Ta Silberstahl solingen lekeler konusunda yardım.
s.a.foruma katıldığım ilk günden beri çelik usturalara merakım vardı fakat herkes gibi kullanımı ve bakımı konusunda tereddütlerim olduğu için erteledim sürekli ve ilk aldığım ekipmanlardan olan kısa sap progres ile trşa devam ettim.fakat bulunduğum ilçedeki bir antikacıda tesadüfen 8 parçadan oluşan bir ustura koleksiyonu gördümhepsini satmak istiyordu fakat beğendiğim bir tanesisi satmaya ikna ettim.malzeme marka model ve ölçülerden anlamadığım için en yeni ve gösterişli duranını aldım.eve gelir gelmez forumdaki bir arkadaşın ikinci el traş makinları için tavsiye ettiği temizleme yöntemini yani çamaşırsuyu ve su karışımında bekletme yöntemini uyguladım.fakat sabah kalktığımda sıfır gibi olan usturada lekeler ve kaplamasında aşınmalar gördüm ve yanlış nir işlem yaptığımı düşündüm.şimdi siz değerli üstadlara sorum şu;eski haline gelmesi için ne yapabiliriz ?yada astarı yüzünü geçer aldığın yerden bir tane daha al,bir daha da sormadan danışmadan iş yapmamı dersiniz Smile

f4f195f4d0f5662cd94674f161129b70.jpgc28ee4d171530008783dcafef0deaa03.jpg4d5fd81cb876672df9d174a5f566adec.jpg25e5cee15a49d7e4033c818d2b21069c.jpg36090a9eaf3fdcc1a5f9f87c22bfb0ef.jpg
Son hali usturanın Smile

Sent from my iPhone using Tapatalk
Merhaba komşum, çamaşır suyu leke yapar normaldir, çok seyreltik kullanılması gerekiyor. Eski haline gelmesi için üst yüzeyin zimparalanmasi gerek, ister elde ister dremel ile. Bence hic uğraşmayın, usturanin orijinalliği kalmaz. Ağız kısmındaki leke ağzı çok inceltmemisse bilenip kullanılabilir. Çok incelmiş ise o kısımda ağızda kırık oluşur. Bence bir ustada biletmeyi deneyin, olmazsa yenisini alırsınız.

Vodafone Smart ultra 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
"Keen as this razors edge invisible" W. Shakespeare
A.S hoşğeldiniz ilk seferden böyle talihsizlik yaşamanız hoş olamamış . Forumdaki ustalarımız ile irtibata geçin size yardımcı olurlar . Ben de ilk usturamı berberimin hediyesi severek kullanıyorum Çelik ustura korkulduğu gibi değil ilk seferde eliniz alışıncaya kadar sinek kaydı olmaya kalkışmayın yeter
Bu marka usturadan bende de var bir tane. Kaliteli bir ustura aslında, bu şekilde kararma olmaması gerekirdi. Gümüş çeliği diyorlar, yanlış hatırlamıyorsam paslanmaz çelik. Noktasal kararma olması ilginç, o noktalarda çelik kalitesinin iyi olmadığını düşündürtüyor. Desenlere dokunmadan inceden daha inceye doğru elle zımparalayabilirsiniz, temizlenir. Ancak ağızdaki aşınma kötü olmuş. Ağız düzelinceye kadar yeniden ağız açmak en mantıklı yol. Bu haliyle de kullanabilirsiniz, ama verimli olmaz. O eriyen kısımda ustura kesmez, tekrar geçmeniz gerekebilir, uğraştırır, tahriş olabilir.
"Sâdıkları tahkîr ile red kaide oldu
Hırsızlara ikram ü inayet yeni çıktı
Eyvah bu bâzîçede bizler yine yandık
Zîra ki ziyan ortada bilmem ne kazandık"

(Ziya Paşa- bayılıyorum bu adama!)
@mgencer05
Kullandığınız çamaşırsuyu ve su karışımı yağ - kireç çözücü olabilirmi ?
Cevaplarınız için teşekkürler.bu arada çamaşır suyu konsantre ve biraz koyuymuş ölçüsünü kaçırmış olabilirim. Fakat bazı kısımlarda olması aşınmanın bana tuhaf geldi. Ağız kısmında çok hafif bir girinti oluşmuş ama kayışla biraz çalıştım çok hafif gözle görülmesi zor bir seviye farkı kaldı. Usturayı makina yağıyla ovup bekletiyorum belki faydası olur diye. Eğer ağız kısmını halledemezsem ağız açma işini ben yapamam ,üstatlardan yardım talebinde bulunuyorum şimdiden Smile

Ayrıca aldığım yerden bir tane daha almaya karar verirsem hangi markalar ve boyutlar öneriliyor acaba üstadların fikrini almak isterim. 7 tane daha vardı ve bu ustura gibi sıfıra yakın birkaç tane gözüme çarpmıştı. Birde bu usturanın markası ve kalitesi konusunda yorum yaparmısınız.

Eski tıraş aletlerinin temizlenmesi ile ilgili burada çok konuşulmuştu halbuki, ıskalamanız büyük talihsizlik olmuş. Hatta çelik usturalar için ben de çamaşır suyunun uygun olacağını düşünmüştüm ama öyle olmadığını öğrendim, o mesajlar duruyor olması lazım. Yine de moralinizi bozmayın her işte vardır bir hayır. Sizin için tecrübe hanesine bir çizik olacaktır, bir daha ki sefere kimyasallarla uğraşmadan önce ince eleyip sık dokumanız gerektiğini anlamışsınızdır umarım Smile.
Haydi hayırlı tıraşlar...
(10/07/2016, Saat: 22:06)mgencer05 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ayrıca aldığım yerden bir tane daha almaya karar verirsem hangi markalar ve boyutlar öneriliyor acaba üstadların fikrini almak isterim. 7 tane daha vardı ve bu ustura gibi sıfıra yakın birkaç tane gözüme çarpmıştı. Birde bu usturanın markası ve kalitesi konusunda yorum yaparmısınız.

Öncelikle geçmiş olsun komşum. Maalesef o usturanın ağız kısmı pek iç açıcı durmuyor. Neredeyse gözle görülmeyecek bir çentik demişsiniz ama çok ufak bir girinti bile yüzde çok hissedilir. Yeniden ağız açılması denenebilir.

Alacağınız yerdeki bütün usturaların özellikle de ağız kısımlarının resmini çekerek paylaşırsanız usturadan daha iyi anlayan üstatlar yardımcı olur. Aldıklarınız antika usturalar oldukları için ağızlarını incelemek lazım.
https://instagram.com/buyukkotukurt/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ÇELİK USTURA SETİ YARDIM Thunder 2 1,669 25/12/2022, Saat: 05:15
Son Yorum: Thunder
  Paul S.Zazadze no:333 5/8 ve max reul solingen black08 15 23,193 30/05/2021, Saat: 15:16
Son Yorum: Suaterdeger
  Solingen voli 1004 5/8 ? Telecaster52 9 4,472 13/09/2019, Saat: 12:09
Son Yorum: mustbe
  Solingen'de son ustura ustalarina ziyaret Kubilay 22 34,306 27/04/2019, Saat: 14:05
Son Yorum: 3.Perde
  El Yapımı Bu Ustura Konusunda Düşünceleriniz manuple 8 5,209 18/02/2018, Saat: 10:46
Son Yorum: manuple
Question 6 yıllık memnuniyetsizliğin cevabı çelik ustura olabilir mi? Yardım MisGibiTras 2 3,601 23/05/2017, Saat: 19:32
Son Yorum: MisGibiTras
  j.a.henckels solingen 70 1/2 sap yenileme black08 22 16,749 16/03/2017, Saat: 16:31
Son Yorum: black08
  J.A. Henckels solingen Saltuk 4 7,254 03/11/2015, Saat: 14:02
Son Yorum: Saltuk
  ustura için yardım mceyhan 17 15,393 06/10/2015, Saat: 09:54
Son Yorum: Chinaski
  Before After Solingen Dorko HorizoN 12 16,686 04/07/2014, Saat: 03:01
Son Yorum: HorizoN

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: