Sakal, Barbarlar ve Berberler
Sakal, Barbarlar ve Berberler

bir süre önce okuduğum eğlenceli bir yazının küçücük bir bölümünden (serbest çeviri) yaptığım özetle demli bir çay keyfi sırasında çalakalem kısa bir yazı.

Öncelikle şunu söyleyeyim. İnternette var olan yanlış bilgiler doğru bilgilerin kat kat ötesinde. Onun için bu serbest ortamda edilen kelamların doğruluğuna şüpheyle yaklaşıp güvenilir olduğunu düşündüğümüz diğer kaynaklardan, en azından bilimsel bir araştırma/doğrulama sürecinden geçmiş bilgi içerdiğini düşündüğümüz kaynaklardan teyit etmek önemli.

Sonsuz bilgi kaynağı Internet, içerdiği uydurma, bilimsel olmayan yaklaşımların sonucu ortaya çıkmış bilgiciklerle doğruya ulaştırmakta zayıf. Kontrollu gidilmesi gereken bir mecra.

Örneğin Yunanlılar ve Romalılar tarafından kullanılan Barbar sözcüğünün Latince Barba'dan gelip, sakallı, tıraş olmayan ve de uygarlaşmamış kavimler için kullanıldığını söyleyen yazılar görebilirsiniz kimi sitelerde. Ben ilk gördüğümde her zamanki 'internetten şüphe etme' içgüdümle bu bilgiye pek güvenenememiş ve başka kimi kaynaklara baktığımda bunun uydurma bir bilgi olduğunu görmüştüm.

Barba'nın İtalyancadan da gelme bir kökeni olduğunu kendi tarihimizden de biliyordum. Şöyle ki: Tarihimizin en büyük Amirali, Akdeniz'in batılılar tarafından 'Türk Gölü' diye anılmasına yol açmış büyük denizcimiz Hızır Reis ya da Yavuz Sultan Selim'in ona verdiği adla Hayreddin (Paşa), İtalyanlar tarafından Barba Rossa (Kızıl Sakal) olarak adlandırılmıştı. Türklerin bu tür adlandırmaları komplekssiz kabullenişinin de etkisiyle Midilli'de doğup büyük denizcilik başarıları sonrasında İstanbul'da ölen bu büyük Kaptan-ı Derya'yı (Osmanlı'nın ilk Kaptan-ı Derya'sıydı) hepimiz çocukluğumuzdan beri Barbaros Hayrettin Paşa olarak biliriz.

Barba'nın İtalyanca bir kökeni de vardı gerçekten diye düşününce, geçenlerde rastladığım (konusuyla ilgili donanımlı birisinden) eğlenceli yazı sonrası (ki onu da teyit ettim başka kaynaklardan) taşlar yerine oturttu.

Yazıdan:

"Önce bir kaynakta bahsedilen bir tanımlamadan bahsediyor:

'Barba , Latince Sakal anlamına gelir. Romalılar yabancıları Barbarlar diye adlandırırken onları 'sakallı adamlar' şeklinde adlandırıyorlardı, tabi bir şekilde bu 'kaba, uygarlaşmamış' anlamında bir sıfata da dönüşüyordu o halklar için. Barber/Berber ise tabi ki sakal kesen anlamındadır.....'

Sonra da şöyle bir düzeltme yapar yapıyor yazar (doğru olanı yazıyor): 'Bu tanımlama yanlıştır. Barbarian / Barbar sözcüğünün kökeninin Latince Barba'dan geldiği tamamen uydurma bir şeydir. Barbar sözcüğü 'kesin olarak' Yunanca kökenlidir (buradaki Barba, yoksa İtalyanca'da da Barba var) . Yunanca konuşmayan kişilerin sözleri sanki bar-bar gibi duyuluyordur ve basitçe Yunan-olmayan tanımına karşılık gelir Barbar.'

Yani Barbarlar sözü 'sakallılar' anlamına gelmiyor. Lütfen sakallı arkadaşlarımıza barbar demeyelim

Sent from my iPad using Tapatalk
Komşum vakit ayırıp böylesine güzel bilğileri paylaştığınız için teşekkür ederim
Teşekkürler Nani Kuş.

Elinize sağlık komşum . Takipteyiz Smile
Teşekkürler Emrys

@SumNauta Komşum güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Doğrusunuz Barbar sadece ses algılaması. Barber ise sadeçe sakal tıraşı yapan, şimdi kuaför olduWink
Barb sakal Barbun  sakallı balık, dalış yapan komşular bilir İtalya yunanistan ve bizde aynı isimde.
Siz tarih ve tıraşı güzel birleştirdiniz.. Etimoloji olarak tıraş Farsça kökenli ve Talaş ile aynı Wink yani kazıyarak temizlemek Wink Güzel yorumlarınızın devamı dileği ile..

(24/03/2017, Saat: 00:52)Tahir Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @SumNauta Komşum güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Doğrusunuz Barbar sadece ses algılaması. Barber ise sadeçe sakal tıraşı yapan, şimdi kuaför olduWink
Barb sakal Barbun  sakallı balık, dalış yapan komşular bilir İtalya yunanistan ve bizde aynı isimde.
Siz tarih ve tıraşı güzel birleştirdiniz.. Etimoloji olarak tıraş Farsça kökenli ve Talaş ile aynı Wink yani kazıyarak temizlemek Wink Güzel yorumlarınızın devamı dileği ile..

Sağolun Tahir, ben de size paylaştığınız güzel bilgiler için teşekkür ederim. Barbun'u biliyordum ama Tıraş sözcüğünün kökenini ilk defa öğrendim, çok teşekkürler,

(23/03/2017, Saat: 20:44)Nani Kuş Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Komşum vakit ayırıp böylesine güzel bilğileri paylaştığınız için teşekkür ederim

+1 diyorum.
Bazıları vardır, katılım yerine elestiri yapar, negatif enerji yarar, adamı formdan, komsuluk dedigimiz bu sıcak ortamdan sogutur, sizin gibi bazıları da katılımıyla, ogretisiyle guzel paylasımlarıyla bizi buraya ceker.
Tekrar tesekkurler
Çok teşekkürler dikdik_s. Sağolun.

Harika bir yazi, barbar in nereden geldinizi bilmiyordum, ustelik barbaros u da bilmiyorudum. Elinize saglik ve paylasitiginiz icin tesekkur ederiz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bölge bölge sakal dökülmeleri clausewitz 30 11,821 28/08/2023, Saat: 18:05
Son Yorum: simsek
  Devlet Memurlarının Günlük Sakal Tıraşı Olma Zorunluluğu Kaldırıldı mecelik60 13 5,419 08/09/2022, Saat: 11:08
Son Yorum: sudüşleri
  Geleneksel tıraşın sakal yoğunluğuna etkisi. rewolwer_ 22 26,115 02/01/2022, Saat: 04:19
Son Yorum: tobaccoman
  Sakal çıkış yönü burakceetn 1 2,643 29/07/2021, Saat: 12:11
Son Yorum: yazark
  Sakal çıkış yönü burakceetn 1 1,623 14/07/2021, Saat: 12:33
Son Yorum: Berberbey
  Sakal çıkış yönü Haymatlos 1 1,548 27/06/2021, Saat: 23:37
Son Yorum: Murathan Kurt
  Hassas/Egzemalı cilt üzerinde Sert sakal var. Sert sabun kullanmak istiyorum Hexciter 20 8,845 14/05/2021, Saat: 12:55
Son Yorum: habaz
  Doktorlar Pandemiye karşı sakal ve bıyıkları kesmeyi öneriyor!!! Mustafa40 1 1,877 19/10/2020, Saat: 11:55
Son Yorum: Erdi
  En son ne zaman berberde sakal tıraşı oldunuz? linguist 174 178,057 09/07/2020, Saat: 23:32
Son Yorum: ati19
  Günlük sakal-tıraş süresi oguz han 41 20,298 08/06/2020, Saat: 20:44
Son Yorum: sudüşleri

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: