İNCELEME:Artizanları Masaya Yatırdık:Uncle Martin'den Mike's'a,Faena'dan Phoenix'e
#1
Information 
2nv9lja.jpg

Artizanları Masaya Yatırdık! Yazı Dizisi

Bütün işletmeler para getiren tekrarlanabilir süreçlerdir,der Paul Freet ; ''Onun dışında kalan herşey hobidir.'' Tam da bu nedenlerden ötürü bütün işletmeler -ister milyon dolarlık bir marka,ister küçük bir sabun üreticisi- ;

a.Değeri olan bir şey yaratır ve onu dağıtır.
b.Bu değerin üretimi için insanların bu değeri istemesi veya buna ihtiyaç duyması gerekir.
c.Bu değerin fiyatı insanlar tarafından karşılanabilir düzeyde olmalıdır.
ç.Üretilen değer satın alanın ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamalıdır.
d.Üretilen değer işletmeye yeterli gelir sağlamalıdır ki işveren için faaliyetini sürdürmek anlamlı olsun.

Bu yazı dizisinde artizan sabun üreticilerin hangilerinin bir ''değer'' yaratabildiğini,artılarını-eksilerini,öne çıkan özelliklerini hep birlikte derinlemesine inceleyeceğiz.Ve bazen dost ''gerçekten acı'' söyleyecek!!!Her hafta yeni bir inceleme ile sizlerle!

UNCLE MARTİN:Martin Amca'mız gerçekten bizi mi düşünmüş?
Aşk herşeyi affeder mi?

Herşeyin kolay olmadığı o yıllar.Katılmış olduğum eğitimlerden bazıları o kadar zorlu,o kadar yorucuydu ki ''hayatın gerçek anlamda anlamını'' sorgulayan insanlar gördüm.Öyle ki bazı durumlarda açlık,yorgunluk ve stres bambaşka bir insana dönüştürüyordu beni ve diğerlerini.Ve bunların hepsi pırıl,pırıl yeni bir bröve için.Bröve de değil hani,herkes alamıyordu bir kere.Bunun içindi onca ter,zahmet ve gözyaşı.İş bröveye gelince Komutan karşında durur,metali göğsüne batacak şekilde tabiri caizse çakardı.Hiç canım acımadı.Bu bröve için nelere katlanmıştım,küçük bir iğne neydi ki?

Tabii o zamanlar yeterince cahil bir insan olarak; çekilen acı ne kadar büyük olursa, değer o kadar artar ilkesini bilmiyordum.İşte bunun içindir ki kendi ellerinle yaptığın scuttle dünyalar değerinde,ya o karaladığın şiir mi, Edip görse ağlardı. Bundan dolayıdır ki artık firmalar sizi de işin içine katmak için yeni ürünler tasarlıyorlar. Hazır çorba ama içine bir yumurta sen atıyorsun,lezzetli hale geliyor. Mobilyaları sen monte edince kolay kolay atamıyorsun mesela. Peki ürettiğin sabun sence güzel mi? Smile

İlk incelememize konu olan Uncle Martin sabunları; hakkında onlarca sayfa yazı,bilgilendirme olduğu halde maalesef pek bulunabilir sabunlar değil.Haliyle bu da bir merak uyandırıyor insanda. Lord üstad yerli Qed diye methediyor, bir başka forumdaş nemlendirmesinden, bir başkası muhteşem köpüğünden dem vuruyor. Üstüne muhteşem pötibör kokusu ile yemede yanında yat deniyor. Zar zor olsa da siz forumdaşlar için iki sabun (kakolin ve doğal) bulabildik. Desteklerinden ötürü @Zeman üstada teşekkür ederim.

Gelelim sabunlara; burada bırakalım ben değil onlar konuşsun.

33wt6qc.jpg

Soldaki forum tabiriyle kakolin , diğeri ise Martin Amca doğal tıraş sabunu. Koku olarak biri kötü,diğeri daha da kötü. Hani mide bulandıracak cinsten ama önceliğim performans olduğu için koku ikinci planda. Sentetik fırçalarla yapmış olduğum denemelerde maalesef bir sonuç alamadım. Domuz fırça ile daha iyi performans verdiğini yazmış Martin amcamız,ona kulak vereyim dedim ve...30112q9.jpg

Doğal tıraş sabunu iyi yükleme yapmama rağmen ustura tıraşı köpüğü kıvamında köpük verdi.Koruyuculuk ve kıvam vasat.
314z0qv.jpg

Kakolin daha da kötü.Her biri ile birer kere tıraş oldum emeğe saygı duyduğum için.Ama olmamalıydım.Köpük yeterince tüyo vermişti aslında tıraş konusunda.

Martin üstad emek harcamış,bilgisiyle tecrübesiyle bir sabun üretmiş,bunu da sırf iyilik olsun ,klasiktiras(nokta)com'da satılsın diye bir arkadaşa bağışlamış,hal böyleyken sabunu Geo sandalwood gibi banyo sabunu yapayım dedim lakin sonra kötüye,kötü demenin daha doğru olacağına karar verdim.Öyle ki bu yazıyı okuyan arkadaşlar belki buna istinaden bu sabunu temin edecekler ve vebal altına gireceğim. Martin amca teknik olarak bir sabun üretmiş ama bu tıraş sabunu değil.

Kötüye kötü demez isek iyi daha iyi hale nasıl gelecek? İşte böyle a dostlar, çöpü bazen boşaltın, sizi yalanlardan arındırır, gerçeği görmenizi sağlar.
2j5o3eo.jpg
4uv40l.jpg2q8yczc.jpg
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
WWW
Cevapla
#2
Merhaba komşum,
Martin amcanın kakao yağlı sabununu bir süredir haftada 1-2 kez kullanıyorum. Aşağıda 30 saniyelik bir yükleme ve 1 dakikalık tasta köpürtme işleminden sonra oluşan köpüğün fotoğraflarını paylaştım. Bence köpük performansı ortalamanın üzerinde. Kokusu normal banyo sabunu kokusu, rahatsız edici bir yönü yok. Koruyuculuğu ortalamanın biraz altında, geliştirilebilir. Tıraş sonrası nemlendirme ise Cella ölçüsünde, gayet iyi.

Affınıza sığınarak incelemenizle ilgili bir kaç eleştirim olacak. Forumda yeniyim, Martin amcayı da tanımam fakat forumdaki eski mesajları incelediğimde Martin amca ile forum üyesi bir grup arasında hoş olmayan bir şeyler yaaşandığı anlaşılıyor. Nedenini tam anlayamadığım için kim haklı kim haksız bilemem. Fakat konu sabun ise değerlendirilecek olan köpük performansı, koruyuculuk, kayganlık ve tıraş sonrası cildi nemlendirme gibi nesnel faktörler olmalı diye düşünüyorum. Duygular bence işe karıştırılmamalı. Hele çöp kutusu fotoğrafı hiç yakışık almamış. Eleştirirken emeğe ve kişiye saygıyı unutmamalıyız bence. Selamlar

2mlpmr.jpg

otja08.jpg

2hzjml1.jpg

2lz3es.jpg
Yaşamakla Meşgul...
Cevapla
#3
Merhabalar, öncelikle inceleme için teşekkürler.
Okuması keyifli, bilgi dolu, akıcı yazılarınızı keyif ve takdir ile okuyorum
Fakat sizin bu yazınızda belirttiğiniz gibi "
Kötüye kötü demez isek iyi daha iyi hale nasıl gelecek? "

Sabun iyi kötü çok önemli değil aslında, ama o sondaki çöp fotoları gerçekten KÖTÜ. Hiç yakışık almamış bu yazıya.
Saygılar
Cevapla
#4
Sevgili Ahraz sizi tanımam etmem ama bu yaptığınızla size, hicbiryerde saygı duymayacağımı bildirmek isterim.
Kötüye kötü demeli. Evet. Tavrınız işe yaramaz.
Cevapla
#5
Forumda seviye ne ara bu kadar düştü, üzüldüm.
“Kesin bilgi ancak çok az bildiğimiz zaman mümkündür. Bilgi miktarımız arttığında şüphemiz de artar.”
Goethe
Cevapla
#6
Komşum eleştirinizde haklı olabilirsiniz, saygı duyuyorum. "Kötüye, kötü diyebilmeliyiz ki daha iyileri olsun" mantığına da katılıyorum. Burada olumsuz yorumların asıl sebebi çöp torbası fotoğrafları. Bu eleştirinin çok ötesinde bir durum. Örnek vermek gerekirse belki biraz alakasız bir örnek olacak ama II.Beyazid'ın babası Sultan Mehmet Han'ın Bellini'ye çizdirdiği portresini sarayın çöplüğüne atmak gibi birşey olmuş sizinki. Sevmemiş olabilirsiniz, eleştirebilirsiniz hatta çok keskin bir dille yapabilirsiniz, saygı duyarız, duymalıyız. Ama komşum çöp fotoğrafları eleştirmeninde ötesinde verilen emeğe, harcanan zamana karşı büyük bir saygısızlıktır, kusura bakmayın.
Wilkinson Sword tıraş aletini hiç sevmem, nefret ederim mesala. Ama beğenen, seven arkadaşlar vardır mutlaka. Gidip tıraş aletini çöpe atmıyorum, atsam bile fotoğrafını çekip atmam.Smile Çünkü eleştirinin de üzerinde bir şey çıkıyor ortaya.

Şahsi görüşleriniz çok değerli, sadece son fotoğraflar büyük talihsizlik olmuş. Yinede görüşleriniz için teşekkürler.
Cevapla
#7
7 adet yüklenen fotoğrafın 3 ünün çöp fotoğrafı olması...


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Cevapla
#8
İncelemede adı geçmiş birisi olarak bir iki kelam da ben edeyim. Evvelce edindiğim Martin üstadın sabunlarından muhtelif denemelerimde tıraş olunacak nitelikte köpük elde edemedim. Acaba kaçırdığım bir şey mi var diyerekten sabunları tecrübesine güvendiğim Ahraz üstada gönderdim ama gördüğüm kadarıyla onun da deneyimi benimkiyle aynı doğrultuda olmuş.

Forumdan yıllardır takip ettiğim kadarıyla Martin üstad ara ara sabun üretiyor ve elinde kalan sabunları denemesi için dolaylı yönden de olsa forum üyeleriyle buluşturuyor ve bunu maddi bir beklenti olmadan yapıyor bu yönüyle kendisine saygı duyduğumu belirtmek isterim.

Ahraz üstad forumda edebi yönü yüksek bir köşe yazısı yazar gibi incelemeler yapan, inceleme olayını başka bir boyuta taşımış ve tecrübesiyle forum için önemli bir değer, yaptığı inceleme de Martin üstadı yeren kötüleyen ifadeler yok, tersine emeğe saygı duyduğunu belirtmiş. Sabunlar için “kötüye, kötü demenin daha doğru olacağına karar verdim.” demiş ve bu anlatımını fotolarla desteklemiş bunu onun edebi anlatım tekniğini güçlendirmek için yaptığını ve art niyetli olmadığını düşünüyorum.

Kendisine inceleme ve yazı dizisi için teşekkür ederim
Cevapla
#9
Sabunun kalitesini bilmiyorum, zaten daha iki üç haftadır bu sekilde tıraş oluyorum ama yazının üslubundan rahatsız oldum.Keske beğenmedim olmamış, kötü vs deyip orda biraksaymissiniz.
Cevapla
#10
Açıkçası ahraz üstadın,yazısında ve sunumunda irrite edici bir şey göremedim.Burada daha önce de, beğenilmeyen ürünlerin çöpe atıldığı yazıldı.Komsumuz burada da görsel ile anlatmış. Üniversitede bir hocam, önceden yapılmış sanat tanımlarını anlatırken, şöyle bir tanım da eklemişti,"Sanat içimizdeki duyguları harekete geçiren durtulerdir."  Bu inceleme de bunu aklıma getirdi.Burada hakaretvarı bir hareketten çok, ahraz komsumun anlatım gücünün etkisi olduğunu düşünüyorum.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Martin De Candre Kubilay 0 29 59 dakika önce
Son Yorum: Kubilay
  Martin de Candre "Fougere" Tıraş Sabunu SumNauta 43 7,748 20/12/2018, Saat: 11:55
Son Yorum: marek
  Martin De Candre Tıraş Sabunu bossyje 31 28,579 29/06/2018, Saat: 11:25
Son Yorum: connect
  Martin Amca LSV Tıraş Sabunu Fallschirmjäger 28 4,198 03/05/2018, Saat: 23:33
Son Yorum: gidakontrol
  İNCELEME : Splendid Tıraş Tozu habaz 5 1,101 03/03/2018, Saat: 02:00
Son Yorum: Fallschirmjäger
  Phoenix Malbolge Saltuk 25 7,959 02/01/2018, Saat: 14:50
Son Yorum: rocnel
Information İNCELEME:Uncle Sam Wants You !Dalvey Luxury Shaving Soap ahraz 17 2,214 31/12/2017, Saat: 17:49
Son Yorum: ahraz
Information İNCELEME:Savon A Barbe Au Beurre De Karite Et A L'argile Blanche ahraz 17 2,528 30/11/2017, Saat: 00:01
Son Yorum: ahraz
Information Faena Dorica deneyimim Dragon 3 912 30/10/2017, Saat: 20:20
Son Yorum: Tahir
  Mike's Natural Soaps Vetiver inceptum 13 12,625 13/08/2017, Saat: 21:50
Son Yorum: ohtararan

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi