Allegro jilet bileme makinesi
İki adet allegro marka jilet bileme makinesi buldum biri yeşil renkli diğeri bordo renkli bu makineler hakkında bilgisi olan var mı tavsiyeleriniz nelerdir şimdiden herşey için teşekkürler
2akmeya.jpg
263c5l1.jpg
Koleksiyon yapıyorsanız durumları harika görünüyor 20 euro da bu durumdakiler için bence iyi fiyat. Kaçırmayın derim.

Yok bunları alıp jilet bileyip, bir jileti 10 kere 20 kere kullanıp tasarruf etmeyi düşünüyorsanız hata yaparsınız.
Komşular Feather’ı 7-8 kere kullanıyorlarmış. Bileme aletiyle 10 yapamasaydım ben kafayı yerdim Smile

Manevi olarak anlam ifade ediyorsa tabi ki alın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
(17/01/2018, Saat: 20:01)pilotic Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Koleksiyon yapıyorsanız durumları harika görünüyor 20 euro da bu durumdakiler için bence iyi fiyat. Kaçırmayın derim.

Yok bunları alıp jilet bileyip, bir jileti 10 kere 20 kere kullanıp tasarruf etmeyi düşünüyorsanız hata yaparsınız.

Yok bunları alıp jilet bileyip, bir jileti 10 kere 20 kere kullanıp tasarruf etmeyi düşünüyorsanız hata yaparsınız. Derken ne demek istediniz tam anlayamadım biraz daha açıklayıcı olabilirmisiniz
Komşum bu alet sadece görsellik. Jilet bileyip aynı jiletle tıraş olmak amacındaysanız pek işinize yaramaz demek istemiş. Ben de katılıyorum.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
dzuwxx.jpg

Bu yazı Popular Science dergisinin 1924 Temmuz tarihli sayısından.

Kabaca özetleyelim. Jileti atmayın, Allegro ile bileyin. Bu şekilde bir jileti 6 aydan fazla kullanırsınız, der. Fiyatı da 5 dolarmış o zamanlar ki müthiş yüksek bir rakam. Bu ücreti bir yıldan daha kısa bir sürede amorti eder ve ömür boyu dayanır da diyor. Hem Gillette hem de Valet tarzı auto strop bıçaklarıyla uyumluymuş ama baştan hangisini istediğinizi söyleyin falan da der...

Neyse...

Anlaşılacağı üzere 1920'lerin ihtiyaçları doğrultusunda üretilmiş bir alet bu. Dünya'nın savaştan çıktığı tasarruf anlayışının Dünya'da hakim olduğu yıllar. O dönemin yaklaşımıyla yapılmış. Berlin Duvarı'nın yıkılması ve Sovyetler'in dağılmasından sonra artık kapitalizmin ve tasarruf yerine tüketim anlayışının hakim olduğu bir dünya var. İyi de bana ne tüketiminden, tasarrufundan ben işime bakarım diyebilirsiniz. Ancak kullandığınız jiletler artık 1920'lerin jiletleri değil. Dolayısı ile bileylenip tekrar kullanılmaya uygun şekilde üretilmiyorlar. Bir çoğunun üzerinde teflon, platin gibi kaplamalar var. 1920'lerin jiletlerine göre daha ince yapıdalar. Yani o allegro ile yıldızları pek barışmayabilir eldeki jiletlerin.

Öte yandan, jilete ulaşmak da 1920'lerdeki kadar masraflı değil artık. Türkiyede 4 euroya 100 adet orta kalite jilet alınabiliyor. Kabaca 1 yıllık jilet demek bu. 20 euroyu peşin ödeyerek kaç yılda amorti edilir bu siz hesaplayın. Bir de 1920'lerde kimsenin ya farkında olmadığı, ya da daha büyük dertleri olduğu için farketmeye sıra gelmeyen hijyenik mevzular girecek işin içine.

Bir kaç ay önce Macaristan'da bir bitpazarında denk gelmiştim bunlara. Fiyatını bir sıfır hatalı idrak ettiğimi anlayınca almaktan vazgeçtim. Yine de denk gelirse sanırım alırım böyle birşey. Jilet masrafından tasarruf etmek için değil, hem tıraşa dair bir obje olarak güzel göründüğü için, hem de mesela Perma-Sharp gibi her seferinde ikinci tıraşta daha konforlu gelen jiletleri daha kullanmadan, bazı jiletleri de ilk kullanımdan sonra bundan geçirince ne olduğunu merak ettiğimden.
Çok teşekkür ederim @pilotic evet aslında aklımdan geçende bu devirde jiletleri hemen hemen her yerde bulabiliyoruz sadece nostalji olsun diye alınabilir sanki hem hijyenikligide göz ardı etmemek lazım verdiğin bilgiler için teşekkür ederim hocam

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  tıraş fırçası ve makinesi önerisi f02561 0 886 23/07/2023, Saat: 22:53
Son Yorum: f02561
  Bugün Hangi Jilet Atık Kutusuna Gitti? broraso 224 49,337 16/06/2022, Saat: 00:08
Son Yorum: Amokachi
  Jilet Fiyatlatı Hakkında gkhn.exe 3 2,379 01/07/2021, Saat: 00:18
Son Yorum: gkhn.exe
  Cam jilet Berberbey 9 3,617 14/03/2021, Saat: 20:31
Son Yorum: fedorac0re
  Kurmalı Tıraş makinesi Berberbey 8 2,564 29/09/2020, Saat: 16:45
Son Yorum: İsmetaltan
  Sıcak Tıraş Köpük Makinesi KRAL 11 5,974 15/07/2020, Saat: 14:41
Son Yorum: mvorun
  Jilet Kaplamaları Hakkında m y r 24 23,113 21/04/2020, Saat: 10:12
Son Yorum: Oldstyle
Question Soru: Jilet üzerindeki sabun kalıntılarını jilete zarar vermeden nasıl çıkarırım? mvorun 19 8,018 06/10/2019, Saat: 19:31
Son Yorum: Sh@dow
  Agresif Tıraş Makinesi Öneri asunbul 36 15,117 11/08/2019, Saat: 21:45
Son Yorum: Denetcii
  İki yarım jilet ile test posicor 1 3,229 22/03/2019, Saat: 15:08
Son Yorum: JohnLocke

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: