Polsilver Super Iridium
Benim de favori bıçağımdır. Arada bir dillendiriyorum ama igilenen yok Smile. Toplu alsak ya da alıp gönderen olsa bana, stok yapsam Big Grin
Haydi hayırlı tıraşlar...
Cahillikler kitabını karıştırırken iridyum ile ilgili bilgilere rastladım.
Doğada bulunan en nadir elementlerden biri (84.cü/92 arasinda)
Erime noktası 2446 derece. Ve son olarak uzaydan geldiği sanılıyor.
Bu kadar nadir ve erime noktası bu kadar yüksek bir elementin jilet kaplaması olarak kullanılmasına ben ihtimal vermedim. Smile
Tabi en beğendiğim jilet olmasını degistirmeyecek Wink
(29/10/2015, Saat: 23:22)bayercy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Cahillikler kitabını karıştırırken iridyum ile ilgili bilgilere rastladım.
Doğada bulunan en nadir elementlerden biri (84.cü/92 arasinda)
Erime noktası 2446 derece. Ve son olarak uzaydan geldiği sanılıyor.
Bu kadar nadir ve erime noktası bu kadar yüksek bir elementin jilet kaplaması olarak kullanılmasına ben ihtimal vermedim. Smile
Tabi en beğendiğim jilet olmasını degistirmeyecek Wink

Metalurjist olarak yorum yapmam gerek konu hakkında.Iridyum kaplama olayı karışık zaten krom-nickel fiyatları almış başını gitmiş,%99,5 saflıkta toz iridyumunda fiyatının FOB istanbul 10-11USD/gram olduğu düşünüldüğünde fiyatının yüksek olduğunu kabul edebiliriz ama aşırı yüksek diyemeyiz.Iridyum kaplama işinin zor ama yapılabilir olacağını belirtmem lazım.İşin diğer boyutu kaplamadan kaplamaya fark olduğu,bir ihtimal jilete toz metalurji yöntemiyle veya elektroliz ile iridyumu koklatmış olabilirler veya kaplamada kullanılan iridyum saf %99,5-99,9 olmayabilir,alaşım olabilir.
Son olarak polsilver jiletinin çeliğinde kesin bir kaplama var kalitesi yüksek bir malzeme.Kaplamasız çelik rapiranın stainless gibi olur yüzeyinden anlarsınız rahatlıkla yanyana koyduğunuzda.
Jileti dün gece 2 günlük sakala kullandım,keskinlik tam istediğim gibi,konfor gayet güzel noktasal kanama-kesik yaşamadığım ender tıraşlardan biriydi.Baskının b sini bile vermedim yine çok iyi aldı,rapira muadili jilette hafif baskı veririm.Benim için doğru jilet bu,harika,müthiş.Stoğumda 2 adet yüzlük alman üretimi WS ve denemelik çeşitli jiletler var onları bitirmeden yeni malzeme alamam.Polsilverı kullandıktan sonra WS leri nasıl kullanacağım orası ayrı bir problem Blush Eğer stoğum şişik olmasaydı kesin 100lük alırdım düşünmeden.
Bu jileti sınırlarını zorlamak için denedim.Alet fatip grande,body shop krem,sakal uzunluğunun yakın olmasına özen gösterdim,tasda köpürtme.Sakallarım aşırı değil ama sert.Yoğunluk orta.Yatık sakallarım ve yön olarak zorlu.

1. tıraş - WTG+XTG+rötüş Yüz hazırlığı yapıldı
2. tıraş - WTG+XTG+ATG Yüz hazırlığı yapıldı
3.tıraş - WTG+ rötüş Yüz hazırlığı vasat
4.tıraş - WTG Acele şekilde yüzde köpürtme,köpük neredeyse yoğurt kıvamındaki gibi koyu,zorlamak ve işi tek perdede bitirmek için hafif baskı verdim. (Bu tıraş işe geç kaldığım için her işlem dahil 8-9 dakikada bitti,çok özensiz bir tıraştı)

Keskinlik - 7/10 4. tıraşta bile benim için yeterliydi eminim 5. tıraşıda çıkarırdı,zorlamadım.Keskinliği sarı 7 o'clock tan çeyrek gömlek daha düşük ama yine benim için keskin statüsünde.
Konfor - 7/10 Yüzümde akma konusunda WTG XTG sıkıntı yoktu.İşin cıvkını çıkarmadığım sürece hata kaldırır.3 perde tıraşda tahriş var ama çok düşük seviyede.1-2 perdede tahriş yaşamadım.ATG de noktasal kanama oldu ama sayısı az,sakalımın yatık olmasından dolayı ATG de çoğu jilette yaşadığım takılma problemini yapmadı kullandığım açı 10-15 derece civarında.
Ömür - 7,5/10 Normalde orta kalite bir jileti 2 kere kullanırım.Shark,pembe rapirayı kullan at yaparım.Polsilver 4.tıraşımda bile iyi iş çıkardı,bariz bir fark göremedim.Zorlasam 5-6 yı görürdü bence.

Özet olarak dengeli bir jilet,keskinliği konforuu iyi dengelenmiş.İkinci üçüncü kullanımda jilet kendini bozmuyor.Her yönüyle benden geçer not aldı.Fiyatı biraz pahalı ama aşırı değil.

Benim için orta-üst segmentinde.
Selamlar , Yellow pack kullandım , ondan önce Wilkinson Jilet Kullandım Bana göre Wilkinson kalitesinde bir jilet Gillete Yellow Pack... ikisi aynı kalitede...
Wilkinson bana göre 5/10 ise Yellow Pack 6/10

Çok kötü traş çıkarttım üç traş oldum ... Biri idare ederdi...ikisi ile berbat.... Sakallarım Yatık olduğu için çok aşırı kanama oldu Traştan sonra Losyon sürünce....

Bu zamana kadar Kullandığım en iyi Jilet bana uyan '' Polsilver Super iridium '' En yakın traşı verdi ve tersten alım sonrası kanama yapmadı losyon falan sürünce...

Personna Lab Blue de iyi diyorlar yatık sakal için... Onu daha denemedim...
(04/01/2016, Saat: 20:19)manilafortuna Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamlar , Yellow pack kullandım , ondan önce Wilkinson Jilet Kullandım Bana göre Wilkinson kalitesinde bir jilet Gillete Yellow Pack... ikisi aynı kalitede...
Wilkinson bana göre 5/10 ise Yellow Pack 6/10

Çok kötü traş çıkarttım üç traş oldum ... Biri idare ederdi...ikisi ile berbat.... Sakallarım Yatık olduğu için çok aşırı kanama oldu Traştan sonra Losyon sürünce....

Bu zamana kadar Kullandığım en iyi Jilet bana uyan '' Polsilver Super iridium '' En yakın traşı verdi ve tersten alım sonrası kanama yapmadı losyon falan sürünce...

Personna Lab Blue de iyi diyorlar  yatık sakal için... Onu daha denemedim...
Üstad personnayı denedim. 2 tıraş ancak çıkarır. Personna ile derby arasında çok fark yok yani. Varsa da  bir tık ancak...
Yatık sakal için de semogue 620 şiddetle tavsiye ederim.
Bu gece Polsilver Super Iridium ile 3 perde traş oldum.

İlk perde de jiletin hissedilir derecede keskinliği fark ediliyor. Sakalları bir o kadar iyi keserken tahriş oranı da bir o kadar fazla.

Öyleki traş makinasını 0.5-1 mm gibi en ufak bir yana kaydırmada yüzünüz kanayabilir. Çok da bastırmamak lazım, resmen dalıyor.

2. ve 3. perde de daha da yavaş traş olmak lazım. Noktasal kanamalar meydana gelebilir.

Özetle keskinliği iyi ama tahrişi yüksek olan bir jilet.

Konforlu bir jilet değil. Benim gözümde orta kalite bir jilet.. Ne iyi ne de kötü. Bir daha kullanmayı düşünmem bile.

NOT: Topuğa batan diken gibi sakalı çok sert olan kişilere, bu jilet iyi gelebilir.
@ionicliquid
jilet çok sübjektif bir konu olsa da Polsilver 'e ilerde tekrar şans vermenizi isterim. Hem kesinlik hem de konfor konusunda kombo yapıyor Smile
Bir de en beğendiğiniz jiletler hangileri?
Ben de ne tahriş ne kaşıntı var bu jiletle. Sakala ve cilde uygun jileti bulmak sevindirici.
Sevgili @Bayercy Dostum,

Jiletleri sıra ile değerlendiriyorum. İki günde bir farklı jilet ile traş oluyorum ki bir sonuç ortaya çıksın.

Her zaman bunu savunurum; Subjektif olmasına rağmen Dünya genelindeki olumlu ve olumsuz kişisel yorumların toplamı olarak o jiletin bir kalitesi (Puanlaması) ortaya çıkar.

Jilet dışında traşı etkileyen diğer faktörleri gözönünde bulundurmazsam;

Şu ana kadar denediklerim arasında:

According to Me Smile

İyiler: Timor Solingen,  Muhle Stainless Steel, Kai Stainless Steel, Personna Platinum, Feather New HI-Stainless Steel, Teflon-coated Voskhod, Astra Superior Platinum (Yeşil), Wilkinson Sword Double Edge, Perma Sharp Süper Jilet

Orta Kalite: Polsilver Iridium,  Rapira (Pembe/Mavi/Siyah), Isana Men, Vidyut Super-Max Super Stainless, MEM Supersilver Platinum, Rimei Jilet, Gillette Stainless Double Edge (Kırmızı Paket)

Düşük Kalite (Kötü): Trig Silver Edge Stainless Steel, Tiger, Derby Extra Jilet, Ladas Super Stainless, Treet DURASHARP, Bic Chrome Double Edge

NOT: En pahalı jilet olan Merkur u bir kere denemiştim, ama bana orta kalite gelmişti. Bir kez daha deneyeceğim. Ayrıca daha deneyip kullanmadığım yaklaşık 9-10 marka jilet kaldı. Listeyi genişleteceğim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shark Super Stainless Jilet msakalli 45 34,932 03/10/2023, Saat: 23:51
Son Yorum: alfredantionee
  Perma Sharp Süper Jilet papazerigi 1,011 1,026,219 14/09/2023, Saat: 18:00
Son Yorum: Mecanica
  Dorco Super Sharp Naci Erdem 16 7,774 13/05/2023, Saat: 00:04
Son Yorum: BAYsubjeckt
  Gillette 7 O'Clock Super Stainless Double Edge (Yeşil Paket) koolandgang 50 44,118 24/04/2023, Saat: 15:43
Son Yorum: BAYsubjeckt
  Gilette 7 O' clock Super Platinium ohtararan 32 41,304 23/04/2023, Saat: 21:20
Son Yorum: Mecanica
  RAPIRA SUPER STAINLESS (pembe/mavi/siyah) RUSYA eggman 261 272,136 10/11/2022, Saat: 17:41
Son Yorum: Johny White
  The Gentleman Super Platinum / Made in India dramahlas 10 4,552 30/10/2022, Saat: 20:51
Son Yorum: cavenaut
  Ladas Super Stainless Lord Sparhawk 35 31,726 20/04/2022, Saat: 18:07
Son Yorum: exselans
  Crown Super Stainless Blades FearOfATG 4 4,564 12/10/2021, Saat: 00:48
Son Yorum: Murathan Kurt
  Rapira Super Stainless Lord Sparhawk 8 22,335 23/09/2021, Saat: 23:15
Son Yorum: Oldstyle

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: