Adam gibi tıraş olmanın keyfi
#61
Bugün Rapira Sweedish ile tıraş oldum, en iyi tıraşımdı. Üstadlar burada "tıraş normalde sıfır tahrişle olmalı, çareyi losyonlarda, balsamlarda, kremlerde aramayın" diyordu, ben sonuçta tıraşın yüz için büyük bir travma olduğunu düşündüğümden buna pek inanamamıştım açıkçası. Az önce (yine Smile ) üstadların haklı olduğunu gördüm. Sıfır tahriş ütopya değilmiş. Tecrübe oturuyor mu yoksa jiletten dolayı mı bilmiyorum, nasıl becerdiğim hakkında hiç bir fikrim yok ama bildiğim tek şey çok güzel bir duygu Smile
Cevapla
#62
(04/02/2017, Saat: 23:55)onurcakmak Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Infinitum komşum seni buralarda tekrar görmek güzel.

Şu Wilkinson klasik bence seni bu işten soğuttu. En kötü yine şu tablacılarda satılan yuma marka alüminyum aleti alıp tekrar denemeni isterim. Yanlız alırken dikkat et, üretim hatalı olanları olabiliyor, üst kapağının alttaki tablayla orantılı oturduğundan emin ol.

Wilkinson çok mild bir alettir ve ilk akla gelen acemiye uygun olduğu düşüncesi olabilir. Ben şahsen katılmıyorum bu düşünceye, çünkü alet o kadar mild ki hem açı tutturma, hem baskıyı ayarlama konularında ancak tecrübeli olan birisinin kullanabileceği bir alet.

Merhaba arkadaşlar

Ben de geleneksel traş işine Wilkinson ile başlamıştım, ancak büyük bir hayal kırıklığı yaşattı bana, o nedenle bir süre ara verdim. Daha sonra ise Merkür 34C yi aldığımda arada çok büyük bir konfor farkı olduğunu gördüm. O nedenle Wilkinsonu yeni başlayan kişilere kesinlikle tavsiye etmiyorum ama bu durum kişiye göre de değişebilir, benim sakallarım sert ve sık.
Cevapla
#63
(13/02/2017, Saat: 13:11)Infinitum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bugün Rapira Sweedish ile tıraş oldum, en iyi tıraşımdı. Üstadlar burada "tıraş normalde sıfır tahrişle olmalı, çareyi losyonlarda, balsamlarda, kremlerde aramayın" diyordu, ben sonuçta tıraşın yüz için büyük bir travma olduğunu düşündüğümden buna pek inanamamıştım açıkçası. Az önce (yine Smile ) üstadların haklı olduğunu gördüm. Sıfır tahriş ütopya değilmiş. Tecrübe oturuyor mu yoksa jiletten dolayı mı bilmiyorum, nasıl becerdiğim hakkında hiç bir fikrim yok ama bildiğim tek şey çok güzel bir duygu Smile

Sihhatler olsun komsum. Uygun jilet gercekten fark yaratiyor. Ancak siz yinede tiras sonrasi yatistirici ve nemlendirici bir urun kullanmayi ihmal etmeyin.
... Aşırı hız yapan hayaller gerçeklere çarparak durur ... Charles Bukowski ...
Cevapla
#64
@FurkanY üstad birkaç gün önce EJ DE89 yolladı. Daha önce başka bir üstad daha yollamayı teklif etmiş ama kabul etmemiştim. Abim aslında sıfır yollayacağını söyleseydi @FurkanY abimin teklifini de kabul etmeyecektim ama söylemeden yollamış. Sınavdan 1 gün önce çok güzel bir hediye oldu. 1 kez denedim ama daha önce kullandığım bir jileti kullanınca tam randıman alamadım. Bir de üstadların bahsettiği WS Classic'in yeni başlayan kullanıcılara uygun olmama meselesi doğru galiba. WS'nin açısına alışınca DE89'u kullanmakta güçlük çektim. O yüzden en az 5-10 kez tıraş olmadan yorum yapamayacağım. Şimdilik tek söyleyebileceğim işçiliği hakkında yazılan her şeyin doğru olduğu. Kullanmaya kıyılmayacak pürüzsüz bir kaplaması var.


Fotoğraf, elimdeki Yuma ve WS ile Üç Silahşörler. Arkada da diğer adı Derby olan Dartanyan var Smile
YDk5dD.jpg
İnternette bazı makinelerde gördüğümün aynısı bunda da var, jiletin önünde bulunan bölgedeki taraklar neden düz değil merak ettim.
69P6vN.jpg


Bu arada bahsettiğim arkadaşıma da WS Classic ve elimdeki jiletlerden oluşan seti verdim. 1 kez tıraş olmuş henüz ama çok beğendiğini söyledi.

Jiletlerde son durum, Rapira Sweedish'e devam ama arkadaşa da verince elimde 1 tane kaldı, 100'lü stok falan yapmak istemiyorum ama 30-40 adet almayı planlıyorum. Ama stok olarak daha ekonomik bir şeyler bulmam lazım. Fiyat/performans olarak yeterince iyi değil galiba, Lord üstad incelemesinde klasik Rapira'dan aşırı üstün olmadığını söylemiş, onu da bulmak istiyorum, en çok merak ettiğim jilet oldu.

Elimde mild olduğu söylenen Shark ve Derby'i Yuma ile deneyebilirim. Yuma'yı cesaret edemediğimden kullanamadım hala. Bir de 2 gün önce Derby Premium aldım, forum üyelerine verdikleri sözü tutmamaları eksi puan hanesine yazıldı ama o da sırada.  

Alıntı:Başarılı bir jilet olsa da ülkemizde satılan beyaz/mavi/kırmızı kutulu standart paslanmaz rapiralara göre üstün olmayan tıraşı...
(http://tiraskeyfim.blogspot.com.tr/2011/...etler.html)
rapira+old.jpg
Lord üstadın Sweedish'e benzer karakterde olduğunu söylediği rapira galiba bu, yazıda bahsedilen beyaz/mavi/kırmızı jileti nerede bulabilirim?

@erdsde evet, ben de DE89'u deneyince bunun farkına biraz vardım, ileride daha isabetli şeyler söyleyebilirim. Galiba bu durumun vurgulanması lazım ama WS kadar eli yüzü düzgün, işporta tezgahına düşmemiş ürün yok. Bu da onu alternatifsiz kılıyor. RiMei'nin işçiliği daha iyi galiba, bulamadım ama ben bu işe başlamadan önce Yuma gibi lanet kaplaması olan bir ürünü görsem hiç başlamadan bırakırdım gibime geliyor Smile


@korgunv aynen abi, birkaç kez şap, nivea aftershave vs. ne varsa kullanmayayım dedim, anladım ki kullanıp kullanmamak kesinlikle fark yaratıyor. Tavsiyeniz için teşekkürler.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Klasik tiras finwe 14 1,031 29/03/2017, Saat: 11:37
Son Yorum: finwe
  Değerli Tıraş Dostları Noyan 37 2,202 26/02/2017, Saat: 13:10
Son Yorum: Noyan
  Merhaba Sevgili traş keyfi dostlar, Tahir 13 1,517 21/09/2016, Saat: 07:18
Son Yorum: DeaKeN
  Tıraş aleti ve fırça önerileriniz ratapan 12 1,637 19/06/2016, Saat: 22:35
Son Yorum: ratapan
  Kartuşlu tıraş daha iyidir diye iddalaşırken geleneksel traşçı oldum caneser 12 2,632 12/04/2016, Saat: 13:43
Son Yorum: Monarch
  Tıraş Aleti Tavsiye SKYBRAVE 13 3,131 26/03/2016, Saat: 16:54
Son Yorum: mecheng
  Selam olsun tüm ehl-i tıraş keyifçilere ... koolandgang 24 9,370 11/10/2015, Saat: 17:42
Son Yorum: koolandgang
  Yakın tıraş : Bir erkeğin mücadelesi Cakcaka 51 20,603 08/08/2015, Saat: 17:20
Son Yorum: korgunv
  Bütün Tıraş Olmayı Zevke Dönüştürenlere; Merhaba sifyan 19 9,409 08/07/2015, Saat: 12:00
Son Yorum: sifyan
  Tıraş Fırçası Yardım sosyolog89 7 4,190 05/07/2015, Saat: 11:58
Son Yorum: impaticaretKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi