İMPA Ticaret
(28/09/2019, Saat: 16:22)MetsGo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @sheeplessness biraz vites küçült Komşum . Bu kadar sert ve peşin hükümlerle yargılamaya hakkın yok .

Evet memleketin en ciddi sorunlarından biri insanların işini layıkıyla yapmamaları
Ama kalkıp esnaf a böyle yüklenme .
Ben esnaf cocuguyum, 5 yasında dükkan açardım , o denli işlerin hep içinde oldum , okudum ama yine ticaret yaptım . 3 kere battım kalktım .

Emin olun esnaflar içinde çürük elmalar ne şimdi ne eskiden , sizin yaptığınız meslek grubu yani doktorlar  veya  daha kutsal sayılan polis asker ya da öğretmenlerden daha fazla değil. Her meslekte işini kötü yapan insanlar olabilir.

şuan toptancıyım ve sattığım ürün grupları benden çıkışı aşağı yukarı 9 dolar
Mağazacı esnaf müşterilerim 70-80 tl bandında satıyor benden alıp
İnternet instagram vb ortamlarda satan internetçi esnaf grubu 100-250 tl arasında satıyor aynı ürünü . Sektöre göre değişir , kişiye göre değişir

Son olarak küçük esnaf batırır diyerek tepeden baktığınız o grup şuan Türkiye yi ayakta tutan sanayiciler, bir çok köklü firma küçükden  tepeye tırmanmıştır ve o firmaların bazıları sizin gibi okuyup dünya görüp hatalı analiz ve yanlış yargı bilgi ile donatılmış 2.veya 3. Nesil çocukları tarafından batırılmıştır .

Amacım tartışma çıkarmak değil , forum genel sukünet ve tartışma adabının içinde kalmaya özen gösteriyorum ve sizede dostça tavsiye ediyorum . Kırıcı bir cümlem olduysa özür dilerim . Fakat hayatım boyunca parmak sallayan insanlara uyarıda bulunmadan geçemedim .

Doktorlardan hem çok kazık yemiş hemde çok fayda görmüş bir arkadaşınız olarak , Sizin kendi mesleğinizi layıkı ile yapmanız dileğiyle , sağlıcakla kalın .

Ben de istemeden size taş attıysam özür dilerim komşum. Ben tartışmaya girmek istemezken içine çekilince saldırganlaşabiliyorum. İnternetten alışveriş yaptık diye asosyal ilan edilince öfkelendim. Dediğiniz gibi ülkede her meslek grubundan işini kötü yapan insan var haklısınız. Ben iyi esnafa da saygı duyarım asla küçümsemem çünkü benim yapabileceğim bir iş değil. Beceremeyeceğim şeyi horlamak zaten saçma olur. Arkadaşın alaycı ve lakayt tavrı provoke etti beni. İşini layıkıyla yapmaya çalışan herkese selam olsun.
(28/09/2019, Saat: 16:43)Sheeplessness Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben de istemeden size taş attıysam özür dilerim komşum. Ben tartışmaya girmek istemezken içine çekilince saldırganlaşabiliyorum. İnternetten alışveriş yaptık diye asosyal ilan edilince öfkelendim. Dediğiniz gibi ülkede her meslek grubundan işini kötü yapan insan var haklısınız. Ben iyi esnafa da saygı duyarım asla küçümsemem çünkü benim yapabileceğim bir iş değil. Beceremeyeceğim şeyi horlamak zaten saçma olur. Arkadaşın alaycı ve lakayt tavrı provoke etti beni. İşini layıkıyla yapmaya çalışan herkese selam olsun.

Ya aslında ben farklı bir geniş pencere açmak istemiştim, lakin konunun akışı gereği size yürümüşüm gibi algılamışsınız.Birgün nasip olursa şayet yüzyüze oturur, uzun uzadıya laflarız hocam.
Saygılar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
E-ticaret ile ilgili şu düşünceye katılıyorum; esnafla yaşanan alışveriş esnası samimi diyalogların yerini bilgisayardan, tabletten, cep telefonu uygulamalarından yapılan alışverişlerin alması konusu. Öyle ki, yeri geliyor bazen en kral e-ticaret sitesiyle bile iletişim kurmakta zorlanabiliyoruz. Email atıyoruz, cevap yok. Sistemlerinde yer alan özel mesaj sisteminden yazıyoruz, cevap yok. Bazıları sağ altta canlı iletişim penceresi koyuyorlar, oradan soru soruyoruz, cevap yok. Telefon ediyoruz, ulaşamıyoruz. Bunları malum e-ticarette başı çeken alışveriş sitelerimiz yapıyor. Veya şöyle oluyor, ürün sayfasında ürün içeriği yok, arayıp sormak gerekiyor. Güç bela ulaşınca da konuştuğumuz kişi genellikle bilgi sahibi olmadığından net bilgi veremiyor, size dönüş yapalım diyorlar, dönerlerse de ortalama ifadelerle açıklama yapıyorlar. Oysa dışarıdan bir şey alındığında o ürünle ilgili net bilgi alabilmeniz çok daha kolay.

Bu olumsuz bir yan. Bir olumsuz yan da, özellikle e-ticaretin ülkemizde ilk yükselişe geçtiği dönemlerde dolandırıcılığın fazla yaşanmış olması. Şimdi de oluyor ama ilk başlarda fazlasıyla yaşandığı için uzun yıllar e-ticarete geçişte insanlar tedirginlik yaşadı. Ben de geçmişte 6 buçuk yıl bir e-ticaret sitesinde çalışmış birisi olarak (ürün satışı yapmıyorduk, yapan siteleri listeliyorduk) bu algıyı sona erdirip insanların güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmeleri adına çok çaba sarf ettiğimizi bilirim.

Gelelim olumlu yanlarına. En sevdiğim yanı, teknoloji firmalarının insanlara nasıl pahalı fiyat sunduklarının anlaşılmış olması. Tamam, bir mağazanın sonuçta kirası var, çalıştırdığı personel var, vergisi var, aklımıza gelen gelmeyen bir sürü masraf kalemi var. Ama ortaya çıkan farkta o kadar çok uçurum vardı ki, e-ticaret sayesinde insanlar aynı ürünü daha uygun bir fiyata alabilme şansını yakaladı. Bunu yan yana olup birisinin 4 liraya, birisinin 2 buçuk liraya sattığı domatesi kimsenin 4 lira olandan almak istememesi gibi düşünün. E-ticaretle bu e-ticaret sitelerinden alınan ürünler için de geçerli olmaya başladı. O zamanlar banka bonus kampanyaları, puan/çek imkanları falan da yoktu üstelik. 2010 yılına doğru çıta iyice yükselmeye başladı. Strawberry diye yabancı menşeili parfüm sitesi vardı ki insanlar ülkemizdeki meşhur kozmetikçilerden 100 liraya aldıkları bir parfümü 50 liraya getirtebilince işin tadı da güzelce alınmaya başladı.

O dönemlerde büyük elektronik mağazalar da yavaştan sisteme entegre olmaya başladılar. Kampanyalar yaptılar, çek/puan sistemi geliştirdiler. E-ticaret'e soğuk bakan başlıca sektör ise giyim sektörü oldu. Bir diğeri de kozmetikti yani yukarıda yazdığım başlıca kozmetik firmaları. Epey bir zaman da bu iki sektör direkt olarak bu işe girmedi. Marka olarak da yine belli başlı elektrikli ev eşyası markaları, mutfak gereçleri markaları (tencere tava vs) sektöre direkt olarak girmek istemediler. Yani bu sektörler ve markalar e-ticarette vardı da, farklı alışveriş sitelerinde listeleniyorlardı. Direkt olarak Arçelik markası veya Adidas gibi markalar kendi e-ticaret sitelerini kurmadılar. Sonra baktılar olmuyor, onlar da girdiler. Zamanla bankalar da işi çözdü, şu kadar alışverişe şu kadar puan falan gibi sistemler geliştirdiler.

Yurtdışı alışveriş de özellikle online alışverişe gönül veren ve hesaplı alışveriş yapmak isteyenlerin çok sevdiği bir tür oldu yıllar içerisinde. Dealextreme, Aliexpress, Amazon, Ebay... Bunların hepsi hayatımızda kesinlikle önemli yeri olan yapılar oldular. Yemek sektöründe de yemeksepeti başı çekti ve çekiyor. Zaman içerisinde birkaç alternatifi çıktıysa da tutunamayıp battılar.

Önemli bir nokta gittigidiyor ve sahibinden'in ortaya çıkması oldu. Gerek ihale usulü satışlar, gerekse ikinci el ürün alım satım işleri insanların ilgisini çekti. Daha sonra aralarına sanalpazar ve N11 katıldı. Sanalpazar ise daha sonra battı.

Online alışverişte bir başka dönüm noktası da fırsat siteleri oldu. Markafoni, limango gibi moda-kozmetik aracı siteleri ve Grupanya, Grupfoni gibi hizmet sektörlerine yönelik kampanya siteleri. Bu furya da epey sarstı en başta firmaları. Sonra sonra etkisi azaldı, fırsatın yerini fırsatçılık (zaten 200 liralık bir ürünü, 500 diye fiyat yazıp üstünü çizerek kampanya yapmış gibi 200 liraya indirdiğini ilan edenler veya bir lokantada malzemeden çalınmış menüyü fırsat diye satmaya çalışanlar gibi) aldı. Bunun sonucu olarak da günümüzde de yaşamakta olduğumuz fiyata önce bindirme sonra indirme mantığı türedi.

Sonuç olarak, online alışveriş, doğru ve araştırmacı bir şekilde yapılırsa, çok avantajları olan bir yapı. Ve elbette satıcı güvenilirliği. Bu güven konusu bu işin en hassas noktası. Bir diğer husus da kargolama ve kargo dağıtım süreci. Kargo firmaları maalesef bu işte bence bir arpa yol kat edemediler.

Peki şimdi durum ne? Devlet yurtdışı alışverişe sekte vurdu, malum gümrük vergisi olayı. Paypal gittiği için de yıllardır ebay mevzusu yok. Alışveriş sitelerinin çoğu şark kurnazlığı peşine düştü. Meşhur bir site habire fırsat yaptığını ilan ediyor, girip başka sitelere giriyorum ki ürünün fiyatı zaten o. Markafoni, limango gibi şirketler attaya gittiler. Fırsat siteleri patladı. Gold bilgisayar gibi bir firmanın hızlıal adlı sitesi bir zamanlar çok meşhurdu, battı. Yine aynı kurumun sanalpazar sitesi. Var ama eskisi gibi işlemiyor. Ha yürüyüp gidenler de oldu, mesela Trendyol satın alındıktan sonra durumu düzeltti. Boyner ve onun e-ticaret sitesi morhipo eskisi kadar olmasa da iyi götürüyor. Daha önce sektöre girmekte isteksiz olan sektör ve markalar (yukarıda bahsettiğim) iyi işler çıkarıyorlar.

Bense hem bu saydığım belli başlı sitelerden hem de o kadar reklam yapma şansı olmayıp kendi yağında kavrulacak kadar bile olsa bu işi yapan, güvenilir esnaf sitelerinden de bir şeyler almayı seviyorum. Hem daha içten oluyorlar, direkt satıcı oldukları için, eğer satış dükkanları farklı bir şehirdeyse ve ben oraya gidemiyorsam, arayıp konuşabiliyorum. Misal impa ticaret örneği gibi.

Her şeye rağmen online alışveriş iyidir. Yeter ki alıcı nereden neyi kaça aldığına dikkat etsin. Eğer özellikle bütçesi el vermiyorsa, ihtiyacı olmayan bir şeyi sırf fiyatı ucuz diye almasın (bu sık yapılan hatalardan biridir, ihtiyaç olmadığı halde sırf ucuz diye leblebi, lokum veya hiç giymeyeceği tişört, ayakkabı falan alıyor insanlar, özellikle donanımhaber sıcak fırsatlarda rastladığım üzere Big Grin ) satıcılar da işi şark kurnazlığına çevirip alıcıları aldatmasın. Ve tabii dolandırıcılık olmasın. Fazla uzun yazdım, bu satıra kadar gelip okuduysanız teşekkür ederim:-)
So far so good..
Komşum ülkemizin online alışveriş macerasını çok güzel özetlemişsiniz. Gerçekten güzel yazı elinize sağlık. Ben de online alışverişi ne kadar sevsem de güleryüzlü esnaftan birebir alışverişi tercih ederim. İnternetle arasında büyük fiyat farkı yoksa ve bulunduğum yerde ulaşabileceğim bir şeyse yüz yüze alışverişi tercih ederim. Benim işini iyi yapan dürüst esnaflara nacizane önerim online alışverişe tepkisel yaklaşmamaları ve ayak uydurmalarıdır. Çünkü kaliteli esnaf geleneksel satış usullerinden taviz vermedikçe online satış işinde de ortalık tabiri caizse çakallara kalıyor. Ama işin kötüsü işini seven güleryüzlü esnaf da gerçekten az denk geliyor alınmayın ama. Özellikle ekonomik durgunluk zamanlarında hak veriyorum ödemesini alamıyor belki ödeyemediği borçlar için haciz tehditleri alıyor vs. İnsanın morali bozuk olunca neşeli görünmek zor olabilir ama profesyonellik de bunu gerektiriyor maalesef. Ben acilde çalışırken darp edildikten sonra bile çalışmak zorunda kaldım hatta gelen hasta yakınları suratsız olduğum için söylendi. İnsanlarımız her yerde güleryüz bekliyor. Hayat böyle maalesef.
Bende bu konuda müsaadenizle bir iki kelam etmek isterim.
Komşum bu hafif tartışmanın başından beri takip ettim.
Size tepki gelmesinin temelinde inanın ki yeni üye olmanizla vs. ilgisi yok. Sadece Mustafa Bey'in ticatine saygı duyuyoruz neden:
Mustafa beyle köşedeki bakkal amca gibi samimi bir muhabbetimiz var
Mustafa bey kriz ortamında bile ülkemizde bulunamayan ürünleri zorlukla gümrükten çekerek bize bir ürüne kolay ulaşma avantaji sağlıyor
Mustafa bey düşük satış hacmine rağmen koşturup artizan ürünlere temin imkanı sunuyor
Mustafa bey indirim yapmıyor çünkü farkındaysanız diğer online magzalarin daha altında fiyat sunuyor.
Vs. vs. bu liste uzar gider.
Bende başıma gelen bir alışveriş sorunundan bahsedeyim. Mustafa beyden ürünler almıştım. Sitede görünmeyen bir sabun için ödeme yapabilmek için 1 karteleya yakın jilet satın aldı gösterip açıklama kısmına sabun için jiletleri yollanmasın diye hatırlatma yapmıştım. Fakat Mustafa Bey o sırada gümrükten mal çekmek için cemellesiyormus ve bana sabun yerine jiletler geldi. Kendisiyle bunu paylaştım ve hemen bana sabunları yolladı aynı gün ücretsiz kargo ile ve jiletlerde bana hediye olarak kaldı.
Kaldı ki sizin yorumunuz da hakaret vs. yoktu ama bir tepki almanızın nedeninin üstte yazdığım sebepler ve bu işi birebir Mustafa beyle cözebileceginiz için oluştuğunu düşünüyorum. Ve kimse avukatlık yapmamış bu bahsettiğim nedenlerle yazılmış tepkiler olduğunu düşünüyorum.
Kısaca işin kendince özünü anlatmaya çalıştım eminim forumda zaman gecirdikce sizde bunu daha iyi anlarsınız.
Bu yorumlarımı kırıcı değil yapıcı olarak yazıyorum yinede yanlış anlaşılacak bir şey yazdimsa affola.
Saygılar.
Voskhod  Jilet adamdır!
(28/09/2019, Saat: 18:16)Ayhandulgar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende bu konuda müsaadenizle bir iki kelam etmek isterim.
Size tepki gelmesinin temelinde inanın ki yeni üye olmanizla vs. ilgisi yok. Sadece Mustafa Bey'in ticatine saygı duyuyoruz neden:
Mustafa bey kriz ortamında bile ülkemizde bulunamayan ürünleri zorlukla gümrükten çekerek bize bir ürüne kolay ulaşma avantaji sağlıyor
Mustafa bey düşük satış hacmine rağmen koşturup artizan ürünlere temin imkanı sunuyor
Mustafa bey indirim yapmıyor çünkü farkındaysanız diğer online magzalarin daha altında fiyat sunuyor.
Bende başıma gelen bir alışveriş sorunundan bahsedeyim. Mustafa beyden ürünler almıştım. Sitede görünmeyen bir sabun için ödeme yapabilmek için 1 karteleya yakın jilet satın aldı gösterip açıklama kısmına sabun için jiletleri yollanmasın diye hatırlatma yapmıştım. Fakat Mustafa Bey o sırada gümrükten mal çekmek için cemellesiyormus ve bana sabun yerine jiletler geldi. Kendisiyle bunu paylaştım ve hemen bana sabunları yolladı aynı gün ücretsiz kargo ile ve jiletlerde bana hediye olarak kaldı.
Kaldı ki sizin yorumunuz da hakaret vs. yoktu ama bir tepki almanızın nedeninin üstte yazdığım sebepler ve bu işi birebir Mustafa beyle cözebileceginiz için oluştuğunu düşünüyorum. Ve kimse avukatlık yapmamış bu bahsettiğim nedenlerle yazılmış tepkiler olduğunu düşünüyorum.
Kısaca işin kendince özünü anlatmaya çalıştım eminim forumda zaman gecirdikce sizde bunu daha iyi anlarsınız.
Bu yorumlarımı kırıcı değil yapıcı olarak yazıyorum yinede yanlış anlaşılacak bir şey yazdimsa affola.
Saygılar.

+1 Eline sağlık komşum...
(28/09/2019, Saat: 18:16)Ayhandulgar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bende bu konuda müsaadenizle bir iki kelam etmek isterim.
Saygılar.

Çok yapıcı olarak algıladım komşum sıkıntı yok. Şu forum için ülkedeki seçenek eksikliği nedeniyle impa ticaret ve Mustafa Bey'in kıymetli olduğunun ben de farkındayım. Ancak gerek bu başlık altında gerekse farklı başlıklarda sonrasında benim saldırgan olarak algılamam son derece normal yorumlar geldi. Ben haksızlığa uğradığımı hissedince susacak bir insan değilim, o yüzden biraz tepkiselim kimse kusura bakmasın. Burda klavyeden yazmak kolay gibi yorumlar geldi. İnanın hiç kolay bi hayatım olmadı isterseniz özelden de anlatabilirim burda kendimi acındırmak istemiyorum. O yüzden kırıcı yorumlara verdiğim tepkiler için pişman değilim ama yanlış anladığım ve istemeden de olsa kırdığım saygıdeğer insanlardan özür dilerim.
(28/09/2019, Saat: 17:47)ahbap Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bense hem bu saydığım belli başlı sitelerden hem de o kadar reklam yapma şansı olmayıp kendi yağında kavrulacak kadar bile olsa bu işi yapan, güvenilir esnaf sitelerinden de bir şeyler almayı seviyorum. Hem daha içten oluyorlar, direkt satıcı oldukları için, eğer satış dükkanları farklı bir şehirdeyse ve ben oraya gidemiyorsam, arayıp konuşabiliyorum. Misal impa ticaret örneği gibi.

Her şeye rağmen online alışveriş iyidir. Yeter ki alıcı nereden neyi kaça aldığına dikkat etsin. Eğer özellikle bütçesi el vermiyorsa, ihtiyacı olmayan bir şeyi sırf fiyatı ucuz diye almasın (bu sık yapılan hatalardan biridir, ihtiyaç olmadığı halde sırf ucuz diye leblebi, lokum veya hiç giymeyeceği tişört, ayakkabı falan alıyor insanlar, özellikle donanımhaber sıcak fırsatlarda rastladığım üzere Big Grin ) satıcılar da işi şark kurnazlığına çevirip alıcıları aldatmasın. Ve tabii dolandırıcılık olmasın. Fazla uzun yazdım, bu satıra kadar gelip okuduysanız teşekkür ederim:-)

@ahbap komşum çok güzel tasfir etmişsiniz ülkemizdeki e-ticaret konseptini, size katılmamam elde değil.
(28/09/2019, Saat: 18:24)Sheeplessness Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok yapıcı olarak algıladım komşum sıkıntı yok. Şu forum için ülkedeki seçenek eksikliği nedeniyle impa ticaret ve Mustafa Bey'in kıymetli olduğunun ben de farkındayım. Ancak gerek bu başlık altında gerekse farklı başlıklarda sonrasında benim saldırgan olarak algılamam son derece normal yorumlar geldi. Ben haksızlığa uğradığımı hissedince susacak bir insan değilim, o yüzden biraz tepkiselim kimse kusura bakmasın. Burda klavyeden yazmak kolay gibi yorumlar geldi. İnanın hiç kolay bi hayatım olmadı isterseniz özelden de anlatabilirim burda kendimi acındırmak istemiyorum. O yüzden kırıcı yorumlara verdiğim tepkiler için pişman değilim ama yanlış anladığım ve istemeden de olsa kırdığım saygıdeğer insanlardan özür dilerim.

Doğrudur komşum hayatta bircoklarimiz büyük zorluklar yaşıyoruz. Ve keyif için kullandığımız bu mecrada tartışma görmek hoş olmuyor.
Burda size ve sizin nezninizde diğer forum komsularima naçizane sakin olmaya davet ediyorum.
Bu arada bir çok meslek grubuna saygı duyduğum gibi geçirdiğim motosiklet kazası sonrası çatır çatır kırılan bacağım için ortopedi doktorumun gözlerine ameliyat için günlerce baktığım için doktorlara özel bir saygım vardır. (Özellikle ortopedicilere Smile )

İmpa ticaret konusunu kirlettim bolca. Mustafa bey affetsin. Amacım kırgınlıkları güzellikle gidermek.
Saygılar
Voskhod  Jilet adamdır!
(28/09/2019, Saat: 18:24)Sheeplessness Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok yapıcı olarak algıladım komşum sıkıntı yok. Şu forum için ülkedeki seçenek eksikliği nedeniyle impa ticaret ve Mustafa Bey'in kıymetli olduğunun ben de farkındayım. Ancak gerek bu başlık altında gerekse farklı başlıklarda sonrasında benim saldırgan olarak algılamam son derece normal yorumlar geldi. Ben haksızlığa uğradığımı hissedince susacak bir insan değilim, o yüzden biraz tepkiselim kimse kusura bakmasın. Burda klavyeden yazmak kolay gibi yorumlar geldi. İnanın hiç kolay bi hayatım olmadı isterseniz özelden de anlatabilirim burda kendimi acındırmak istemiyorum. O yüzden kırıcı yorumlara verdiğim tepkiler için pişman değilim ama yanlış anladığım ve istemeden de olsa kırdığım saygıdeğer insanlardan özür dilerim.

Hocam şişirmeyin kendinizi, emin olun kimse bilenmez burada birbirine, zaten bir çoğumuz gerçek hayatta görüşen konuşan tanışan adamlarız.Biraz daha mesai verdikçe hissedersiniz zaten demek istediğimi.
Saygılar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Karabulut Ticaret Fenotip 50 25,983 20/06/2022, Saat: 21:06
Son Yorum: solidas
  İMPA TİCARET FİYAT LİSTESİ impaticaret 17 59,506 25/01/2018, Saat: 13:15
Son Yorum: protti
  Uhuvvet Ticaret laktik 4 10,381 05/12/2015, Saat: 13:51
Son Yorum: anarche

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: