İMPA Ticaret
(15/10/2020, Saat: 23:46)Müfettiş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İmpa ticarette çok güzel ve yeni ürünler var, fakat yaşadığım olumsuz deneyim sonucu hiçbirini alamıyorum, almıyorum. Zamanında firmadan eksik ürün gelmişti, mail ile durumu belirtmiştim ancak cevap alamamıştım. İlgili ürünün fiyatı cüzi bir rakamdı bu sebeple daha fazla peşine düşmedim, firma yetkilisi maili görmemiş de olabilir. Sonuç olarak da bir daha alışveriş yapmadım.
Komşum mustafa bey ile yüz yüze hiç tanışmadım. Birkaç alış verişim oldu ve hiç sorun da yaşamadım.
Buradaki yorumların genelini okuyacak olursanız ufak bir tahtakale dükkanı olmasına rağmen vizyon olarak gerçekten açık görüşlü biri olduğu anlaşılıyor.
Keşke mail gibi teyit imkanı olmayan tek taraflı bir iletişim kanalı yerine telefon ile kendisine ulaşmayı deneseydiniz. Ben sorununuzun mutlaka çözüm bulacağını düşünüyorum.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Cevapla
(15/10/2020, Saat: 23:59)Sheeplessness Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İyi akşamlar komşum. Şimdiden linçiniz hayırlı uğurlu olsun. Smile

Big Grin Big Grin
Cevapla
(15/10/2020, Saat: 23:46)Müfettiş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İmpa ticarette çok güzel ve yeni ürünler var, fakat yaşadığım olumsuz deneyim sonucu hiçbirini alamıyorum, almıyorum. Zamanında firmadan eksik ürün gelmişti, mail ile durumu belirtmiştim ancak cevap alamamıştım. İlgili ürünün fiyatı cüzi bir rakamdı bu sebeple daha fazla peşine düşmedim, firma yetkilisi maili görmemiş de olabilir. Sonuç olarak da bir daha alışveriş yapmadım.


Merhabalar.
Öncelikle yaşanan sorun için özür dilerim ama "tavşan dağda tüfek evde" misali sorun yaşadığınızdan bihaberim.
En çok dikkat ettiğim husus ; başkasının 1 kuruşunu bile haksız yere gasp etmemektir.
Örneğin alıcı, 107tl toplam tutarı yukarı yuvarlayıp 110tl gönderebiliyor , pakete extra jilet vs. ekleyip hak yerini bulmuş olsun diyoruz.
Kimsenin bende 1 kuruş alacağı yok diyebilmek iftihar kaynağımdı ama siz bu iddiama gölge düşürdünüz Smile)
Cüzi rakam oluşu hiç önemli değil , lütfen özelden yazın , hakkı teslim edeyim , ürün almamaya devam edebilirsiniz , hür iradenizdir ama şu soruna nokta koyalım Smile

Keyifli tıraşlarınız olsun
Saygılarımla
İmpa Ticaret Pazarlama
Mustafa Gönen

www.extrashaving.com
WWW
Cevapla
Mustafa Bey çok sevdiğim bir esnaftır. Kendisi ile yüz yüze görüşmedim ama yaptığım her alışveriş çok iyiydi. Ürünler kaliteli ve orijinal. Online alışverişlerde , kargo gonderimlerinde maalesef sorunlar olabiliyor. Bu İmpa Ticaret'e özgü bir durum değil. Teknosa, Media Markt gibi dev firmalar da bu gibi sorunlardan sıkıntı yaşayabiliyor.
Sonuç olarak, Mustafa Bey'e bol kazançlar diliyorum. En kısa sürede kartla ödeme yapılmasının devamı dileğiyle Smile
Bence ustura
Cevapla
(15/10/2020, Saat: 23:46)Müfettiş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İmpa ticarette çok güzel ve yeni ürünler var, fakat yaşadığım olumsuz deneyim sonucu hiçbirini alamıyorum, almıyorum. Zamanında firmadan eksik ürün gelmişti, mail ile durumu belirtmiştim ancak cevap alamamıştım. İlgili ürünün fiyatı cüzi bir rakamdı bu sebeple daha fazla peşine düşmedim, firma yetkilisi maili görmemiş de olabilir. Sonuç olarak da bir daha alışveriş yapmadım.

Benim basima gelenlerle ilgili maillerim bile duruyo sene 2016 bir alışverişim sırasında mustafa bey hakkında uzaktan fikir sorduğum bir mailin ekran alıntısı, sonuç, eksik ürün sayesinde almayı unuttuğum bir kaç şeyide aldım ücretsiz kargo hakkı kazandım bu sayede ve küçükte bir jest yaptı. Sonraki bir alışverişimde nişanlı kuzeni paketlerken atlamıştı rebul kolonyamı, sordum ikiletmedi bile sağolsun hatta gülüştük bu konu üzerine, sorun çıkmadan ulaştı elime.

Bunlarin uzerine daha ne alisverislerimiz oldu, ama o kuzene denk gelmemek lazim. Big Grin

Art niyetli olmadiginizi dusunerek sizde sanirim dikkatsiz bir paketlemeyi dile getirdiniz ve aksama oldu. Neyse iyide oldu bende kac yildir yazamamistim basima gelen gulunc olayi. hoş o kuzen şimdiye evlendi muhtemelen çoluk çocuğa karıştırmıştır, hayatın olağan akışı olur böyle sorunlar her zaman ve olmaya da devam edecek.

14805e6584ce6d509bd1cb18b00f9fbb.jpg

d076a7f89ad673624e5f1ff424fe785e.jpg

66b3ff39e0d7907fa2760188da788626.jpg

SM-M205F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
O iyi insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. Yaşar Kemal...
Cevapla
Mustafa bey en az 5 kere alışveriş yapmaya niyetlendim fakat kredi kartı ile taksitli satış olmadığı için bir türlü fırsat olmadı. Kredi kartı ile satışı tekrar bekliyoruz.
Cevapla
İmpa ' yla ilgili hiç olumsuz tecrübem olmadı desem yeridir, sürüyle alışveriş yaptım eski dönemlerde. Hele hele mail dönüşü konusunda efsane firmalardandır. Gecenin bir körü mail atardım , sabah mesai saatleri içinde döner diye düşünüp 7-24 anında dönüş yaptığı olur. Bu adamın geleneksel tıraşa ve Türkiye de ki bu hobi kültürüne yaptığı katkısı yadsınamayacak ölçüde fazla. Babasının hayrına yapmıyor tabi netice de bu işten para kazanıyor ama gerçekten meşakkatli bir iş. Ve bu adam bu işi yapıyor kardeşim açık ve net.  Berbere fırça satan kuaför toptancısı gibi çalışmıyor bizler gibi aşırı hassas / bu işi hobi haline getiren çoğu zaman mükemmelliyetçi bir kesimle diyalog kurmak  durumunda. 10 tl lık ürün için de yeri geliyor saatlerce telefonda çene patlatıyor. Satış operasyon kısmı yanında  daha bir de bu işin mutfak kısmı yani ürün tedariği, döviz kuru, gümrüğü, ıvırı zıvırı teknik tarafları vs.

İmpa benim için her zaman özel bir firmadır. Birgün çeşitli nedenlerle bu memnuniyeti kaybedersem dahi Türkiye Geleenksel tıraş camiası için yaptıklarını asla inkar edecek değilim. Tabi olumlu tecrübe olduğu gibi olumsuz tecrübeler de olabilir. Neticede başlığın amacı firmayla ilgili tecrübe aktarmak. Firma övme pohpohlama başlığı değil. Pek tabiki de olumsuz tecrübeler de aktarılacak. Mail konusunda kesinlikle ya spam maile düşmüştür, ya ulaşmamıştır. Üçün beşin hesabını yapacak bir firma değil zaten.

Ben geçen ay yaşadığım bir hadiseyi aktarayım. Geçen ay yıllar sonra İmpa ' dan bir ürün satın aldım. Gelen ürünü bir sebepten ötürü hiç kullanmadan farklı bir ürünle değiştirmek istedim. Kendisine mail attım. 5 dk içinde iade kargo kodu geldi. Ertesi gün kargoya ürünü teslim ettim. Telefon açtım kendisine. Ürünü teslim ettiğimi belirttim. Ne kadar fiyat farkı ödeyeceğimi sordum. 70 tl dedi. Haftasonu olduğu için eft yapma şansım yok. Çalıştığı bankalarda da hesabım yoktu. Havale yapma imkanım da yok kısacası. Atm den para yatırmam gerekiyor. Ben ücreti yatırayım dedim kapattık telefonu. 2 dk sonra aradı beni tekrar. Hesaplamayı yanlış yaptığını 60 tl yatırmam gerektiğini söyledi ve ürünü birazdan kargoya veririm dedi. Yani dedim isterseniz gönderdiğim ürünü bir görün , neticede değişime gönderdiğim ürünü kullanmadım ama firma henüz bunu görmüş teyid etmiş değil. Hiç gerek yok dedi ve ürünü teslim almadan benim kargoyu tekrar kargoya verdi. O 60 tl yı da Pazartesi günü gönderirsiniz dedi , hafta sonu hafta sonu zahmet etmeyin vs. Başkası olsa önce kargonun gelmesini beklerdi , eksik tutarı da hesabında görmeden ürünü kargoya vermezdi. Normal de olması gereken de budur bu arada. Başkasının yapacağını eleştirmek için söylemiyorum. Lakin bu tarz ince jestler müşteri sadakatini arttırır. Böyle bir esnaf Mustafa bey...

Eleştireceğim hususlar yok mu ? Kredi kartı mevzusu doğrudur. Bugün bankalar tek çekimde bsmv dahil en fazla %2 , blokeli de 40 gün felan çalışırlar. Blokeli çalışmak çok mantıklı olmayabilir , neticede peşin ithal ettiğin malı vadeli satmak piyasayı kendi özkaynağınla finanse etmek değil. O aradaki gün farkında da döviz kuru yukarı yönlü giderse ki ülkemiz de her zaman gider firma zarar edecektir. Ama komisyonlu çalışılabilir , ertesi gün geçer hesaba. Cari ortalaman yüksekse , verimliliğin varsa bu oranlar aşşağıya doğru da düşer. Bağla abi bir sanal pos vs. Çoğu banka sanal pos dan masraf almıyor. Verimsizlik masrafı , sabit masrafı vs. de yok. Yansıt maliyetinin üzerine gerekirse ne kadar fark edecek ki ? Taksit istiyorsa müşteri payu yla vs anlaş.Bu olayı yıllardır halledemedi İmpa. Paypal varken vs ödüyorduk bir şekilde de şimdi valla çok zor olmuş sistem. Her ne kadar peşine iskonto yapsada. Veya şu online alışveriş sistemlerine( n11, gittigidiyor , amazon vs ) adapte etmek gerekiyor kendimizi. 15 gün valöre katlanacak şekilde. Sitende yine iskontolu fiyatın durur. Alacak adam oradan alır icabında.

Herkese selamlar.
Cevapla
(16/10/2020, Saat: 13:40)kaanayhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İmpa ' yla ilgili hiç olumsuz tecrübem olmadı desem yeridir, sürüyle alışveriş yaptım eski dönemlerde. Hele hele mail dönüşü konusunda efsane firmalardandır. Gecenin bir körü mail atardım , sabah mesai saatleri içinde döner diye düşünüp 7-24 anında dönüş yaptığı olur. Bu adamın geleneksel tıraşa ve Türkiye de ki bu hobi kültürüne yaptığı katkısı yadsınamayacak ölçüde fazla. Babasının hayrına yapmıyor tabi netice de bu işten para kazanıyor ama gerçekten meşakkatli bir iş. Ve bu adam bu işi yapıyor kardeşim açık ve net.  Berbere fırça satan kuaför toptancısı gibi çalışmıyor bizler gibi aşırı hassas / bu işi hobi haline getiren çoğu zaman mükemmelliyetçi bir kesimle diyalog kurmak  durumunda. 10 tl lık ürün için de yeri geliyor saatlerce telefonda çene patlatıyor. Satış operasyon kısmı yanında  daha bir de bu işin mutfak kısmı yani ürün tedariği, döviz kuru, gümrüğü, ıvırı zıvırı teknik tarafları vs.

İmpa benim için her zaman özel bir firmadır. Birgün çeşitli nedenlerle bu memnuniyeti kaybedersem dahi Türkiye Geleenksel tıraş camiası için yaptıklarını asla inkar edecek değilim. Tabi olumlu tecrübe olduğu gibi olumsuz tecrübeler de olabilir. Neticede başlığın amacı firmayla ilgili tecrübe aktarmak. Firma övme pohpohlama başlığı değil. Pek tabiki de olumsuz tecrübeler de aktarılacak.  Mail konusunda kesinlikle ya spam maile düşmüştür, ya ulaşmamıştır. Üçün beşin hesabını yapacak bir firma değil zaten.

Ben geçen ay yaşadığım bir hadiseyi aktarayım. Geçen ay yıllar sonra İmpa ' dan bir ürün satın aldım. Gelen ürünü bir sebepten ötürü hiç kullanmadan farklı bir ürünle değiştirmek istedim. Kendisine mail attım. 5 dk içinde iade kargo kodu geldi. Ertesi gün kargoya ürünü teslim ettim. Telefon açtım kendisine. Ürünü teslim ettiğimi belirttim. Ne kadar fiyat farkı ödeyeceğimi sordum.  70 tl dedi. Haftasonu olduğu için eft yapma şansım yok. Çalıştığı bankalarda da hesabım yoktu. Havale yapma imkanım da yok kısacası. Atm den para yatırmam gerekiyor. Ben ücreti yatırayım dedim kapattık telefonu. 2 dk sonra aradı beni tekrar. Hesaplamayı yanlış yaptığını 60 tl yatırmam gerektiğini söyledi ve ürünü birazdan kargoya veririm dedi. Yani dedim isterseniz gönderdiğim ürünü bir görün , neticede değişime gönderdiğim ürünü kullanmadım ama firma henüz bunu görmüş teyid etmiş değil. Hiç gerek yok dedi ve ürünü teslim almadan benim kargoyu tekrar kargoya verdi. O 60 tl yı da Pazartesi günü gönderirsiniz dedi , hafta sonu hafta sonu zahmet etmeyin vs. Başkası olsa önce kargonun gelmesini beklerdi , eksik tutarı da hesabında görmeden ürünü kargoya vermezdi. Normal de olması gereken de budur bu arada. Başkasının yapacağını eleştirmek için söylemiyorum. Lakin bu tarz ince jestler müşteri sadakatini arttırır. Böyle bir esnaf Mustafa bey...

Eleştireceğim hususlar yok mu ? Kredi kartı mevzusu doğrudur. Bugün bankalar tek çekimde bsmv dahil en fazla %2 , blokeli de 40 gün felan çalışırlar. Blokeli çalışmak çok mantıklı olmayabilir , neticede peşin ithal ettiğin malı vadeli satmak piyasayı kendi özkaynağınla finanse etmek değil. O aradaki gün farkında da döviz kuru yukarı yönlü giderse ki ülkemiz de her zaman gider firma zarar edecektir. Ama komisyonlu çalışılabilir , ertesi gün geçer hesaba. Cari ortalaman yüksekse , verimliliğin varsa bu oranlar aşşağıya doğru da düşer. Bağla abi bir sanal pos vs. Çoğu banka sanal pos dan masraf almıyor. Verimsizlik masrafı , sabit masrafı vs. de yok. Yansıt maliyetinin üzerine gerekirse ne kadar fark edecek ki ? Taksit istiyorsa müşteri payu yla vs anlaş.Bu olayı yıllardır halledemedi İmpa. Paypal varken vs ödüyorduk bir şekilde de şimdi valla çok zor olmuş sistem. Her ne kadar peşine iskonto yapsada. Veya şu online alışveriş sistemlerine( n11, gittigidiyor , amazon vs )  adapte etmek gerekiyor kendimizi. 15 gün valöre katlanacak şekilde. Sitende yine iskontolu fiyatın durur. Alacak adam oradan alır icabında.

Herkese selamlar.

impa ticaret için olumlu düşüncelerinize katılıyorum bu güne kadar olumsuz bir şey yaşamadım. kaç defa ücretini ödemeden ürünlerimi gönderdi. buradan bende kendisine teşekkür ediyorum kolay gelsin diyorum. keyifli tıraşlar olsun.
Cevapla
(15/10/2020, Saat: 23:46)Müfettiş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İmpa ticarette çok güzel ve yeni ürünler var, fakat yaşadığım olumsuz deneyim sonucu hiçbirini alamıyorum, almıyorum. Zamanında firmadan eksik ürün gelmişti, mail ile durumu belirtmiştim ancak cevap alamamıştım. İlgili ürünün fiyatı cüzi bir rakamdı bu sebeple daha fazla peşine düşmedim, firma yetkilisi maili görmemiş de olabilir. Sonuç olarak da bir daha alışveriş yapmadım.

Mustafa Bey ile özelden konuştuk ve pürüzleri giderdik. Teşekkür ederim., bilginize.
Cevapla
Merhaba Arkadaşlar; ben de İmpa Ticaret'ten pek çok alışveriş yaptım. Hiçbir sorun yaşamadım. Mustafa Bey sağolsun siparişleri zamanında düzgün bir şekilde yolladı. Ürünler ile ilgili telefonla sorulan soruları da nazik bir şekilde yanıtladı hep.

Herkese keyifli tıraşlar dilerim.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Karabulut Ticaret Fenotip 48 5,053 27/08/2020, Saat: 14:51
Son Yorum: kaanayhan
  İMPA TİCARET FİYAT LİSTESİ impaticaret 17 50,936 25/01/2018, Saat: 13:15
Son Yorum: protti
  Uhuvvet Ticaret laktik 4 7,280 05/12/2015, Saat: 13:51
Son Yorum: anarche

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: