Acemiden Merhabalar (YARDIM LÜTFEN)
Herkese merhabalar,
Şu anda 17 yaşındayım. 3 sene önce traş olmaya başladım ve artık tamamen geleneksel traşa geçmek istiyorum. Ama hangi ekipmanları/ürünleri alacağım konusunda kararsız kaldım yardımcı olurmusunuz?
Şu anda benim elimde sadece makine olarak Wilkinson Sword Classic var ve başkada birşey yok. Başka neler almam lazım yardımcı olurmusunuz? Mesela traş fırçasıdır, traş kremidir, traş sabunudur, jiletdir, tıraş sonrası yüzüme sürmem gereken şeydir(tıraş sonrası cilt bakımı) falan bir yardımcı olursanız çok sevinirim. Birde biraz tecrübesizim tecrübelerinizi ve bilgilerinizde benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum. Saygılarımla.
Hos geldin @vaadeden

Forumda bu konularin her birine dair kategoriler halinde yuzlerce yazi (yazinda tecrubeleriniz dedigin kisim) var. Bunlari inceleyip okuman lazim.

Her bir bahsettigine ayirmak istedigin/ayirabilecegin butce, sakal yogunlugu/tipi vs cevabi degistirir. O yuzden oncelikle forumu okumani tavsiye ederim.
Komsuma katılıyorum.

Oncelikle hosgeldiniz, keyifli tıraslarınız olsun.
Forumda sordugunuz soruların cevaplarının fazlası var. Formu okuyarak karıstırarak, bilgi sahibi olduktan sonra, sorularınız da daha spesifik olacak, o zaman her daim yardımcı olacagız.
@vaadeden kardeşim foruma hoşgeldiniz.
Başlangıç için WS classic bence doğru seçim.. Komşularımın önerdiği gibi kriterlerinize göre Forumda her sorunuza doğru cevap bulabileceğiniz çok güzel çalışmaları bulabilirsiniz.
Bu yaşta doğru fakındalığınız için tebriklerWink Keyifli tıraşlar

Hepinizin yorumları için çok teşekkür ederim. Forumu 1 yıl önce kadar ara sıra takip etmeye/bakınmaya başlamıştım sadece üyeliğim yoktu artık oda oldu. Forumu baya karıştırdım ancak kafamda hala deli sorular var lütfen yardımcı olun tavsiyede bulunun.
Fırça için 20 tl bütçe belirledim. O bütçeye hangi fırçayı önerirsiniz?
Jilet olarak perma-sharp yada wilkinson sword jilet düşünüyorum ama siz yinede tavsiye verirseniz çok iyi şunları dene gibisinden sizler daha iyi bilirsiniz sonuçta.
Traş sabunu olarak arko traş sabununu almayı düşünüyorum ancak onu bir kaba/kaseye basmam lazım sanırım nasıl basmam lazım ve basacağım kaseyi nerden bulabilirim nasıl bir kase/kap olmalı bu konu hakkında da yardım istiyorum.
Traş sabunu kullanmadığım zamanlar traş kremi kullanacağım için bir tanede arko tıraş kremi alayım diyorum ancak hangisini almalıyım sizce birsürü çeşidi var kafam karıştıda biraz yardımcı olursanız çok iyi olur.
Son olarakda traşdan sonra ben arkonun klasik yağlı kremini kullanıyorum sizce doğrumu yapıyorum onun yerine ne kullanmalıyım?
Bana baştan sona neler almalıyım bir yardımcı oluverin gerçekten kafam karıştı. Saygılarımla
Öncelikle hoş geldiniz. Erken yaşta bu dünyayı keşfettiğin için gerçekten çok şanslısın.

Senin akranın bir üyemizin herkese örnek niteliğindeki şu başlığını okumanı tavsiye ederim. Daha sonra kafana takılan bir şey olursa burada kendi başlığında sorabilirsin.

http://geltir.com/showthread.php?tid=7926

Geleneksel tıraş sabır işidir, öncelikle sıkılmadan forumu okuman lazım, sonrası kolay.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
I'd Lather be Shaving, 'Cos Shave Must Go On!
Ooo benden bahsedilmiş Smile

Merhaba dostum, umarım sen de benim gibi geleneksel tıraşı seversin. Başlayınca bırakanı görmedim zaten, benden önce tıraşa başlamışsın güzel bir avantaj. Yeterince net tavsiyeler vermeyeceğim çünkü o kadar subjektif bir konu ki. Ve zaten ben de yeterince yetkin değilim. Burada ne tavsiye gelirse gelsin, simyacı gibi deneme yanılma yoluyla ilerleyeceksin, çare yok.

Naçizane tavsiyelerimi yazayım.

İkisini de denemedim ama okuduğum kadarıyla Perma aşırı keskin kaçabilir, Wilkinsondan da (Classic içinden çıkandan bahsediyorsan) genel olarak pek memnun değil forumdaki üstadlar. Kesinlikle benim gibi bir sample pack edinip deneyerek karar vermen gerekiyor. Ben Voskhod'dan memnunum mesela. Lord üstadın blogundaki jilet tavsiyelerini okuman lazım ama tabii onun cilt/sakal tipi ikimize de uymadığından okudularını benim gibi kendine uyarlayacaksın.

Krem olarak Arko sensetive var bende (lavantalı), memnunum, bir de galiba moist ya da hydrate adlı ürün tavsiye ediliyordu (yakın zamanda bir isim/ambalaj/formül değişikliği yaptılar, yeni adından emin değilim, forumda yazılmıştı). Arko'nun yağlı kremi aşırı kaçabilir, Nivea/Arko'nun balsam veya losyon çesitlerinden cilt tipine göre seçebilirsin. Ben yağlı cildimden dolayı losyon aldım. Onların da konuları mevcut.

Ama üstadların da dediği gibi, sorularının çoğunun cevabı forumda var, hep aynı şeyler sorulunca üstadlar bıkıyor haliyle. Her özel forumunun ortak noktası Smile O yüzden tanışma başlığı altında tatmin edici cevap alamaman olası.

Şimdiden keyifli tıraşlar.
Yorumlarınız için yeniden çok teşekkür ederim. Uzun süredir zamanım az olduğu için yorum yapamadım. Ancak forumu okumayı asla bırakmadım ve sorularıma cevaplar buldum diyebiliriz. Artık eskiye göre çok iyi traş olabiliyorum. Yorum yazamadığım süre zarfında ise @Infinitum arkadaşın konusunu en baştan en sona kadar okudum. Sadece o konuyla kalmayıp forumda birsürü konuda okudum ve bilgi edinmeye çalıştım. Lord üstadın blogunun birazını okudum. En kısa sürede ise tamamını okuyup bitireceğim. Ekipman olarak şu anda Wilkinson Sword alet, traş sabunu olarak Arko Sabun, traş kremi olarak Arko Sensitive, jilet olarak Perma-Sharp, fırça olarakda dandik 3-5 liralık bir fırça kullanıyorum sentetik sanırım. Traşdan sonra ise Arkonun Klasik Yağlı Kremini kullanıyorum. Ekipman olarak yetersizim farkındayım ancak kendimi bu ekipmanlarlaahi geliştirdim.

Ekipmanım yetersiz dedim o yüzden bu hafta içerisinde yeni ekipmalar alacağım(impa ticaret ile iletişime geçerek sipariş vereceğim). Bütçem çok olmadığı için alet olarak Rimei'de karar kıldım. WSC ve Rimei ile işi senelerce götürürüm diye düşünüyorum.

Jilet olarak Perma keskin bir jilet olduğu için sanırım bana uygun değil o yüzden diğer jiletleri deneyip bana uygun jileti bulmak istiyorum. O yüzden küçük bir sample siparişi vereceğim.

Fırça olarak bütçemi zorlayarak Semogue 1305 almaya karar verdim.

Traş sabunu için Cella düşündüm ancak daha fazla bütçemi arttıramam o yüzden Arko Sabun ve Arko Sensitive Traş Kremi ile yola devam edeceğim.

Traş sonrası için şu anda Arko Klasik Krem kullandığımı söylemiştim ancak o fazla yağlı geliyor. O yüzden Nivea'nın traş sonrası balsamını yada losyonunu almayı düşünüyorum. Karma bir cilde sahibim öneri verirseniz iyi olabilir.

Son olarak ise şap ve kan taşınıda siparişlerime ekleyerek ekipman işini tamamlamış olacağım geriye ise tekniğimi geliştirmek ve bilgimi artırmak kalacak bunun için ise sizlerin yardımına ihtiyacım var. Sorun yaşadığım yerlerde destek olursanız sevinirim. Bu arada youtubedan da videolar izliyorum önerebileceğiniz kanallar varmıdır? Şimdiden herşey için teşekkür ederim. İyi forumlar..
Sevgili kardesim, tiras sonrasi kullanilan urun fazla yogun ve emilimi zor oldugu takdirde cildin nefes almasini engelleyip kasintiya neden olabilir. Bu nedenle ben emilimi kolay olup cilde nefes aldiran urunler kullanmani tavsiye ederim. Ben bu maksatla Otaci masaj yaglarindan kullaniyorum. Tavsiye ederim.
As long as you have drinking days than hungover days, you're fine ...
Herhalde en çok bilinen kanallar bunlar ama; mantic59, paulh, nick shaves öğretici videolara sahipler.

Bir de forumda daha önce paylaşılmış şu video var:
https://www.youtube.com/watch?v=ps88RU_BXlA

Bu arada 1305 alacağım demişsin, kremle yüzde köpürtmek zor, onun dışında memnun sayılırım ama dikkat ettiğim halde her tıraşta en az 1 tel döküyor, bir de dışındaki kaplama darbe alınca zarar görüyor kolayca. Yine de alınır, cüzdanın sıhhati için forumda ikinci el almak daha mantıklı olabilir.

Fiyat olarak daha uygun ve benim de denemeyi düşündüğüm şu ürünler var:
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=4803
http://www.geltir.com/showthread.php?tid=4814

İkinci el alırsan eğer; aldığın kişiye rica etmen durumunda belki elindeki sabun/kremden 20-30 gr test ürünü yollar, şimdi almayacakmışsın ama koca bir kalıp almak yerine denemiş olursun gelecekte almak için fikrin olur. Forumda bu şekilde ürün denemek için dolaşım yaptırma planı vardı, unutuldu galiba. Öyle bir uygulama olsa kimse parasını boşa harcamaz, x ürünü aldım çöpe attım türü yorumlar da azalırdı.

Bu arada farklı ürün olarak mutlaka Arko'nun kremlerini denemeni tavsiye ederim. Ben de fiyat/performans açısından nispeten uygun olabilecek Füme, Palmolive ve Erasmic'i denemek istiyorum. Yakında birkaç tanesini alırım sanırım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Herkese merhabalar altın porsuk 2 586 08/07/2023, Saat: 21:54
Son Yorum: altın porsuk
  Merhabalar! Cascada 5 1,602 27/06/2023, Saat: 05:44
Son Yorum: Cascada
  Merhabalar EnverCan Enver Can 3 630 07/05/2023, Saat: 15:11
Son Yorum: sfenks
  Merhabalar goshawk 14 2,068 26/04/2023, Saat: 00:14
Son Yorum: goshawk
Star Merhabalar! devrimsezgin 5 2,658 28/09/2022, Saat: 19:34
Son Yorum: ferencpuskas