Cella
hocam daha once cellanin sabun ve kolonyasi vardi yalnizca,aftershave yeni cikti
http://enfiyemeraki.blogspot.com.tr/
Cella ile on gündür jilet denemeleri yapıyorum. Fırçama full yükleyip yüzde köpürtme yapıyorum. Perma, Asrta yeşil ve mavi, Polsilver, Rapira, Derby, Bolzano, Crystal, Kai, Feather denedim. Hiçbirinde beğenmedim.

Personna Lab Blue ile en başarılı performansı verdi. Gerçi Personna ile Hacı Şakir el sabunu bile kullansam aynı performansı verecek nerdeyse.. Adamlar süper jilet yapmışlar.

Önceden beğendiğim bir sabundu. F/P oranı iyi diyordum ama, akıcılık, köpürme v.b. zayıf olduğunu düşünüyorum. Arko kremler bile daha efektif tıraşlar veriyor.

Kısacası bu sabunu gözümüzde biraz fazla büyüttüğümüzü düşünüyorum artık. Bizim Arko'ların kıymetini bilelim, bence cidden iyi kremler..Sabuna zaten girmiyorum, efsane.

Artık Cella'cı değilim. Bitince artık almamaya karar verdim.
@Lorenzo üstadım, söylediğiniz şeylere ben de katılıyorum.

Nemlendirmesinin ve performansının çok iyi olduğu söyleniyordu. 2 ay önce impa dan aldım ama memnun kalmadım.

Cellayı bolca yüklememe ve Omega 10049 ile tasta köpürtmeme rağmen kolay köpük ve yeterli köpük elde edemedim. Ayrıca sanki köpük sönüyor tasta iken. İkinci perdede köpüğü yüzüme uyguladığımda yeterli kalınlıkta ve kıvamda olmuyor köpük.

Ayrıca tıraş esnasında ise aman aman bir koruyuculuğunu da göremedim malesef.

Nemlendirme konusunda ise pek yeterli değil. Tıraştan sonra yine nemlendirici krem kullanmak zorunda kaldım. Benim cildim çok kuru olduğundan dolayı olabilir ama bahsedildiği gibi yeterli bir nemlendirmesi yok bu sabunun.

Aynı zamanda kokusunun cezbedici olduğu söyleniyordu ama ben pek memnun kalmadım. Koku olayı tamamen göreceli bir konu elbette. Anladım ki acı badem kokusu bana göre değil.

Tıraş esnasında ikinci perdede yüzümde yanma oluyor. Cellanın içeriğindeki bir maddeden kaynaklandığını düşünüyorum.

Kullandığım sabun - kremler arasında(arko sabun, palmolive krem, proraso) bence en zayıf sabun oldu Cella.

Nemlendirme ve koruyuculuk konusunda pek bir artısını görmedim. Her tıraştan sonra nemlendirici krem kullanmak zorunda kaldığım için Cella nın bir avantajı kalmıyor.

Arko ile kıyaslarsam Cellayı, arko bariz bir fark atıyor nemlendirme haricinde. F/p oranında da arko sabun önde.

Cella bittikten sonra bir daha almayı düşünmüyorum açıkçası.
Cella kış sabunudur.. Yazın verim alamayanlar bir de kışın denesin farkı göreceksiniz.. Cella arko konusuna gelince arko bence de çok pahalı sabunlar ile rahatlıkla baş edecek bir sabundur..
@FurkanErdem @Lorenzo Konu jilet,aftershave,sabun,krem,fırça ne olursa olsun işin özü kullanıcının beklentisinin ne olduğuna geliyor.Ben ne malzeme kullanırsam kullanayım fazla beklentileri olan birisi değilim o yüzden kullandığım çoğu malzemeyide beğenirim.

Cella konusuna gelince,aslında arkodanda memnunum celladanda,derby krem limonludanda memnunum.Arko ile cellayı kıyaslarsam cellanın koruyuculuğu daha iyi bence ama arkoda suyu seven bir sabundur.Arko ile ayarında köpük hazırlanırsa çok iyi tıraşlar verir.Arada değişiklik her zaman iyidir arada derbynin limon kokusuda iyi geliyor bana Smile
cella kokusuna hayran kaldığım bir sabun fakat iki dezavantajı olduğunu düşünüyorum tıraş esnasında ve sonrasında mesela arko kadar etkili yumuşama ve nem sağlayamıyor... diğeri de tıraş esnasında jilet deriye temas edince tabiri caizse kayma ve atlama yapıyor çünkü köpük yüzü hafif geriyor sertleştiriyor... fakat kokusu harika, köpüğü harika...
Bugün canımı yaktılar biraz, acısını bir yerden çıkarmam lazım. Nicky Chini'nin ambalaj yenileyerek piyasaya sürdüğü Cella sabun bu zor zamanımda imdadıma yetişti Smile.

Aramızda Cella sabun kullanmayan komşum kaldı mı bilmiyorum ama o tatlı badem kokusu genelde insanın aklını başından alıyor. İlk defa Cella kullandığım Nisan 2012'den beri ben de kokusuna hastayım Smile. Ama son birkaç senedir üretici firmanın formül üzerinde değişiklik yaptığını düşünüyorum. Performans olarak sıkıntı yaşamasam da sabunun kokusu çok çabuk kayboluyor. Buzdolabında da saklasam güneşten(sıcak ortamdan) de korusam sonuç değişmiyor. Hazır yeni üretim sabunlar çıkınca tekrar şans vereyim dedim ama 1 aylık sabunun bile kokusu çok az. Tahminimce Avrupa Birliği'nin değişen kozmetik madde yasaları buna sebep oldu. Görünen o ki Cella'nın o sevdiğimiz yoğun badem kokusundan artık eser kalmadı.

Diğer meseleye gelirsek, dar kabı yüzünden Cella'yı fırçaya yüklemek bazen zorlaşır. Fırça sürekli yayılır, köpükler dışarı taşar, köpük bir türlü kıvamına ulaşmaz ve 10 dakikalık zevkimiz bir anda sinir harbine dönüşmeye başlar. Dar kap yüzünden şikayet edenleri yurtdışı forumlarda da görebilirsiniz. İşte dananın kuyruğu benim için burada kopuyor. Onca masrafa girip ürün çeşitlerini arttıran ve yenileyen Nicky Chini hala aynı ölçüde kabı kullanmaya devam ediyor. Aşağıya eklediğim resimlerde Cella'ya Omega'nın yeni sabunu eşlik ediyor. Omega, sabunlarını Proraso'ya benzer kapların içinde satışa sunuyordu ve kullandığım zamanlarda sorunsuzca fırçaya yükleyebiliyordum. Buna rağmen Omega sabunlarını daha da geniş ve güzel bir kaba koymaya başladı. Nicky Chini ise hala inadını sürdürmeye devam ediyor Smile.

Tabii ki bu yazdıklarım dünyanın sonu meseleler değil ama Nicky Chini'nin neden hala 90 larda (tıpkı websitesi gibi) kaldığının bir göstergesi bana göre.

2v9f980.jpg   2hpnojk.jpg
3017 - Proraso Yeşil Sabun  (20.01.2016 - 13.07.2016)
Neredeyse geleneksel tıraşa başladığım günden beri, Cella benim "herdaim" bulunması gereken baş sabunum. Kokusu, yumuşatıcılığı, koruyuculuğu, kış günü bile benim gibi Aftershave fetişi bir adama "lan sürmesem de olur herhalde" dedirten sayılı sabunlardan.
"Köpürtememe" olayında bence hatayı tekniğinizde arayın dostlar, hanımın fondoten fırçasıyla sürsek krema gibi köpük yapıcak zenginlikte bir sabun Cella
Ben -her ne kadar pahalı bir ürün olmasa da- ,domuz fırçalarla tüketmeye kıyamıyorum Cella'mı, ( mesela prorasolara o kadar masum davranamıyorum) bi tane EJ ile küçük bir alman üreticinin isimsiz porsuk fırçaları var minik düğümlü, yabancıların " floppy" ( sarkık ,dalgalanan) diye tabir ettiği yapıda, deve gibi olmadığı için yükleme de sıkıntı yaşamıyorum.

Bizim geleneksel de kurtarıcı ürünler vardır, (herkesin kurtarıcısı farklıdır tabii), kötü bir tıraştan sonra moral veren ürünler olarak düşünün bunları, sizi hiç bir zaman utandırmayacak ürünler, ( E kasa Mercedes gibi, her yola, her ortama, herşeye gider)
Kötü jilet sonrası Feather ile olunan ilk tıraş mesela, veya kötü bir DE aletten sonra Progress ile olunan ilk tıraş gibi.
Cella bunlardan biri benim için,
Geçenlerde kaynar suyla ısıttığım çelik tıraş tasıma, spatulayla toplamı 2 badem tanesi kadar parça parça Cella koyup 5 dk kadar bekledim. Biraz da sıcak su ekledim. Yumuşamış Semogue 830 ile 1 dakika kadar köpürttüm. Yüzüme sürme aşamasında dipte hala erimemiş büyük parçalar gördüm. Elimle alıp yüzüme dağıtmaya çalıştım, olmadı. Erimedi.

Bilmiyorum. Ya benim Cella'da sıkıntı var, ya da suyla alakalı.

Cella ile uğraşıyorum, çünkü kokusunu seviyorum. Daimi kullanmak istediğim bir sabun. Ama olmuyor.

Bir ara 10 gün kadar jilet denemelerimde günlük olarak Cella kullandım. Belki çok kurudur yumuşasın diye. Feather, Kai, Perma, Polsilver, 7 o'clock v.b. on adet jilet denedim, yine olmadı.

R41, 37c Slant, Slim Adjustable, Sanguine R5, De89 ve hatta Sedef'de bile denedim. Olmadı.

Birkaç gündür Arko sabun, Tobs Avocado ve Tabac kullandım. Perma aktı gitti, Personna'nın kestiğini bile hissetmedim.

Bu sabunu kaybetmemek için daha ne yapabilirim bilmiyorum.
Allah Allah,
Okudukça şaşırıyorum,
Siz dekinde bir sıkıntı olmasın hocam?
Oturup demo köpürtme videosu çekicem o noktaya geldim Smile Bende ki gayet yumuşak ( ingiliz kremleri gibi hatta ) açınca buram buram acıbadem kokuyor. Hatta eriyip köpürmeye çok meyilli olduğundan çabuk tükenmesin diye (yukarıda dediğim gibi) küçük porsuk fırçalar kullanıyorum Big Grin

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Cella & Tabac & Mwf ynspektas 19 20,015 12/05/2019, Saat: 14:27
Son Yorum: Ibra35
  CELLA VS SPEICK VS MWF VS PRORASO VS ERASMIC VS... agieda 10 15,743 18/02/2015, Saat: 11:39
Son Yorum: ckeskin
  cella sabun deneyımım burakoner0681 7 13,095 21/02/2012, Saat: 17:01
Son Yorum: linguist

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: