıyorum. Özellikle Perma-Sharp'tan çok memnunum. Yalnız sakallarımla ilgili bir sorunum var.

Sakallarımı yumuşatmak amacıyla 1-2 dakika sıcak su ile masaj yapıyorum, sonrasında sabun ile güzel bir köpük elde edip 2 perde tıraş oluyorum. Fakat ne yaparsam yapayım sinek kaydı olmuyor. Bunu geçen hafta berberime sorduğumda sakallarımın çok sert ve seyrek olduğunu, çok kötü bir sakal tipimin olduğunu, ne tam sinek kaydı olabileceğimi, ne de sakal bırakabileceğimi söyledi. Özellikle yüzümün sağ yarısının boyun altı kısmı bana çok sorun çıkartıyor. Aşağı alsam bir kısmı kalıyor, ters alsam tahriş oluyor. Cilt tipim sakallarım kadar kötü değil. Sanırım karma bir cilde sahibim. T bölgem yağlı ama sakal bölgem kuru.

Tecrübeli komşularım bana bu aşamada ne önerirler? Berberime sorduğumda, "bırak abi böyle kalsın" dedi. Sizce de benim sinek kaydı olma imkanım yok mu acaba? İşim gereği sinek kaydı olmamak dert değil. Hatta bu yaşa kadar haftada bir makine ile alan biri olarak, son bir ayda fazla bile parladım sayılır ama insan böyle bir yola girince de merak ediyor.

Sizce bundan sonra ayarlı bir makine mi alayım, yoksa daha agresif bir model ile mi devam edeyim. Yoksa Perma-Sharp'tan daha keskin bir jilet midir benim ilacım? Yoksa berberimin dediği gibi böyle bırakayım mı? Ne dersiniz?
37 c slant veya futur makina tavsiye ederim .. Her ikiside orta keskinlikte ancak konforu iyi jiletler iyi anlaşıyor .. İki makina ile de ilgili yorumları okumanız faydalı olur diye düşünüyorum ..
Hocam iyi günler,
Öncelikle size uygun jileti bulmanız lazım,buda deneyerek olur.Ayrıca geleneksel tıraşa adım attıysanız eninde sonunda ayarlı alet alacaksınız, bence baştan alıp deneyin.Ben Gillette ayarlı modellerini kullanan biri olarak tavsiye ederim,hem görsel hemde teknik olarak .
(31/10/2016, Saat: 03:13)ustaci Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 37 c slant veya futur makina tavsiye ederim .. Her ikiside orta keskinlikte ancak konforu iyi jiletler iyi anlaşıyor .. İki makina ile de ilgili yorumları okumanız faydalı olur diye düşünüyorum ..

(31/10/2016, Saat: 11:18)KAYHAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam iyi günler,
Öncelikle size uygun jileti bulmanız lazım,buda deneyerek olur.Ayrıca geleneksel tıraşa adım attıysanız eninde sonunda ayarlı alet alacaksınız, bence baştan alıp deneyin.Ben Gillette ayarlı modellerini kullanan biri olarak tavsiye ederim,hem görsel hemde teknik olarak .

@ustaci komşum slant ilk incelediklerim arasında ama çekinmiştim yüksek agresliflik derecesi konusunda, Futur ise hem ayarlı hem de tasarımı açısından merak ettiğim bir üründü, ikisini de yeniden inceleyeceğim.

@Kayhan komşum Gilette makinelerden fatboy çok ilgimi çekti ama özel olarak bulmak gerekiyor. İşi iyice öğrendikten sonra yurtdışından temin etmeyi düşündüğüm bir model. Ben bu arada değişik jiletler denemeye devam edeyim.
Sakal yapımızın benzer yönleri var. (Hatta sağ boyun altı bile) Ben de EJ DE89 var. Keskin ve konforlu jiletlerle kullandığımda aslında güzel sonuçlar alıyorum. Ancak, Progress aldığımdan beri ortalama jiletlerle bile çok daha kolay ve temiz sonuçlar aldığımı gördüm. Progress'i keskin/konforlu jiletlerle daha denemedim bile. Yeni aldığım Razorock Hawk ve Feather proguard ikilisiyle de gayet güzel sonuçlar aldım. Demek istediğim, daha agresif alet ile keskin/konforlu jiletler kullanmanız sanırım size çare olacaktır. Bunu da en pratik şekilde ayarlı bir alet ile yapabileceğinizi düşünüyorum. Çünkü değişken olarak elinizde hem alet hem de jilet olacak. Eğer sadece agresif bir alet alırsanız değişken sadece jilet olacak. Ayarlı bir alet ile keskin/konforlu jiletleri denemenizi öneririm. Sonuçta sinekkaydı olabilirmisiniz bilmiyorum ama daha temiz tıraş elde etmeniz yüksel ihtimal.
Bence sinek kaydı için çabalamaya değmez, zaten bir kaç saat sonra şu anda tahminime göre şikayet ettiğiniz duruma geliyor zaten. Çözümü kolaysa tabiki deneyin ama görünüşe göre pek kolay değil, sinek kaydı uğruna tahrişe yol açmayın derim.
www.BarbarosRazors.com

(31/10/2016, Saat: 13:20)theunnamed Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bence sinek kaydı için çabalamaya değmez, zaten bir kaç saat sonra şu anda tahminime göre şikayet ettiğiniz duruma geliyor zaten. Çözümü kolaysa tabiki deneyin ama görünüşe göre pek kolay değil, sinek kaydı uğruna tahrişe yol açmayın derim.

+1
İşe gidip iki çay içiyorsunuz sonra sinekkaydıdan eser kalmadığını farkediyorsunuz.
Ben de bi ara takıntı yapmıştım da son 1 aydır uğraşmıyorum. Cilde zarar değmez yani.
Komşularım yardımlarınız için çok teşekkürler. Sinek kaydıyı kafama takmayacağım. @theunnamed , @lorenzo ve @Selman komşularım aslında olay kafaya takmaktan ziyade madem en iyi yöntemleri deniyoruz, bari kalan da olmasındı. Ama işte sakal tipim sanırım buna elverişli değil gerçekten.

@msakalli komşum babamın mis gibi sakalları varken benim dayıma çekmem pek iyi olmamış Big Grin Napalım artık. Sinek kaydıyı hedeflemeden İmpa'dan bir Progress almakta yarar var o zaman. Bu ay bir de değişik jiletler ekleyeyim.
Merkur Progress ile agresifliği hem sakalınıza hemde jiletin keskinliğine göre istediğiniz kadar ayarlayabilirsiniz. Mükemmel bir alet ancak jileti çok düzgün taktığınızı gözünüzle iyice kontrol etmeden traşa başlamayın.

Sakalınızın sertliğinden dolayı tahrişleri azaltmak için iki metoddan birini seçebilirsiniz 1-Floid yağını traştan önce yüzünüze iyice yedirebilirsiniz veya 2-Mentollü olmayan bir Proraso Pre/After shave merhemini ıslak yüzünüze traştan önce yedirebilir daha sonra sabun sürebilirsiniz.. İki metodu birden aynı traşta kullanmanızı tavsiye etmem, yastıklama aşırı fazla oluyor dolayısıyla jiletin sakalı kesme oranı azalıyor. Hangisi daha etkin derseniz 1. metod daha etkin ve rahat bir traş veriyor kesinlikle, ancak 2 metod daha hızlı ve kolay.
Progresten ben en iyi sonucu şimdiye kadar Perma-Sharp jileti ile aldım, sert sakalımda 4 kereye kadar kulllanabiliyorum, çok keskin jiletlerdeki ilk kullanım zorluğunuda yaşatmıyor, mesela siyah kutu Feather jiletleride iyi ancak ilk traşta çok fazla perde ve aleti yüzünüze bastırmaktan kaçınmak lazım, yoksa tahriş ediyor ikinci traştan sonra jilet düzeliyor, değişik jilet markası denemelerim devam ediyor ancak Merkur ve Timor marka jiletlerden kaçınmanıızı öneririm.
--
Chubby 2 almayacağım, Chubby 2 almayacağım, almayacağıım, alma..........

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mühle R89 Grande Tıraş aletine uygun Jilet Tavsiyesi 4bigpower 12 5,430 02/12/2021, Saat: 19:29
Son Yorum: 4bigpower
  Tıraş Makinaları Agresiflik Tablosu dikdik_s 32 37,819 30/04/2021, Saat: 21:52
Son Yorum: drog
Wink Slant Agresiflik Tablosu Timor1322 22 8,185 03/11/2020, Saat: 00:22
Son Yorum: cerdinc
  RexCut Sakal Traş Makinası evreseli 18 15,166 26/01/2019, Saat: 16:46
Son Yorum: dikdik_s

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: