Damat Tıraşı
#1
Komşularım, forumda aramama rağmen bir türlü bulamadım damat tıraşı nedir? Sinekkaydı tıraş nedir?
R41 ile tıraş olduktan sonra elimi yüzümde gezdirip elim hiç takılmıyorsa bu sinek kaydı mıdır? yoksa damat tıraşı mı? ikisi arasında ki fark nedir?
Cevapla
#2
Faydalı olabilir:

http://www.geltir.com/showthread.php?tid=8557

Damat tıraşında ele hiçbir açıdan sakal gelmez, mermer gibi olur cilt. Sinek kaydı ise pürüzsüz tıraş demektir. Elini dokundurduğunda sadece pürüzsüz bir ten hissediyorsan görseli de kuvvetliyse bu sinek kaydıdır. Damatın alt kademesidir.

Damat tıraşı tıraş olana bağlı bir şeydir. Her açıdan girildiği için genellikle agresif aletlerden kaçınmak gerekir veya çok iyi kullanmak gerekir. Agresif aletleri de genelde zorlanmadan sinek kaydı yapalım diye kullanırız. Tahriş olmasın diye de sabun, pre-shave cream, bilmemne kaplı bilmemkaç no jilet vs. gibi türlü taklalar atarız Smile


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Cevapla
#3
Sinek kaydı tıraş: 10 TL
Damat tıraşı : 100 TL

Sinek kaydı ile Damat tıraşı arasında benim gözümde hiç bir fark yok. Farklar sadece Damat tıraşının kendisinde bulunmakta.
Şöyle ki; Tıraş eden berberin insafı, o an ki paraya ihtiyaç durumu " muhtasar geldi, çöp vergisi geldi, stopaj da epey kalın..." ve benzeri nedenler ile Damat tıraşının sadece parasal anlamda boyunun uzunluğu belirlenir. Eh hal böyle olunca 100 TL taban fiyatından başlayan tıraş sonrası adamın suratında sakal namına hiç bir şey bırakmamayı da berber bir zahmet yapsın değil mi efendim Smile

Genel anlamda Damat Tıraşını berberlere yaptırdığımız için bu örneği verdim, ha ben o karmaşa içinde çekerim usturayı kendi damat tıraşımı kendim yaparım diyenler varsa onlara da saygım sonsuz.
Şol Gökleri Kaldıranın, Doldurup Donatanın,
Ol Deyince Olduranın, Doksan Dokuz Adı İle,
Usturalarımız Keskin, Elimiz Düzgün Olsun.
Cevapla
#4
(01/02/2018, Saat: 03:01)rocco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşularım, forumda aramama rağmen bir türlü bulamadım damat tıraşı nedir? Sinekkaydı tıraş nedir?
     R41 ile tıraş olduktan sonra elimi yüzümde gezdirip elim hiç takılmıyorsa bu sinek kaydı mıdır? yoksa damat tıraşı mı? ikisi arasında ki fark nedir?

Damat tıraşı berbere gittiğinde yap bakalım damat tıraşı dediğinde berberin gözleri ışıldayarak biraz daha fazla oyalanıp, uğraşıp cüzdanından daha fazla para çıkmasına neden olan tıraştır  SmileCevapla
#5
Damat tıraşı kültürümüzde yer alan bir gelenektir sadece. Normalde bu eskiden köylerde damadın davul zurna ile tıraşa götürülmesi ile tıraş zamanı başlayan bir mini eğlencedir. Günümüzde ise sadece tıraşı yapan berberin tıraş için sizden 10 kat para almasına yarar. Tıraş kalitesi sinekkaydı tıraş olarak tabir ettiğimiz tıraş ile aynıdır. Ben kendi damat tıraşımı kendim oldum ki berberden çok daha iyi olduğuma eminim.
https://instagram.com/buyukkotukurt/
Cevapla
#6
(01/02/2018, Saat: 13:04)cihankeskin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Damat tıraşı kültürümüzde yer alan bir gelenektir sadece. Normalde bu eskiden köylerde damadın davul zurna ile tıraşa götürülmesi ile tıraş zamanı başlayan bir mini eğlencedir. Günümüzde ise sadece tıraşı yapan berberin tıraş için sizden 10 kat para almasına yarar. Tıraş kalitesi sinekkaydı tıraş olarak tabir ettiğimiz tıraş ile aynıdır. Ben kendi damat tıraşımı kendim oldum ki berberden çok daha iyi olduğuma eminim.


Hem de daha uygun fiyata


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
bir yıl daha bitiyor
düşlerim,tasarılarım,yarım kalmış onca şey
her yıl biraz daha kısalıyor bir öncekinden
bana mı öyle geliyor yoksa daha hızlı mı ilerliyor zaman
insan yaşlanırken?
WWW
Cevapla
#7
ben de damat tıraşımı gillette blue 2 ile kendim oldum, hanımı almak için kuaföre de çıkmadım telefon açıp aşağı indirttim. gelenek görenek güzel ama bu insanların maneviyatını duygularını istismara ve insanlara huzursuzluk/üzüntü vermeye kadar gitmemeli.
Cevapla
#8
@protti video süper şahane Smile

Bu tarz gelenekler eski zamanlarda daha anlamlıydı bana göre. Biz megakentlerde değil de daha küçük şehirlerde, kasabalarda, köylerde yaşarken, herkes birbirini tanırken, çocuk 2 yaşından beri berber Ali abiye tıraş olurken, Ali abi de bütün bir mahalleyi tıraş edip ancak nafakasını temin ederken, o özel günde berber Ali abi'ye de bir jestti damat tıraşı.

Geçen yaz bir arkadaşım evlendi. Çocukluktan beri gittiği berberine gidip damat tıraşını oldu, parasını verdi. Akşam berber de düğündeydi, geldi altınını taktı. Berberinizle düğününüze davet edecek kadar yakın, böyle bir ilişkiniz varsa (altın takması mevzusundan bahsetmiyorum) keyifle gidilip o damat tıraşı o berberde olunur.

Berber arkadaşlar kusura bakmasınlar ve üstüne alınmasınlar ama son dönem yeni yetme berberlerin büyük çoğunluğu berber mi soytarı mı belli olmayan tipler benim gözümde. Değil damat tıraşı olmak, üstüne para verse saçımı kestirmek istemem bir çoğunda.
Cevapla
#9
O halde fiziksel olarak damat tıraşı ile sinek kaydı arasında bir fark yok fark sadece berberde ücret öderken ortaya çıkıyor Smile
R41 le olsun R89 la olsun tıraşımın ilk perdesini wtg ikinci perdesini de xtg yaparak bitiriyorum ve herseferinde elime sakal gelmiyor. Bu damat tıraşımı oluyor yoksa sinekkaydı mı oluyor bilemediğimden açtım bu başlığı...
Cevapla
#10
Ben damat tıraşımı her zaman gittiğim berberimde olmuştum, 5 kuruş almamıştı, bu sefer bendensin demişti... Big Grin
kürkü yırtık kel kör kirpi'nin arkadaşı...
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Banyo Tıraşı ferhat1905 153 68,815 07/08/2020, Saat: 23:28
Son Yorum: Fatih23
  Kulak - Burun Kılı Tırası dikdik_s 33 6,166 02/02/2020, Saat: 00:49
Son Yorum: Soner
  doğru tıraşı bulma sıralaması errate 59 51,842 10/04/2016, Saat: 18:05
Son Yorum: hamdib
  SAKAL VE BIYIK TIRAŞI totan35 26 37,582 10/05/2013, Saat: 23:49
Son Yorum: theunnamed

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: