Ideal идеал Adjustable Black Soviet USSR CCCP 1970
Ben bu Ideali aldım. Lakin üretim kalitesi pek hoşuma gitmedi. Ayar mekanizması biraz zorlasam dağılacak gibi. Sanırım hiç yağlanmamış mekanik aksamlar. Bu aleti yağlamalı mı? Nasıl yağlamalı?
Haydi hayırlı tıraşlar...
http://geltir.com/thread-1019-post-23684.html#pid23684
(07/05/2014, Saat: 22:39)OnLyTNT Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben bu Ideali aldım. Lakin üretim kalitesi pek hoşuma gitmedi. Ayar mekanizması biraz zorlasam dağılacak gibi. Sanırım hiç yağlanmamış mekanik aksamlar. Bu aleti yağlamalı mı? Nasıl yağlamalı?

biraz yağla üstad ilk geldiğinde benimkide öyleydi 2-3 gün sonra açıldı.Üst kapağının ordan birkaç damla yeterli..
Dün makineyi yağladım, aç kapa, kıvır kıvır, rodajını yaptım Big Grin.

Bu arada Best üstadın sorusunu buradan yanıtlıyayım. Makineyi yağlama işleminin ardından jilet takıp ayarları kontrol ettim. Jiletin açısı değişiyor ama 2 mm anca. 1. konumda jilet ağzı neredeyse hiç açık değil, numara arttıkça ağız açıklığı değişiyor. Sorun yok gibi...

Hafta sonu ilk traşımı olmayı planlıyorum.
Bugün bu aletle traş oldum. Treet platinum jilet kullandım. İlk perde 5, ikinci perde 3. ayarda denedim. Sonuç gayet olumlu. Gillette kalitesinde değil tabii ama fiyatını göz önüne alırsak makine gayet güzel. Bendeki Black Beauty' e göre ayarlar daha yumuşak. Tersten anlatırsak, 5. konumda BB biraz daha saldırgan. Genel karakter olarak BB' nin verdiği hisse oldukça yakın.

Uygun fiyatlı ayarlanabilir bir alet arayan varsa göz önünde bulundursun bence.
Ebay'den ilan kaldırılmış. Alabileceğimiz başka bir yer yok mu acaba ?
Katılma tarihi: 2011
Bu aleti 6-7 tıraştır kullanıyorum. Başka bir ayarlı alet kullanmadığımdan mukayese de yapamıyorum. Ancak Topaz jiletle 4 ve 5 numaralı ayarlarda güzel sonuçlar verdi. Perma-Sharp jiletle (aynı zamanda bu aletle ilk tıraşımdı) 6-7 numaralı ayarlarda tıraşta tahriş yaşadım. Şunu da belirteyim tıraşa iyi hazırlık yapamama sorunum hala devaö ediyor. Gillette Slim Adj. ile sanırım tıraşı çok benzer(tabiki malzeme kalitesi konusunda ahkam kesemem) acaba Merkur Progress ile bu aletle bu ayarlarda tıraş olan biri hangi ayarda tıraş olmalı?
Sovyet dönemi ayarlı TTO almak isteyenlere Consul'u öneririm.  İdeal'ın daha tanınmasının sebebi çok fazla üretilmiş olmasından kaynaklı. Elimde 2 tane ideal var ikisinden de aynı ayarda tıraşı farklı çıkıyor, dengesiz bir alet.
Consul Fatboy'a çok benzeyen bir alet. İdeal'dan farkı ayar sisteminin daha stabil ve yerinde olması. Çok sorunsuz tıraş olunuyor. Mekanizma pek güven vermese de, kullanılan malzeme kalitesi İdeal'a oranla çok daha  iyi. 2 senedir ara ara da olsa sorunsuz kullanıyorum.
(03/04/2015, Saat: 00:59)Kaptan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sovyet dönemi ayarlı TTO almak isteyenlere Consul'u öneririm.  İdeal'ın daha tanınmasının sebebi çok fazla üretilmiş olmasından kaynaklı. Elimde 2 tane ideal var ikisinden de aynı ayarda tıraşı farklı çıkıyor, dengesiz bir alet.
Consul Fatboy'a çok benzeyen bir alet. İdeal'dan farkı ayar sisteminin daha stabil ve yerinde olması. Çok sorunsuz tıraş olunuyor. Mekanizma pek güven vermese de, kullanılan malzeme kalitesi İdeal'a oranla çok daha  iyi. 2 senedir ara ara da olsa sorunsuz kullanıyorum.

Komşum bahsettiğiniz iki ideal'in aynı ayarda farklı tıraş vermesi durumu sadece ideal için değil bütün ayarlı tıraş aletleri için geçerlidir. Örneğin hiç bir Merkur Futur birbirinin aynısı değildir. Bu durumu Dovo - Merkur'e sorduğum zaman onlar da onayladılar. Hatta bazen ayar başlangıçları bile aynı olmayabiliyor. Örneğin bendeki Futur'un ayarları 1 den 6.5 e kadarken başkalarında bu 0.5'ten 6'ya kadar olabiliyor.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
(03/04/2015, Saat: 09:42)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum bahsettiğiniz iki ideal'in aynı ayarda farklı tıraş vermesi durumu sadece ideal için değil bütün ayarlı tıraş aletleri için geçerlidir. Örneğin hiç bir Merkur Futur birbirinin aynısı değildir. Bu durumu Dovo - Merkur'e sorduğum zaman onlar da onayladılar. Hatta bazen ayar başlangıçları bile aynı olmayabiliyor. Örneğin bendeki Futur'un ayarları 1 den 6.5 e kadarken başkalarında bu 0.5'ten 6'ya kadar olabiliyor.

Ufak ayar farklılıkları normal, Futur'u bilmiyorum ancak Progresslerde benzer durumların olduğunu duymuştum.
Benim bahsettiğim farklar daha radikal. Elimde ki Ideal'in birinin 3.ayarda verdiği tıraşı diğeri 5- 5.5 ayarda veriyor. Aletin birin ne hikmetse 3.ayardan sonra gereksiz agresifleşmeye başlıyor. 2.5 ve 4 arasında ki fark R89 ve 41 arasında ki farktan daha fazla , radikal. 7 'dan sonra ise agresiflik değeri neredeyse değişmiyor.
Aletlerin ikisi de sıfırdı, birini Litvanya'dan kendim aldım diğerini Ebay'den getirttim.
B&B'de bir rus, bu aletlerin farklı dönemlerde 2 ayrı fabrikada yapıldığını, Ukrayna imalatı olanların daha stabil olduğunu yazmıştı.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Star Gilette Slim Adjustable eggman 395 391,300 24/09/2023, Saat: 20:37
Son Yorum: layken
  1971 Gillette Super Adjustable agatam 0 1,886 16/02/2022, Saat: 20:29
Son Yorum: agatam
  Gillette Adjustable Black Long Handle / Super Adjustable _Olgun_ 260 279,962 08/04/2021, Saat: 17:36
Son Yorum: tiktak
  Weishi Qshave Parthenon Adjustable Safety Razor Poerio 26 17,171 23/02/2021, Saat: 22:51
Son Yorum: sertac42
  Feather DER-A Double Edge Adjustable emiriko 16 13,474 20/08/2020, Saat: 19:55
Son Yorum: umutatakul
  Janus Adjustable Razor CK89 6 3,306 10/03/2020, Saat: 05:17
Son Yorum: CK89
  Gilette Slim Adjustable Mekanizması gr00v3r 6 3,976 06/12/2019, Saat: 14:00
Son Yorum: Serjames
  R R Tarih Kodlu Gilette Black Beauty PisPorsuk 7 2,769 15/10/2019, Saat: 17:14
Son Yorum: aegean
  Gillette Fatboy Adjustable BigHillMe 267 287,488 09/08/2019, Saat: 23:34
Son Yorum: burakergun
  İnceleme: Qshave Parthenon Adjustable Safety Razor crestor 20 12,806 11/05/2019, Saat: 20:51
Son Yorum: 3.Perde

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: