Tahriş Problemleri
(08/02/2019, Saat: 04:12)Samet Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @Bilge_Kagan komşum benzer sıkıntı bendede mevcut, daireye benzer şeklin içinde görülebileceği üzere saydım 24 ü ters çıkan birbiriyle cenk halinde 100 civarı kıl var (Evet 24 ü saydım 100 ü salladım Big Grin ). O bölgeye özel çalışmayıp yanakları aldığım gibi yukarıdan aşağı alırsam tersten gidiyor kelleleri ve batık ve iltihaplanma yaşıyorum. Eğer sizdede benzer durum mevcut ise bir iki dakika fazladan ayırıp sıkıntı yaşadığınız bölgeye jiletin çok az kısmı değecek şekilde kısa bir çekiş yapmanızı tavsiye edebilirim. Hatta Ali Bıyıklı ile alması daha kolay oluyor...
Komşum bu bölgenin tam üstü benimki de. Dediğinizi yarın uygulayacağım bakalım sonuç nasıl olacak.

(07/02/2019, Saat: 19:44)dikdik_s Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yazdıgın arada kaynamıs, anca cevap verebiliyorum.  Dostum yasadıgın sorunların olası sebepleri.

1- Makinanı yanlıs acı ile tutuyor veya bastırıyor olabilirsin. Makinanı sapın ucundan tutarak kullanmanı oneririm.
2- Tek perde WTG oluyorum derken, tum yuzu tavandan yere dogru olmak WTG demek degildir. Yanaklarında sakallar asagı dogru ise asagı yonlu tıras wtg, ama boynunda sakallar yukarı dogru cıkıyorsa, o bolgede yukarı yonlu tıras WTG demektir. Burada bir bir hata olabilir.
3- Kullandıgın makina sana agresif geliyor olabilir.
4- Kullandıgın jiletin bir kaplaması var ise alerji durumu olabilir (kucuk olasılık)
5- Damarların cilt yuzeyine yakın olabilir, sıcak tıras hassaslık yaratıyor olabilir, soguk tırası dene.
6- Yuzde kopurtme yapıyorsan, bir sure elde veya kapta kopurt, olusmus kopugu suratına sur, tıras oncesi yuzde fırca yuklemesi ile cildi yorma.
7- Tıras sonrası soguk su ile yuzunu durula. AS tarzı bir urun kullanıyorsan alkolsuz bir urun veya balm kullanmayı dene.

Aklıma gelen olası sebepler ve oneriler bunlar dostum. Cildini en iyi tanıyan sensin, bizler kabaca uzaktan yol gosteriyoruz, deneyerek yanılarak bu isin ustesinden gelecek yine sensin, 1senedir olmuyor diyerek hic canını sıkma, durmak yok denemeye devam.

Sağol Serdar abi arkadaşların dedikleriyle birlikte senin önerilerini de uygulayacağım. diğer problemler gibi bunu da atlatınca hiç sorun kalmayacak inş tıraşla ilgili Smile
Batık, tahriş ve yanma ile ilgili tecrübe ve önerilerim:
Geleneksel tıraşa yeni başladıgımda Noyan beyle konuşmuştum. Bana tiraş esnasındaki en önemli unsurun yüzdeki kayganlık ve nem olduğunu söylemişti. Gerçekten de yuzdeki kayganlıği yani sabun-krem su dengesi iyi olursa çok güzel sonuçlar veriyor. Bir digeri ne olursa olsun makineyi bastırmamak lazım. Jilet yuze paralel gelecek sekilde tutulması lazım. Eğer jilet dik açılarla tutulursa yüzü kabartıyor sakalı yoluyor. Bence en onemli hususlardan biri de fırça. Sert uçlu piyasa malı bir domuz fırçam vardı daha tıraşa başlamadan yüzüm çizilirdi. Ancak razorus indiriminden yeni aldığım Yaqi 24 mm fırça pamuk gibi üstelik backbone de çok iyi. Yüzde hissettirmeden köpürüyor
Geltir ailesi merhaba.
1 yılı aşkın süredir geleneksel tıraş oluyorum.

sorunum şu ki, ben eğer 1.5 haftalık sakalımı tıraş edersem, tahriş çok daha az oluyor.
ama 2-3 günlük sakalıma geleneksel şekilde tıraş yapamıyorum.
3 tane farklı jilet denedim ve ilk perde dahi olsa sakalımı yoluyorlar, konforsuz ve acılı tıraş olmak zorunda kalıyorum.
ikinci perdede tersten aldığım vakit zaten küçük küçük kanamalar başlıyor özellikle adem elması civarında.

kendimce çözüm yolları denedim ama yine nafile.
eğer sakalım 10 günlük ise, genelde sadece ufak ufak adem elmasında kızarıklık oluyor ama konforlu bir şekilde sinek kaydı tıraş olabiliyorum.
daha önce kartuşlu tıraş makineleri ile günlük tıraş olurken hiç bir tahriş vs. yaşamadım.
sadece hobi olarak bu şekilde tıraş olmak istiyorum ama acaba cildim mi bu tıraşa yatkın değil yoksa makine seçimlerim mi yanlış karar veremiyorum.

ekipman olarak; başlangıç olarak kullandığım ekipmanlarımı kullanıyorum hala.
yuma tıraş aleti, perma sharp ( derby usta ve rapira da denedim ama bana en iyi gelen perma sharp oldu keskinlik ve konfor konusunda )
proraso tıraş sabunu ve markasını bilmediğim bir fırça.
Hoşgeldiniz. Yuma agresif ve dengesiz bir alet. İyisinin denk gelmesi biraz şansa kalmış. Cildiniz için ve 2-3 günlük tıraşlar için size fazla gelmiş olabilir. Hafif de bir alet olduğu için muhtemelen bastırıyor olabilirsiniz. Eğer 1-2 günlük tıraş olacaksanız biraz daha yumuşak bir alet deneyebilirsiniz. 10-15 günde bir olacaksanız da taraklı modelleri araştırabilirsiniz. İkinci el ilan bölümlerinden uygun aletler alıp birkaç da farklı jilet deneyerek size en uygun kombine ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Jilet olarak da gillette markasına ait platinum, silver blue ve 7 o'clock sharp edge deneyebilirsiniz.
konforlu bir jilet ile deneyin bence. mesela Gilette silver blue iyi bir seçim olur. Köpüğünüzü kalın yapın ve yumuşak bir fırça tercih edin. Tersten almak yerine ise
çapraz almayı tercih edin.
https://beyfendi.org
Bir çok farklı alet önerilebilir ama anlattıklarınıza göre sizin için birçoğunda risk var. Bana sorarsanız almışken progress alın. İllaki bir ayarı size uyar ve kesinlikle yolma vb sorunlar yaşamazsınız.
TemeT NoscE
(09/03/2021, Saat: 17:09)atmacao Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz. Yuma agresif ve dengesiz bir alet. İyisinin denk gelmesi biraz şansa kalmış. Cildiniz için ve 2-3 günlük tıraşlar için size fazla gelmiş olabilir. Hafif de bir alet olduğu için muhtemelen bastırıyor olabilirsiniz. Eğer 1-2 günlük tıraş olacaksanız biraz daha yumuşak bir alet deneyebilirsiniz. 10-15 günde bir olacaksanız da taraklı modelleri araştırabilirsiniz. İkinci el ilan bölümlerinden uygun aletler alıp birkaç da farklı jilet deneyerek size en uygun kombine ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum. Jilet olarak da gillette markasına ait platinum, silver blue ve 7 o'clock sharp edge deneyebilirsiniz.

Önerileriniz için teşekkürler.
kesinlikle bastırmadan tıraş yapıyorum. 2-3 günlük sakalımı hatta sinek kaydı yaparken zorlanıyorum çoğu yer düzgün kesilmiyor bile hem bastırmadığım, hem de acıdığı için. kendime güzel bi tıraş aleti alacaktım ama fiyatları 200-300 liradan başlıyor. eğer 2-3 günlük tıraşımda konfor olamayacaksa geleneksel tıraş olmamın bir anlamı kalmıyor benim için. o yüzden para da vermek istemiyorum suçun kesinlikle tıraş aletinden olduğuna emin olmadan. ayrıca ustura ile de tıraş olmaya çalışırken 2-3 günlük sakalda yine yolma yapıyor. konfordan çok uzak bi tıraş oluyorum.

(09/03/2021, Saat: 17:13)sohayli Adlı Kullanıcıdan Alıntı: konforlu bir jilet ile deneyin bence. mesela  Gilette silver blue iyi bir seçim olur. Köpüğünüzü kalın yapın ve yumuşak bir fırça tercih edin. Tersten almak yerine ise
çapraz almayı tercih edin.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler. internetten 2-3 tane daha jilet alacağım gilette yi de ekledim bu listeye. Köpük meselesine gelince ince de denedim kalın da denedim ama nafile. Fırça herhangi bir tahriş unsuru yaratmıyor suratımda. sadece köpüğü içinde çok tutuyor ama bunun da tıraşa etkisi yok. çarpraz aldığımda vakit sinek kaydı tıraş olamıyorum. sinek kaydı tıraş olmadığım vakit rahat hissetmiyorum kendimi.
(09/03/2021, Saat: 17:26)sandalwoodx Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Önerileriniz için teşekkürler.
kesinlikle bastırmadan tıraş yapıyorum. 2-3 günlük sakalımı hatta sinek kaydı yaparken zorlanıyorum çoğu yer düzgün kesilmiyor bile hem bastırmadığım, hem de acıdığı için. kendime güzel bi tıraş aleti alacaktım ama fiyatları 200-300 liradan başlıyor. eğer 2-3 günlük tıraşımda konfor olamayacaksa geleneksel tıraş olmamın bir anlamı kalmıyor benim için. o yüzden para da vermek istemiyorum suçun kesinlikle tıraş aletinden olduğuna emin olmadan. ayrıca ustura ile de tıraş olmaya çalışırken 2-3 günlük sakalda yine yolma yapıyor. konfordan çok uzak bi tıraş oluyorum.

Ben söylediklerinizde özellikle "yolma" tabirine biraz takıldım. Bunun muhtemel sebeblerinden biri doğru yüz hazırlığı yapmıyor olmanız olabilir. Yani sakallarınız yumuşamıyor olabilir yeteri kadar. Ya da alette ciddi bir sıkıntı var. Ama usturayla da yaşadım diyorsunuz. Hadi Usta ve Rapira çok keskin jiletler değil onlarda anlarım fakat perma sharp gayet keskin bir jilet. Kartuşlu aletlerde sorun yaşamayıp jiletlerle yolma hissini yaşamanız biraz farklı bir durum. Normalde tam tersi olur çünkü Smile Bence ikinci el ilanlarından bir alet edinin. Memnun kalmazsanız aynı fiyata satarsınız yine. Çok bir maddi kaybınız olmaz. Denemeden de bilemezsiniz işe yarayıp yaramayacağını. Ama dediğim gibi tıraş öncesi hazırlık, doğru köpük hazırlama ve doğru teknikle tıraş olduğunuzdan öncelikle emin olmaya çalışın. Şu başlığa bir göz atabilirsiniz:

http://www.geltir.com/showthread.php?tid=24
Alete çok para vermek istemiyorsanız 20 TL ye rimei alın bence. Hem jileti düzgün tutar hem de yuma dan bir tık daha yumuşak tıraşı vardır.
(09/03/2021, Saat: 19:37)Asktm Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Alete çok para vermek istemiyorsanız 20 TL ye rimei alın bence. Hem jileti düzgün tutar hem de yuma dan bir tık daha yumuşak tıraşı vardır.

Sorun paradan ziyade ciltte bıraktığı etki. Sıfır tahrişsiz bir deneyim sunacağını bilsem de89 alırım ama aldıktan sonra yine bu şekilde çekme ve tahriş yaparsa anlamı kalmaz kullanmanın.

(09/03/2021, Saat: 17:50)atmacao Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben söylediklerinizde özellikle "yolma" tabirine biraz takıldım. Bunun muhtemel sebeblerinden biri doğru yüz hazırlığı yapmıyor olmanız olabilir. Yani sakallarınız yumuşamıyor olabilir yeteri kadar. Ya da alette ciddi bir sıkıntı var. Ama usturayla da yaşadım diyorsunuz. Hadi Usta ve Rapira çok keskin jiletler değil onlarda anlarım fakat perma sharp gayet keskin bir jilet. Kartuşlu aletlerde sorun yaşamayıp jiletlerle yolma hissini yaşamanız biraz farklı bir durum. Normalde tam tersi olur çünkü Smile Bence ikinci el ilanlarından bir alet edinin. Memnun kalmazsanız aynı fiyata satarsınız yine. Çok bir maddi kaybınız olmaz. Denemeden de bilemezsiniz işe yarayıp yaramayacağını. Ama dediğim gibi tıraş öncesi hazırlık, doğru köpük hazırlama ve doğru teknikle tıraş olduğunuzdan öncelikle emin olmaya çalışın. Şu başlığa bir göz atabilirsiniz:

http://www.geltir.com/showthread.php?tid=24

Teşekkür ediyorum. Bu yazıyı okudum. 3-4 kere de razorus YouTube kanalında tıraş olmak ile ilgili videoları izledim. Isim olarak yanlış hatırlamıyorsam özgün bey mesela 2-3 günlük sakalını çok rahat tıraş kaydı yapabilirken bu bende olmuyor. Banyodan önce, sonra hepsini denedim. Bi ara yüzümü iyice sıcak su ile yıkadıktan sonra sıcak suyun içinde beklettim fırça ile yine kılların yumuşamasi için sabunsuz şekilde fırçaladım. Hiç bir türlü 2 günlük sakalımı tam sinek kaydı ve kanamasiz kesemedim. Canımı çok acıtıyor bir çoğu yerde sakal kalıyor üzerinden geçemiyorum bile. Bizzat askerde 1 yıl boyunca 3 bıçaklı jileti kullandım ve herhangi bir yolma vs söz konusu olmadı. Hatta o jilet dolabimda durur arada yuma ile kesmedigim yerleri onunla temizlerim. Neden böyle oluyor ben de anlamadım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Tahriş mi? Hassasiyet mi? totto 22 24,782 21/01/2016, Saat: 10:24
Son Yorum: totto
  Tahriş mi razor burn mü? merg 7 13,565 26/08/2014, Saat: 06:13
Son Yorum: onur98

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: