Merhaba değerli abilerim
Star 
Merhaba değerli abilerim;
 Forumu uzun süredir takip etmekteyim. Sayenizde daha 20 yaşımda geleneksel tıraş ile tanıştım ve aslında basit gözüken tıraşın ne kadar uçsuz bucaksız bir okyanus olduğun keşfettim. Aslında bir çok şey bildiğimi düşünürken ne kadarda bilgisiz olduğumun farkına vardım sayenizde.

Geleneksel tıraşla tanışmam @starex abimin YouTube kanalını keşfetmemle oldu. Yazın neredeyse bütün videolarını seyrettim ve hala severek takip etmekteyim.

Aslında tıraş olmaktan nefret eden bir insandım ve bu yüzden lise yıllarımda tıraş benim için eziyetti. Kartuşu aletler yüzünden her yerim batık ve kesik doluydu. Üniversiteyi kazanınca biraz rahatlamıştım. Çünkü sakallarımı kesmek zorunda değildim. Uzun bir süre tıraş olmadım sadece berbere saç tıraşı için gittiğimde makine ile toparlatıyordum. Mart aylarında berberimde ustura ile traş olmaya gittiğimde çok hoşuma gitmişti ve rahatlatmıştım ama kimse sakalsız halimi beğenmeyip sen bir daha sakalını kesme diyince mecburen geri uzattım ve sakallı halimide seviyordum yakıştığını düşünüyordum. Fakat Ekim aylarında hayatıma yeni bir insanın girmesi ile hayatım çok değişti. Sakalsız halimi görmek istediğini ve sakallarımı kesmemi istedi. Tıraş olmak istemiyordum ama onu kıramadığım için sakallarımı kesmeye karar verdim. Sakallarım çok uzun olduğu için babam berberde tıraş olmamı söyledi ama ben ısrarla laf dinlemeyip permatiğin ucunu kırıp tıraş oldum. Hayatımda olduğum en berbat tıraştı. Yüzüm kan içindeydi ve belki de hayatım boyunca taşıyacağım yara izleri kazandım. Her yerim yara bere ve batık doluydu. Bir an oturup acaba ömrüm boyunca bu acıyı mı çekicem diye düşündüm. Çünkü çocukluğumdan beri subay olma hayali ile yaşıyorum ve asker olduğum taktirde her gün tıraş olmak zorundayım. Bir an epilasyon yaptırmayı bile düşündüm ama daha sonrasında aklıma yazın seyrettiğim videolar geldi. Biraz araştırınca geleneksel tıraşın en sorunlu ciltlerde bile işi doğru yapınca sorun çıkartmadığını okudum. Belki de benim için çözüm budur diye düşündüm. Aslında çözümün bu olduğundan emindim çünkü daha öncesinde berberde olduğum ustura tıraşı rahatlatmıştı beni. Zaten uzun süredir bir hobi arayışındaydım ve neden tıraş benim için hobi olmasın diye düşündüm. Daha sonrasında forumu keşfettim ve birçok konu ve yorum okudum. Sayenizde İmpa ticareti keşfettim ve sitesinden, yorumlarınız doğrultusunda öğrenci işi ucuz bir set hazırladım ve sipariş verdim. Sipariş çok kısa sürede elime ulaştı. Bunun için Mustafa abiye teşekkürü borç bilirim. Ne kadar tanışmıyor olsakta dürüst esnaflığıyla alışveriş yapacağım ilk adreslerden birisi oldu ve yolum İstanbul'a düşerse kesinlikle dükkanına uğrayacağım. 25gv382.jpg Alet olarak rimei seçtim çünkü çok mild bir alet istemiyordum ortalarda olsun istedim. Fırça olarakta omega almak istiyordum ama o ay bütçeyi çok zorladığım için daha ucuz olan Lider fırçaya karar verdim. Şuan biraz sert olsada zamanla düzelir diye düşünüyorum ama idare eder fiyat performans olarak gayet iyi bence. 6 çeşit jiletide yorumlarınız doğrultusunda denemek için aldım. Aftershave olarak balsam krem tarzı yağlı şeyler kullanmak istemedim çünkü sivilceye ve yağlanmaya eğilimli bir cildim var . Lise yıllarım sivilceyle boğuşmakla geçti ve halada izlerini taşımaktayım. Bundan dolayı alkol oranı ne kadar yüksek olsada kokusunu çok sevdiğim Arkoyu ve Madam Coco dan aldığım aloe Vera jeli seçtim. Aloe Vera jelden çok memnunum yağlandırmadan nemlendiriyor ve çok güzel ferahlık veriyor. Arko kremide çok nadir kullanıyorum malum kış aylarında olduğumuzdan dudak çevrem kuruyabiliyor o zamanlarda kullanıyorum. Sabun ve krem olarakta Arkonun klasik kokusuna bayılıyorum ama en memnun kaldığım Nivea kremdi sayesinde en az tahrişli tıraşımı olmuştum. İlk tıraşlarımda bastırmadan ve fazla geçmeden kaynaklı çok yanma tahriş yaşadım. Şuan biraz daha azaldı ama geçen tıraşımda faulumu düzeltirken fazla bastırmam ile baya derin ve uzun bir kesik attım ve sanırım izi baya kalıcı olacak gibi. Ama artık dersimi aldım tek geçiş ve bastırmadan tıraş oluyorum.

Geleneksel tıraş sayesinde bir çok sorunuma çözüm buldum fakat ne yazık ki batık sorununu tam olarak çözemedim. Sakal çıkış yönlerini bölgesel olarak çok değiştiği için bazen ters alıyorum ve ters aldığım bölgelerde batıklar oluşuyor. Normalde ters tıraşta çok sıkıntı yaşarken  son tıraşımda bastırmadan düzeltmelerde çok hafif ters alarak çok temiz bir tıraş çıkarttım sanırım işin aslı bastırmamaktaymış.

Araştırdıkça daha almam denemem gereken bir sürü şey var ve hepsini zamanla almayı planlıyorum ve sırf bunun için bir bütçe oluşturdum bile ve parayı böyle şeylere harcamak cidden zevkliymiş. Yeni bişeler görüp alıp denemek ve de araştırmak çok ayrı bir zevk ve içimde ki tıraş olma isteğini bu yüzden durduramıyorum. Bu yüzden önerlerinize her zaman kapım açıktır.

Lafı fazla uzattığım için hepinizden çok özür diliyorum ve beni geleneksel tıraşla tanıştırıp bir nebze olsun tıraştan ve hayattan zevk almamı sağladığınız için çok teşekkür ediyorum. Sayenizde artık daha bakımlıyım ve bunun verdiği zevki anlatamam iyi ki varsınız.
Hoş geldiniz komşum.
Bazı komşularımız batık sorununu slant (eğik yani Merkur 37C gibi) aletler ile aştığını yazmıştı. Ama tabii sizde de uyum sağlar mı bilemeyeceğim. Daha çok başındasınız. Bu bastırma olayını iyice aşmaya çalışın, biraz deneyim kazanın. Zaten deneyimin getirdiği bilgi ile artık her tıraşınız belli bir yakınlıkta ve konforda geçecektir. O zaman zaten farklı tatlar arayışına gireceksiniz. Ama biraz deneyim şart komşum...
Hoşgeldiniz
Siz lafı uzattığınız için özür dilemişsiniz, ben de uzattığınız için teşekkür edeyim. Keyifle okudum.
Hoşgeldiniz.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi
Hoşgeldiniz, köpüğünüz bol, keyfiniz daim olsun.
Edep, aklın tercümanıdır. İnsan edebi kadar akıllı, aklı kadar şerefli, şerefi kadar kıymetlidir...
Hoş geldiniz .
Hoşğeldiniz . Küçük bir tavsiye Duş sonrası tıraş olmayın .
Komşum hoş geldiniz. Yazınızı keyifle okudum.
Kendinize biraz zaman tanıyın, çeşitli jiletler deneyin ve forumu bol bol okuyun. 6 ay sonra alacağınız keyif çok daha farklı olacaktır. Ayrıca tıraş öncesi hazırlığınızı daha özenerek yaparsanız, yeni başladığınız için yaşayacağınız tahrişleri minimuma indirmiş olursunuz.
Tekrar hoş geldiniz diyelim, saygılar.
(19/12/2018, Saat: 19:47)ziyanınjileti Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoş geldiniz komşum.
Bazı komşularımız batık sorununu slant (eğik yani Merkur 37C gibi) aletler ile aştığını yazmıştı. Ama tabii sizde de uyum sağlar mı bilemeyeceğim. Daha çok başındasınız. Bu bastırma olayını iyice aşmaya çalışın, biraz deneyim kazanın. Zaten deneyimin getirdiği bilgi ile artık her tıraşınız belli bir yakınlıkta ve konforda geçecektir. O zaman zaten farklı tatlar arayışına gireceksiniz. Ama biraz deneyim şart komşum...

Öncelikle hoşbuldum komşum. Dediğiniz gibi daha olayın çok başındayım öğrenmem denemem gerek bir sürü şey var. Bastırma olayını yavaştan aşmaya başladım yada ben öyle zannediyorum. Umarım zaman geçtikçe daha da deneyim kazanırım. Bu sıralar içimde durduramadığım bir satın alma ve deneme açlığı oluştu ama deneyim kazanmadan körü körüne de bir şeyler alıp denemek istemiyorum. Slant alet tavsiyeniz içinde çok teşekkür ederim ileride alınacaklar listeme ekledim. Hep merak etmiştim slant aletlerin diğer aletlerden farkı ne diye. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

(19/12/2018, Saat: 19:47)erfa Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz

Hoşbuldum komşum

(19/12/2018, Saat: 19:53)FearOfATG Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Siz lafı uzattığınız için özür dilemişsiniz, ben de uzattığınız için teşekkür edeyim. Keyifle okudum.
Hoşgeldiniz.

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi

Hoşbuldum. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Sizi sıkmadıysam ne mutlu bana.

(19/12/2018, Saat: 20:05)Soner Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz, köpüğünüz bol, keyfiniz daim olsun.

Hoşbuldum. Sizinde keyfinizin katlanarak artması dileğiyle.

(19/12/2018, Saat: 20:11)Serjames Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoş geldiniz .

Hoşbuldum komşum

(19/12/2018, Saat: 20:33)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşğeldiniz . Küçük bir tavsiye Duş sonrası tıraş olmayın .

Hoşbuldum. Bunu demenize biraz şaşırdım çünkü genelde sakalı yumuşattığı için duş sonrasını çok tavsiye ederler ama deneyeceğim tavsiyeniz için teşekkür ederim. Fakat duş sonrası tıraşı neden tavsiye etmiyorsunuz batık olayından dolayı mı?
@Hüseyin İbiş Hoş geldiniz .

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Merhaba mert34 0 771 12/10/2023, Saat: 20:58
Son Yorum: mert34
  Uzun Aradan Sonra Tekrar Merhaba yigithan 7 1,492 16/07/2023, Saat: 00:06
Son Yorum: yigithan
  Merhaba Dostlar rezn0r 1 623 22/05/2023, Saat: 17:13
Son Yorum: goshawk
  Herkese merhaba metamorfoz 16 3,696 17/05/2023, Saat: 04:34
Son Yorum: internetdunyam
  Merhaba Reaper 2 692 01/05/2023, Saat: 15:49