SAKAL VE BIYIK TIRAŞI
#1
ÖĞR. GÖR.:RIFAT AYTAR

ADRES:ME.Ü. SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEK OKULU
SERBEST BÖLGE YANI
MERSİN

SAKAL VE BIYIK TIRAŞI

Tanım:Erkeklerin yüz süsü ve makyajı sayılan sakal ve bıyık;ilk çağdan beri erkeklerin yaşadıkları bölge ve iklim koşulları,dinsel inançları nedeniyle sosyal statüleri gereği ve de isteklerine uygun yaptıkları şekil ve bakım uygulamalarıdır.Kıl türlerinden terminal kıl(Sert kıllar)grubunda yer alan sakal ve bıyık kılları yüzün;yanak,dudak üstü ve altı, çene ve çene altı kısmındaki bölgelerde mevcuttur.Ergenlik döneminden itibaren sertleşip,büyüyen bu kıllar çeşitli aparatlarla cilt yüzeyinden temizlenir veya yüzün yapısına uygun şekillendirilir.

Tarihçe:Sakal ve bıyık şekilleri M.Ö.2500-3000 yılları arasında eski Mısır kaynaklarında rastlanılmaktadır.Bu tarihsel süreçte,birçok toplumda çeşitli yasalarla sakal ve bıyık ya kestirilmiş ya da kesilmesi yasaklanmıştır.Yine sakal ve bıyık için geleneksel,dinsel inanışların etkili olduğu görülmektedir.Özellikle ordudaki yaptırımların sonucunda sert tartışmaların yaşandığı,toplumsal kabullere göre bırakılması veya kesilmesi aykırı bulunmuştur.Tıraş olma alışkanlığı yerleştikten sonra,sakal ve bıyık modelleri yüzün şekline uygun tıraş edilerek günümüze kadar gelişim göstermiştir.Bazı toplumlar,sakal ve bıyık bırakılmasını kabalık,barbarlık olarak nitelendirmişlerdir.Kimi toplumlar da kesilmesini uygun görmeyip inanışlara göre haram olduğunu öngörmüşlerdir.Müslümanlık dinine göre sakal ve bıyığın uzatılması,kesilmemesini ve düzenli bir şekilde şekillendirilip bakımlı tutulması sünnet sayılmıştır.Bununla ilgili Hz.Muhammed’in sözleri vardır.Aynı zamanda Hz.Muhammed’in sakal tıraşı olduğunda,yanındaki sahabelerin topladığı bu kıllar,anı olarak muhafaza edilmiş ve kutsal günlerde ‘’sakal-ı şerif ’’olarak Müslümanlara gösterilerek günümüze kadar korunmuştur.Osmanlı tarihine baktığımızda sakal ve bıyık bırakmak yaygın bir alışkanlıktı.Orduda yeniçerilerin bıyıklarını kesmeleri yasaktı.Türkler özellikle bıyığı mertliğin,yiğitliğin ve kahramanlığın sembolü olarak görmüşlerdir.Bıyıksız erkek itibar görmezdi.Türklerdeki bu anlayış günümüzde çok yaygın olmasa da bazı kesimlerde özellikle Anadolu’da geçerliliğini korumaktadır.Ergenlik çağında bıyığı belirmeye başlayan bireyin kimlik ve kişilik kazandığı kabul görmüştür.Türkler;1.Dünya savaşından sonra,sakal ve bıyıklarını tıraş etmeye başlamışlardır.Avrupa ve Türkiye’de düzenlenen festivallerde sakal ve bıyık yarışmaları yapılmaktadır.
Sakal ve bıyık tıraşının önemi: Erkeklerin cilt temizliği ve sağlığı bakımından önemli olduğu kadar,yüzün güzelliği açısından erkeğin süsü ve makyajı olarak da sakal ve bıyık tıraşı benimsenmektedir.Giderek gelişen kozmetik teknolojisinin gerek ürün olarak,gerekse modern araç-gereçlerle sağlıklı,hijyen kurallarına uygun kaliteli bir hizmeti sektöre sunmaktadır.Son on yıldır tekrar önem kazanan sakal ve bıyık modelleri yüz tipine uygun bir şekilde tıraş edilerek moda olarak gençler tarafından da benimsenmektedir.Fakat sakal ve bıyık tıraşının cilt sağlığı açısından ele aldığımızda aslında yapılan günlük tıraşın cilt yüzeyindeki ölü hücreleri temizlediği ve ciltteki gözeneklerin daha rahat solunum yaptığı ve ter bezlerinin sağlıklı çalıştığı gözlenmiştir.Bireyin işi gereği,yılda ortalama 150-160 kez sakal ve bıyık tıraşı olduğunu kabul edersek,ciltteki gözeneklerin kesici aletten dolayı yıpranacağı,tahriş olup zarar göreceğini dikkate almamız gerekir.Bunun içinde cildin yapısına uygun tıraş öncesi ve tıraş sonrası kozmetik ürünlerle bakım yapılması uygun olur.Günümüzde erkekler çekinmeden cilt bakım ve güzellik merkezlerinde veya modern araçlarla donanımlı kuaför salonlarında cilt bakımlarını yaptırmaktadırlar.Özellikle bakımlı erkek(metroseksüel)kavramı günümüz toplumun da yaygınlaşmaktadır.Kıllar şekillendirildiği zaman yüz görünümüne farklı ifadeler yükleyebiliyor.Daha olgun,erkeksi veya siyasi kimlik ifadeleriyle toplumda benimsenip tanımlanabiliyor.Sakal ve bıyık tıraşı işlemini yapacak kişi bu konuda deneyimli,bilgi ve beceriye sahip olmalıdır.Sakal ve bıyık tıraşı çok dikkatli ve titiz bir çalışma ister,yapılan işlem,bireyin yüzüne uygulandığı için,hata kabul etmemektedir.Ciltte kalıcı iz bırakabilir.Cilt türleri ve yapıları hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalıdır.

Sakal ve bıyık tıraşı öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar:
a) Müşterinin yüzü incelenerek,kılların çıkış yönlerine(Ters mi,düz mü),cilt yapısına bakılmalıdır.
b) Teknik uygulama öncesi gerekiyorsa sakal ve bıyık kılları buhar makinesiyle (Vapozon) veya sıcak havluyla(kompres) yumuşatılmalıdır.
c) Yüzde tıraşı etkileyecek herhangi bir çizik,sivilce,ben,et parçası gibi etmenler varsa dikkate alınmalıdır.Sabun yapıldıktan sonra yerleri belirtilmelidir.
d) Sakal ve bıyık tıraşında kullanılacak malzemelerin hijyenik olmalarına özen gösterilmeli,tek kullanımlık ürün ve malzemeler tercih edilmelidir.
e) Aşırı uzamış sakal ve bıyık kıllarını öncelikle saç tıraş makinesi ile kısaltılıp,daha sonra tıraş edilmelidir.
f) Sakal ve bıyık tıraşı işlemini yapan uzman kişinin,müşteri ile arasındaki mesafe en az 30-40 cm. olmalıdır.Her ikisinin sağlığı açısından çok önemlidir.
Sakal ve bıyık modellerini etkileyen faktörler:
a) Yüz şekli
b) Yaşadığı çevre
c) Yaş
Sakal ve bıyık tıraşında kullanılan kozmetik ürünler ve araç – gereçler:
• Tek kullanımlık kağıt havlu veya temiz pamuk havlu.
• Sakal fırçası,su tası,tıraş sabunu,tıraş kremi ve köpüklü tıraş sabunu.
• Jiletli ustura aleti,jilet,elektrikli tıraş makinesi.
• Düz makas,cımbız,toplu iğne,ince tarak.
• Pamuk,tek kullanımlık kan taşı ve şap.
• Sterilizasyon aleti (UV) veya saf alkol
• Vapozon(Buhar makinesi)
• Kolonya,cilt kremi,pudra,tıraş öncesi ve sonrası losyon,parfüm.
Sakal ve bıyık tıraşı uygulama teknikleri :
a) Müşteriyi tıraş koltuğuna alıp,mümkünse tek kullanımlık kağıt havlu boynuna ve omuzlarına takılır.Gerekirse dizlerinin üzerine de havlu konmalıdır.
b) Favoriler birbirine eşit olacak şekilde makasla düzeltilmelidir.
c) Sakal ve bıyık kılları köpük sabunla sıcak su kullanılarak iyice yumuşatılmalıdır.
d) Yeni jilet takılmış usturayla sağ ve sol favorilerden kılın yönüne doğru 15-20 cm’lik açılımla,ne dik ne de yatay olacak şekilde baş parmakla cilt yukarıdan gerdirilerek aynı yerden tekrar jiletli usturayla geçilmemek kaydıyla yüz şekline göre düzenli bilek hareketleri ile tıraşa devam edilir.Buna 1.perdah denir.
e) Eğer cilt yüzeyi hassas değil ise ve 2.perdah istenirse jiletli ustura ile boyun altından başlanarak yukarı doğru,yani kılların tersine doğru sakal ve bıyık tıraşına devam edilir.Aynı zaman da bu işleme halk dilinde ‘’Sinek kaydı tıraşı’’ denilir.Ama cilt sağlığı açısından uygun görülmemektedir.
f) Sakal ve bıyık tıraşı yapılırken,köpük sabun avuç içine ve dışına alınmamalı yumuşak bir kağıt veya suyla tutulmalıdır.
g) Tıraş işlemi bittikten sonra cilt yüzeyinde özellikle boyun altında kıl batmaları var ise bunlar da temiz,kullanılmamış iğne ile ciltte fazla derine inmeden kılın ucu çıkarılıp ve temiz bir cımbız ile alınır.Ve o bölge alkolle dezenfekte edilir,yüz yıkanır.
h) Cildin yapısına uygun bir tıraş losyonu sürülür.Bundan sonra istenir ise krem ve pudra uygulanabilir ve tıraş işlemi bitirilir.
i) Bunun yanı sıra;jiletli ustura kullanımında tahriş olan hassas ciltler elektrikli tıraş makinesi ile sakal ve bıyık kıllarını düzenli olarak kesilmektedir.

Tıraş sonrası cilde uygulanan buhar veya sıcak-soğuk kompres uygulamaların faydaları:
• Tıraş sonrası tahriş olan gözeneklerin ağrısını dindirmek ve rahatlatmak.
• Cilt yüzeyindeki fazla yağları temizlemek.
• Yüzde kan dolaşımını hızlandırmak.
• Ciltteki siyah noktaların(komedon) yumuşayıp rahat temizlenmesini sağlamak
• Ciltteki zararlı bakterilerin üremesini engellemek ve temizlemek.

Sakal modellerine uygulanan tıraş işlemleri:
• Çember sakal(hoca sakalı):Bu sakal;üsten ve çene altından tıraş edilip ay şeklinde düzeltilir.
• Jön sakal(Gemici sakalı):Favoriden içeri ince bir hat şeklinde çene altına doğru inilip,bıyıkla birleşerek alt dudak kenarı tıraş edilir.
• Kaba sakal:Genellikle doğal bırakılır,çok az işlem yapılır,makas,tarak veya elektrikli saç makinesiyle düzeltilir.
• Top sakal: Çenede ve çene altındaki sakal kılları bıyık uçlarıyla birleştirilip alt dudak sağ ve sol yanları biçimlendirilerek şekil verilir.
• Napolyon sakalBig Grinudak altı ve çenede sakal olduğu gibi bırakılıp,bıyık uçları yukarı doğru biçimlendirilerek tıraş edilir.
• Smokin sakal:Günümüzde gençlerin yaygın olarak kullandıkları bir model olup, bıyık kılları dudak altı ve çene kılları ile birleşerek kulak uçlarına doğru sivriltilerek şekillendirilir.
• Keşiş sakal:Bıyık ve dudak altı kılları da dahil,favori kısmından yanağa derince inilerek tıraş edilip,biçimlendirilir.
• Çene sakalı:Sadece çenedeki kıllar bırakılıp diğer kısımlar tıraş edilerek şekillendirilir.
• Kirli sakal:Elektrikli tıraş makinesiyle 2-3 günlük normal uzayan sakal biçimi olarak şekillendirilir.
• Kalem bıyık,sakal: Çizgi şeklinde çene altına doğru bırakılıp diğer kısımlar tıraş edilerek şekil verilir.
• Fantezi sakal: Favorilerden aşağı doğru tıraş edilerek bıyıklar burma bıyık şeklinde biçimlendirilir.
Bıyık modellerine uygulanan tıraş işlemleri:
• Badem bıyık:Yanları genişçe tıraş edilen,sadece üst dudağın ortasında bırakılan bıyık şeklidir.
• Pos bıyık:Olduğu gibi bırakılan,üst dudağı tamamen kaplayan,yana doğru bırakılan bıyık şeklidir.
• Burma bıyıkBig Grinudak üstü kılları kesilerek düzeltilen,yana doğru uzatılıp,parmakla yukarı doğru burularak biçim verilir.
• Duglas bıyık:Üçgen şekli verilip,dudak üstü kılları kısaltılarak biçim verilir.
• Pala bıyıkBig Grinudak üstünde olduğu gibi,sağa ve sola gür bir şekilde tıraş edilerek şekillendirilir.
• Moğol bıyık:Uçları sağ ve sol dudak bitimlerinden çeneye doğru sarkan,altları boşaltılmadan tıraş edilerek şekillendirilir.
• Çin bıyık:Moğol bıyığından farkı; çeneye doğru değil de yanağa doğru şekillendirilip,altı tıraş edilerek biçimlendirilir.
• Kaytan bıyıkBig Grinudak üstünde bırakılan bıyıkların sağ ve sol üst kısımları derince tıraş edilerek,dudağın yanından düz bir şekilde biçimlendirilir.
• Kırpık bıyık:Uçları tıraş edilerek,dudak üstünde hafif şişkin bir şekilde bırakılır.ALINTIDIR
İnternetten 14.Haziran.2012'de bu adresten alınmıştır.
Cevapla
#2
Güzel bir yazı. Paylaştığınız için teşekkürler.
Cevapla
#3
f) Sakal ve bıyık tıraşı işlemini yapan uzman kişinin,müşteri ile arasındaki mesafe en az 30-40 cm. olmalıdır.Her ikisinin sağlığı açısından çok önemlidir.

katılmamak ne mumkun

berber dayaması problemıne kesın cozum Smile
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
WWW
Cevapla
#4
(14/06/2012, Saat: 19:10)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: f) Sakal ve bıyık tıraşı işlemini yapan uzman kişinin,müşteri ile arasındaki mesafe en az 30-40 cm. olmalıdır.Her ikisinin sağlığı açısından çok önemlidir.

katılmamak ne mumkun

berber dayaması problemıne kesın cozum Smile

benim aklıma nefes kokusu,ten kokusu vs gelmişti,full contac şeklinde düşünmemiştim Undecided
Cevapla
#5
ihtilaf ne nefesi resmen aşk kokusu var havada Big Grin
Cevapla
#6
(14/06/2012, Saat: 19:22)bjk1903fc Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ihtilaf ne nefesi resmen aşk kokusu var havada Big Grin

berberime olam sempatim bir anda kayboluverdi.bir daha o koltuğa daha değişik duygularla otururum Sleepy
Cevapla
#7
(14/06/2012, Saat: 19:31)ihtilaf Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(14/06/2012, Saat: 19:22)bjk1903fc Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ihtilaf ne nefesi resmen aşk kokusu var havada Big Grin

berberime olam sempatim bir anda kayboluverdi.bir daha o koltuğa daha değişik duygularla otururum Sleepy

sözlükten : değdirmeyen ve az konuşan berber
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
WWW
Cevapla
#8
Psycho da daha once paylaşmıştı.


Berber salonu diyince= Geo F Trumper
Berber diyince= Kamil Öztürk

Londra da yaşayan bir arkadasıma sordum. 30-40 sterlinmis bir tıraş ortalama 45 dk kadar surermis. Meraktan gitmis bir kere ama Kamil beyde olamamis randevuyla calisiyorlar dedi. Ancak kendi yasadigi bolgede sokak berberinde 3 sterline tıraş oluyormus. Memnun degilim cocuklar yeni acti ortalama fiyat 5 sterlin ıslak havlulu olursa 10 a kadar cıkar diyor.
Cevapla
#9
jiletli ustura kullanıyorlar 40 sterline hemde
bence cok yuksek bır rakam
bır sakal tırasına

cok cok cok yuksek bır rakam

cok cok

cok

Angel
Bir de böyle düşün - Büyük Hilmi
WWW
Cevapla
#10
(14/06/2012, Saat: 20:40)McOrco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: jiletli ustura kullanıyorlar 40 sterline hemde
bence cok yuksek bır rakam
bır sakal tırasına

cok cok cok yuksek bır rakam

cok cok

cok

Angel

barbers contacSmile
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  WTG, XTG, ATG ve Sakal Yönüne Göre Tıraş Teknikleri pars 56 51,238 06/06/2019, Saat: 01:58
Son Yorum: cerdinc
  Yatik sakal seiko 55 32,558 10/04/2019, Saat: 22:50
Son Yorum: harveyspecter
  Banyo Tıraşı ferhat1905 114 49,952 13/03/2019, Saat: 21:51
Son Yorum: JohnLocke
  Damat Tıraşı rocco 20 3,855 25/01/2019, Saat: 18:00
Son Yorum: Serjames
  Sakal kökleri mi suçlu ben mi? Men-Sup 31 14,891 20/09/2016, Saat: 15:52
Son Yorum: Tahir
  doğru tıraşı bulma sıralaması errate 59 46,635 10/04/2016, Saat: 18:05
Son Yorum: hamdib
  Sakal kesim türleri totan35 4 18,666 30/03/2013, Saat: 23:51
Son Yorum: asymptote

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi