Selamlar ve teşekkürler
#21
Hoşgeldiniz. Son zamanlarda dikkatimi çeken bir durum foruma gelip kendini tanıtan arkadaşların neredeyse tamamı de89 ile başlıyor. Hani tamam biz gerek forumda, gerek bloglarımızda zamanında çok önerdik bu makineleri o zamanlar makineler de daha kısıtlıyken, ama şimdi seçenekler çok daha fazla neden hemen de89 alıyorsunuz arkadaşlar? Farklı şeyler de denesenize. Sanki de89la başlamak kural olmuş gibi. Smile
http://tiraskeyfim.blogspot.com/  
http://saklinotalar.blogspot.com/
WWW
Cevapla
#22
(18/07/2019, Saat: 22:55)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz. Son zamanlarda dikkatimi çeken bir durum foruma gelip kendini tanıtan arkadaşların neredeyse tamamı de89 ile başlıyor. Hani tamam biz gerek forumda, gerek bloglarımızda zamanında çok önerdik bu makineleri o zamanlar makineler de daha kısıtlıyken, ama şimdi seçenekler çok daha fazla neden hemen de89 alıyorsunuz arkadaşlar? Farklı şeyler de denesenize. Sanki de89la başlamak kural olmuş gibi. Smile
Özgün hocam çok okunan konularda bile direkt onu görüyor muhtemelen foruma uğrayanlar da. Hakkında en çok konuşulan ürünlerden diye belki de.. Smile

Nokia 3310 cihazımdan Tapatalk Turbo Pro VIP kullanılarak gönderildi...
Cevapla
#23
(18/07/2019, Saat: 22:55)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz. Son zamanlarda dikkatimi çeken bir durum foruma gelip kendini tanıtan arkadaşların neredeyse tamamı de89 ile başlıyor. Hani tamam biz gerek forumda, gerek bloglarımızda zamanında çok önerdik bu makineleri o zamanlar makineler de daha kısıtlıyken, ama şimdi seçenekler çok daha fazla neden hemen de89 alıyorsunuz arkadaşlar? Farklı şeyler de denesenize. Sanki de89la başlamak kural olmuş gibi. Smile

Demi komşum bakın ben R41 le başladım Smile Smile
Bırakınız kessinler, bırakınız biçsinler.
Cevapla
#24
Olsun, DE89 candır Smile

Mi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Tarihin verdiği en önemli derslerinden biri, insanların tarihten pek ders almamış olmasıdır.
Cevapla
#25
(18/07/2019, Saat: 22:55)Lord Sparhawk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hoşgeldiniz. Son zamanlarda dikkatimi çeken bir durum foruma gelip kendini tanıtan arkadaşların neredeyse tamamı de89 ile başlıyor. Hani tamam biz gerek forumda, gerek bloglarımızda zamanında çok önerdik bu makineleri o zamanlar makineler de daha kısıtlıyken, ama şimdi seçenekler çok daha fazla neden hemen de89 alıyorsunuz arkadaşlar? Farklı şeyler de denesenize. Sanki de89la başlamak kural olmuş gibi. Smile

Hoş bulduk. Evet hocam aynen söylediğiniz sebeplerden dolayı. Yeni başlayan biri için sevebileceği garanti bir ürün olması en önemli etken sanırım. Risksiz bir yatırım gibi. Hakkında olumsuz bir yorum okumadım sanırım hiç. Özellikle de sizin razorus videonuzdan sonra kararım kesinleşti diyebilirim. Yani en büyük pay sahiplerinden birisisiniz Smile Şaka bir yana, benim gibi maymun iştahlı biriyseniz yeni başladığınız bir şeyde en garanti başlangıcı yapmanız gerekmekte  Smile
Cevapla
#26
Geride kalan 5 aylık süreçte edindiğim öznel deneyimleri burada yazıya dökeyim istedim. Buradaki tecrübeli üstadlardan çok şey öğrendim. Hepsine buradan tekrar teşekkürler. Bu yazdıklarım belki benim gibi yeni başlayanlara da faydalı olur.

Öncelikle tıraş aleti olarak ana aletim hala Edwin Jagger DE89. Gerçekten mükemmel bir alet olduğun düşünüyorum. Bunun yanında RiMei ve Yaqi Mellon DOC denedim. Ama açık konuşmak gerekirse onlar bile bana agresif geldiler. Bu sayede agresif makinelerin bana pek uygun olmayacağını düşünüyorum. Mild alet+keskin jilet kombinasyonları sanırım benim için daha uygun olacak. İlerleyen zamanlarda belki bir Gilette Slim Adjustable edinebilirim.

Sabun ve krem olarak proraso mentol, arko stick, cella, tabac, SV 70. yıl, SV Tundra Arctica, MWF sabunlarla Proraso sandal, TOBS MR. Taylor's ve TOBS Jeremyn Street kremlerini deneme şansım oldu (bir kısmı sample olarak). Bunlarla ilgili deneyimlerimi şu şekilde özetleyebilirim.

Proraso sabun ve kremler bence fiyat performans liderleri. Muadilleri diyebileceğimiz Cella ve Tabactan daha verimli geldiler bana.
Cella sabun (ya da krem) kokusu çok güzel. Her zaman elimin altında olacak bir ürün ancak prorasonun ardından gelir diye düşünüyorum.
TOBS kremleri çok beğendim. Denk getirebildiğim zaman bir kaç çeşidini edinmeyi düşünüyorum.
Arko stick arada nostalji yapmak için ayda 1-2 kere kullandığım bir sabun. Günlük tıraş olan biri için koruma, tıraş sonrası vs. gibi özellikleri bence yetersiz.
SV sabunlarının performansları gerçekten çok güzel fakat kokularının fazla kalıcı olduğunu düşünüyorum. Ben tıraş sabunu kokusunun bütün gün yüzümde kalmasından pek hoşlanmıyorum. Tıraş sabunu parfüm gibi değil daha sabunsu koktuğunda bana daha çok keyif veriyor.
MWF de sample olarak denediğim bir sabun. Performansı güzel. Tıraş sonrası da güzel. Ama çok sık kullanmak isteyeceğim bir sabun değil gibi. Hem ismiyle hem kokusuyla hayvansal bir ürün olduğunu ön plana çıkarması beni biraz itiyor işin aslı.

Jiletler de sanırım bu işin en öznel öğelerinden. Denediğim jiletler: perma sharp, derby usta, astra yeşil ve mavi, feather, rapira pembe mavi siyah, voskhod, gilette 7 o'clock sarı, polsilver, nacet.

Perma sharp benim jilet için referans noktam oldu diyebilirim. Yani jilet değerlendirme algoritmam şöyle çalışıyor:

Bu jilet perma sharptan
1- keskin mi?
2- konforlu mu?

2si de hayırsa jileti kullanmaya değer bulmuyorum
En az 1i evet ise bir daha deneme üzere kenara ayırıyorum.
2sine de evet dediğim sadece gillette sarı ve polsilver oldu. Bu yüzden diğer jiletleri en azından şimdilik tekrar tekrar zorlamayı gerekli görmüyorum. Yani bir jilet perma sharptan daha tercih edilebilir değilse stoklamayı ya da rotasyona almayı gerekli görmüyorum.

Parantez açmak istediğim iki jilet Derby Usta ve Yeşil Astra. Derby Ustayı hiç bir beklentiye girmeden hatta yazılanları okumadan denedim. İlk kullanmada gerçekten çok beğendim. İlk perdede kesmiyor gibiydi ama ikinci perde sonunda çok güzel bir tıraş verdi. Hem de sıfır tahrişle. Üst üste çok sefer kullandım. Sonra sıktı ve polsilver ve sarı gilletteye geri döndüm. Şu anda da elim pek gitmiyor. Yeşil astra ise ilk 2-3 denememde hiç memnun kalmadığım bir jiletti. İlk acemi zamanlarda denediğim için sonraları tekrar denedim ve ondan da gayet memnun kaldım diyebilirim. Biraz kaşıntı yapıyor gibi geldi ama arada kullanabilirim yine.

Fırça olarak ise envantere forum içinden satın aldığım Yaqi Moka two band ve 11.11 de Aliexpressten aldığım Yaqi Black Marble Silvertip ve Yaqi 24mm Two band ekledim. İlk başladığım zamanlarda banat perfect kullandığımı yazmıştım. Artık onu emekliye ayırdım. Deneme amaçlı bir semougue fırça alabilirim belki ama bence bu işin tadı porsukla çıkıyor gibi düşünüyorum. O yüzden domuz fırçayı düzenli günlük tıraşta kullanacağımı sanmıyorum.

Günlük tıraş olmayı tercih ediyorum. Haftada 5-6 kez tıraş oluyorum. Sabah tıraş olmak artık vazgeçilmezim. Şimdilik bu kadar. Herkese sevgiler.
Cevapla
#27
Böyle beş aylık bir zaman tüneli şeklinde olmuş.Keyifle okudum. Geleneksel tıraş yolculuğunuz aynı keyifle devam etsin...
Cevapla
#28
Komşum bende gerçekten keyifle okudum yazınızı. Hem cilt yapısını keşfetmeniz hemde yeni ürünleri tanımanız sizi çok daha ileriye götürüyor. Tıraş keyfiniz daim olsun.
Cevapla
#29
Ne güzel bir inceleme olmuş, elinize sağlık. Ben de geleneksel tıraşta 2-3 ayımı geçirdim. Yakın zamanda ben de böyle bir değerlendirme yazısı yazayım.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ankara'dan herkese selamlar Waluigi 13 138 8 dakika önce
Son Yorum: wuttafa
  Manisadan selamlar kzldagpro 18 421 Dün, Saat: 23:36
Son Yorum: mustbe
  Selamlar czarko 12 493 25/03/2020, Saat: 01:26
Son Yorum: blueshadov
Thumbs Down Selamlar Wolfskin 22 1,032 12/03/2020, Saat: 16:29
Son Yorum: grknclk
  Balıkesir - Ayvalıktan herkese selamlar Ado - fb 28 1,658 04/03/2020, Saat: 17:04
Son Yorum: ATEGO06
  Selamlar! hasslinger 13 757 22/02/2020, Saat: 17:06
Son Yorum: Balan94
  SELAMLAR Ferat 18 892 08/02/2020, Saat: 03:01
Son Yorum: dimitraki
  2020’nin ilk üyesinden selamlar fusuy 21 1,299 01/02/2020, Saat: 18:31
Son Yorum: Jaguar Paw
  İZMİRDEN SELAMLAR Tanfoglio 20 1,289 26/12/2019, Saat: 22:48
Son Yorum: Tanfoglio
  İstanbul’dan Selamlar MCBN 29 1,426 10/12/2019, Saat: 12:35
Son Yorum: ErkanY.

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi